
Nattaz
Kvinna ·
Fettsugning vid stor bukplastik??
Hej allihopa. Jag ska den 5 november göra en stor bukplastik där dom flyttar neveln och syr ihop magmusklerna och även göra bröst samtidigt. Men till min fråga, är det någon som vet om det brukar det utföras fettsugning i samband med bukplastiken? Eller är det någon man lägger till extra ?
Sortera efter

Frallan1
Kvinna ·
I min bukplastik på Citadellkliniken ingick det inte utan det köpte jag till.
Gilla

Mommy22
Kvinna ·
Hej! Jag tror att det är lite olika från klinik till klinik. Bäst är att du frågar din. Jag kan dock skriva vad som gäller för min stora bukplastik. Man brukar aldrig fettsuga magen vid samma tillfälle då det blir risk för komplikationer som vätskeansamlingar. Men kringliggande områden går bra. Midjan ingår i mitt fall men vill jag ha rygg får jag betala extra. Dock inte fullt pris av vad ryggen skulle kosta att fettsuga vid ett enstaka tillfälle.
Lycka till med operationen, hoppas att allt går jättebra! :)
Gilla

Ninni77
Kvinna ·
Som jag har förstått det görs det vid behov vid själva ingreppet. Det brukar stå på hemsidan att det ingår och vid min konsultation sa läkaren även att det ingick
Gilla

Nattaz
Kvinna ·
Okej, tack för svar :)
Gilla

Nattaz
Kvinna ·
Okej, jag får ta och kolla med min klinik, men känns nog mer som att det är något man måste välja till ja. Tack :)
Gilla

Nattaz
Kvinna ·
Okej, ska in och läsa mer :) och se om ja hittar något :)
Gilla

Nattaz
Kvinna ·
.
Gilla

Helen65
Kvinna ·
Hej,ska göra buk på Art Clinic och jag fick lägga till :)
Gilla

Nattaz
Kvinna ·
Okej då vet jag, tacksam för svar :)
Gilla

Luttan
Kvinna ·
Ska göra min på Akademikliniken Sthlm och dör ingår det
Gilla

Ajg85
Kvinna ·
Jag ska göra stor buk på art clinic och då ingick bara flanker. De fettsög inte magen pga av komplikationsrisken. Det fick man göra i efterhand om man ville sa läkaren på min konsultation.
Gilla

ENL
Kvinna ·
Hej!
Har varit på konsultation hos både klinik34 och Akademikliniken i Gbg och det ingår inte hos nån av dem. Det som gjorde mig konfunderad är att dr berne på klinik34 ville fettsuga både mage och midja medan Jonas på AK absolut inte tyckte vi skulle göra en fettsugning. Nån som känner igen detta?
Gilla