Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Hannah-90 profilbild

Hannah-90

Kvinna ·

06 nov, 2020

Fet hy efter näsplastik

Näsoperation - Näsplastik

Hej! Ber om råd och hjälp. Jag opererade min näsa för en vecka sedan och efter operationen har min hy på näsan och runtomkring det partiet varit väldigt oljig. Jag har innan operationen alltid haft fet hy så nu är den väldigt fet. Är orolig att detta inte kommer försvinna:( Har någon annan upplevt detta och hur gick ni tillväga? Försvann det?

3

Sortera efter

Mallan1

Kvinna ·

07 nov, 2020

Kan inte svara för näsop men över lag så är det väl ganska vanligt efter en operation att få fet hy pga obalans i Kroppen. Fick extremt det hy efter bröstoperationen trots att jag är väldigt torr annars. Det återgår nog till när allt är läkt och klart.
Gilla

martin86

Man ·

08 dec, 2020

Du är helt nyopererad och ska inte dra några slutsatser om något alls, en näsa har inte läkt förrän efter några år. Först efter ett år kan du börja dra slutsatser!
Gilla

Marina

Kvinna ·

08 dec, 2020

Läkning är en sak. Fet hy borde väl dock inte hänga så intimt ihop med den saken att man inte ska veta förrän efter några år... Personligen tror jag att det kan ha att göra med att du tvättat näsan med descutan och fått den sprittvättad vid operation, och kanske haft näsan bandagerad?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem