Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Rose84 profilbild

Rose84

Kvinna ·

15 maj, 2020

Fettransplantation vid stor bukplastik / Mommy makeover

Andra bröstoperationer

Hej, finns det någon som har gjort fetttransplantation i brösten vid bukplastik. Är ni nöjda eller ångrar ni att inte har valt implantat?

9

Sortera efter

Rose84

Kvinna ·

05 aug, 2020

Hej, jag fick aldrig svar på min tråd, men tänkte skriva kort hur det gick för mig. Jag valde iaf bort implantat som jag hade planerat för och istället gjordes det en stor bukplastik med fettransplantation till bröst. Nu sex veckor efter min OP känner jag mig väldigt nöjd med mitt val och läkningen går som den ska. Jag har lagt upp lite fler för- och efterbilder för er som är intresserade.
Gilla

Lillajagigen

Kvinna ·

05 aug, 2020

Så fint det blev Rose! Jag gjorde fettransfer för 1 år sedan och är också jättenöjd.
Gilla

Rose84

Kvinna ·

05 aug, 2020

Tack Lillajagigen! Jag hade läst din berättelse innan min operation och är glad att jag valde bort implantat och eventuella medföljande komplikationer. Jag hade annars inte ens vetat om att möjligheten utan implantat fanns.Tack för att du delade med dig! :)
Gilla

yris

Kvinna ·

13 aug, 2020

@Rose84 Vilket bra resultat du fått. Förstår att du är nöjd. Jag har också precis i veckan fått upp ögonen för fettransplantation med eget fett på brösten efter att läst @Lillajagigen berättelse. Jag läste hela den tråden från första till sista kommentaren. Jag har varit inne på att ta ergonomix mini (inte bestämt än vilken cc) och ska på ny konsultation 28/8 hos Mattias E på NK. Tänkte då höra med honom om mina förutsättningar för bröstförstoring med eget fett. Jag är inte ute efter stora bröst men lite mer fyll. Jag har idag 75AA (bilder finns på min sida) Men jättebra att du berättar så man får upp ögonen för denna metod. Konstigt att de inte tar upp detta på konsultation, framför allt om man inte är ute efter för stora bröst.
Gilla

Anonym användare

18 nov, 2020

Hej! Kul att du blev nöjd Rose! Jag ska också genomgå en sådan operation snart. Kände du mycket smärta efter och hur var det med svullnad och blåmärken? Blev fettet jämnt fördelat över brösten och hur mycket överlevde? Tack för att du delar med dig av dina erfarenheter, inte lätt att hitta information om detta har jag märkt.
Gilla

Ironvurpis

Kvinna ·

03 dec, 2020

Hej! Kan ni snälla berätta mer om denna operation. Hur mycket fett kan de lägga in och vad menar ni med ”hur mycket överlevde”? Är så nyfiken!
Gilla

Sammmy

Kvinna ·

23 dec, 2020

Ironvurpis skrev:

Hej!

Kan ni snälla berätta mer om denna operation. Hur mycket fett kan de lägga in och vad menar ni med ”hur mycket överlevde”? Är så nyfiken!

Du har säkert redan haft din operation vid det här laget, men svarar ändå :) Är absolut inte expert på området då jag själv gjorde fettransplantation till brösten för bara några veckor sedan men när man tar fett från någon annan del av kroppen och för in i brösten så fäster inte allt fett, och det fett som inte fäster "överlever" inte, dvs det kommer efter en tid dö och försvinna från brösten. Den information jag har fått är att normalt mellan 20-50% av den mängd fett som förs in lyckas överleva och stanna kvar i brösten. Verkar dock vara olika hur mycket fett som kan läggas in, jag hade läst någonstans att det egentligen inte spelade någon roll om man förde in mer än 300ml för mer än så kan ändå inte överleva, så allt annat över det är bara "onödigt", men sen har jag också läst här vissa som fått 400ml. Själv fick jag 350ml i vardera bröst.
Gilla

Cherry Davis

Kvinna ·

27 dec, 2020

Sammmy skrev:

Ironvurpis skrev:

Hej!

Kan ni snälla berätta mer om denna operation. Hur mycket fett kan de lägga in och vad menar ni med ”hur mycket överlevde”? Är så nyfiken!

Du har säkert redan haft din operation vid det här laget, men svarar ändå :) Är absolut inte expert på området då jag själv gjorde fettransplantation till brösten för bara några veckor sedan men när man tar fett från någon annan del av kroppen och för in i brösten så fäster inte allt fett, och det fett som inte fäster "överlever" inte, dvs det kommer efter en tid dö och försvinna från brösten. Den information jag har fått är att normalt mellan 20-50% av den mängd fett som förs in lyckas överleva och stanna kvar i brösten.

Verkar dock vara olika hur mycket fett som kan läggas in, jag hade läst någonstans att det egentligen inte spelade någon roll om man förde in mer än 300ml för mer än så kan ändå inte överleva, så allt annat över det är bara "onödigt", men sen har jag också läst här vissa som fått 400ml. Själv fick jag 350ml i vardera bröst.

Hej! Funderar själv på fettimplantat efter mitt bröstlyft. Vad jag förstår har du flera tagställen. Berodde det på att du ville fettsugas på flera ställen eller för att du behövde det för att få ihop tillräckligt med fett? Undrar också hur mycket du betalade? La din kirurg in fettet jämt fördelat över hela bröstet eller var det koncentrerat till tex övre delen av bröstet?
Gilla

Sammmy

Kvinna ·

27 dec, 2020

Cherry Davis skrev:
Hej!
Funderar själv på fettimplantat efter mitt bröstlyft.
Vad jag förstår har du flera tagställen. Berodde det på att du ville fettsugas på flera ställen eller för att du behövde det för att få ihop tillräckligt med fett? Undrar också hur mycket du betalade? La din kirurg in fettet jämt fördelat över hela bröstet eller var det koncentrerat till tex övre delen av bröstet?


Hej. Alltså det enda stället som jag själv kände behov av att fettsugas var magen och venusberget. Sen var det min kirurg som tyckte att det fanns en del fett på höfterna som han kunde ta också. Han menade också att det oftast är det som kvinnor blir mest nöjda med, när fettet på höfterna försvinner och de får en mer framträdande midja. Sen på själva operationsdagen bestämde han sig för att ta på ryggen också, om det var för att få ihop tillräckligt med fett eller inte vet jag faktiskt inte. Men det är nog inte helt orimligt nu när jag tänker efter. Jag hade nämligen gått ner ca 6-7kg mellan min konsultation och själva operationsdagen, så han tyckte kanske det var mindre fett än vad han hade räknat med. Vi hade också pratat om ifall han eventuellt skulle fettsuga armarna lite men på operationsdagen ansåg han inte att det fanns något fett där som han skulle kunna få ut. Betalat 80 000kr för hela paketet, men då är det alltså fettsugning av rygg, mage, höfter, venusberg samt fettransplantation till brösten. Jag har inte frågat hur han har fördelat fettet i brösten men att döma av hur de ser ut så tror jag det är jämt fördelat och det känns också som att det är det vanligaste om man bara generellt vill ha mer volym.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem