Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Eeee profilbild

Eeee

Kvinna ·

17 mar, 2021

Fettransplantation till brösten

Bröstförstoring

Hej, Är ute efter en mindre bröstförstoring som ser naturlig ut och gärna slippa implantat om det är möjligt. Läst på om fettransplantation men verkar ändå inte vara så vanligt. Jag är rel smal (166cm lång, 58kg) så har inget behov av fettsugning i sig, men finns självklart delar att ta av... tränar också relativt mycket och är rädd att fett i brösten försvinner snabbare och att jag är ”fel kandidat”..? Finns det någon som har erfarenhet förstoring av brösten med eget fett? Det fett som stannar de första månaderna, stannar det permanent eller måste man göra om operationen kontinuerligt? Tack!

Sortera efter

Sammmy profilbild

Sammmy

Kvinna ·

24 mar, 2021

Hej! Jag gjorde fettransplantation till brösten för 3,5 månader sen. Vad jag förstått så är resultatet relativt permanent, skulle du gå ner mycket i vikt finns det risk att det påverkar fettet i brösten precis som övrigt fett på kroppen och förmodligen om du skulle bli gravid igen. Men annars stannar fettet kvar :)
Gilla
Eeee profilbild

Eeee

Kvinna ·

24 mar, 2021

Hej! Tack för svar!! Hur mycket la du in i brösten och hur mycket har stannat hittills?
Gilla
Sammmy profilbild

Sammmy

Kvinna ·

24 mar, 2021

La in 350ml i varje bröst och min kirurg gissade att ungefär 50% stannat kvar. Han trodde också att brösten skulle hålla sig nu förutsatt ingen kraftig viktnedgång dvs. Tyvärr gick jag ner 4kg efter operationen och det tror han kan ha påverkat resultatet, så kanske hade ännu mer stannat kvar annars.
Gilla
Eeee profilbild

Eeee

Kvinna ·

24 mar, 2021

Det låter ju jättebra ändå! Är du nöjd?
Gilla
Sammmy profilbild

Sammmy

Kvinna ·

24 mar, 2021

Mellan v 5 och v 9 ändrades inte mina bröst i storlek någonting och jag trodde då att de skulle hålla sig. Vid det laget var jag extremt nöjd. De hade verkligen överträffat mina förväntningar. Men sen har tydligen något hänt för nu 15 veckor senare har brösten blivit mindre. Det tycker jag såklart är väldigt tråkigt. Så kan inte påstå att jag är 100% nöjd. Men jag är inte missnöjd heller om jag säger så. Någonstans mitt emellan kanske haha. Upplever inte så stor skillnad själv men när jag ser på bilder på brösten innan operationen så syns ju en klar skillnad nu. Men samtidigt kan man inte begära hur mycket som helst av en fettransplantation. Och har hört från flera kirurger att många oftast fyller på med fett 2 eller t o m 3 ggr innan de får ett resultat som de känner sig helt nöjda med. Men så länge man har realistiska förväntingar och inte vill ha mycket större bröst tror jag ändå man kan bli nöjd :)
Gilla
Eeee profilbild

Eeee

Kvinna ·

24 mar, 2021

Ja det måste va lite speciellt att slutresultatet dröjer, det får man ställa in sig på... :) Nu lutar det åt implantat för mig efter en konsultation med kirurg, men tack för din input och hoppas du inte blir mindre nöjd framöver! :)
Gilla
KallaFötter profilbild

KallaFötter

Kvinna ·

16 feb, 2023

Hej, jag funderar på vilken kirurg man ska välja. Vad tyckte du om din och hur mycket kostade operationen?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem