Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Rockabilly profilbild

Rockabilly

Kvinna ·

07 mar, 2013

Fick så oliak förslag på konsultationen...

Andra bröstoperationer
Jag har gått ner 75 kg och har nu kommit till det stadiet där jag ska ta bort den överskottshuden som blev samt fylla brösten som tappade nästan all volym. I går var jag på konsultation hos två olika kirurger och det här blev resultatet.
Kirurg 1
Föreslår stor bukplastik, och innanlårsplastik vid ett tillfälle och sedan att fortsätta ca 6 månader senare med armplastik, bröstlyft och bröstförstoring. Han trodde att ett inlägg på mellan 400-450 cc skulle vara lagom till min kroppstyp. Konsultationen går lugnt till, han mäter bröst och arm, samt magveck lyfter och drar i överskottshuden och tar foton. Rundar av konsultationen med en genomgång kring hur alla ingrepp går till och återhämtningstid mm. Pris vill han inte sätta nu utan vill att jag går hem och funderar över vilket av ingreppen jag i så fall vill börja med och återkommer till honom med det.
Kirurg 2
Föreslår cirkumferent bukplastik, stusslyft, lyft av utsida lår och pubislyft vid ett första tillfälle. Vill sedan ca 6 veckor efter första op fortsätta med bröstlyft, armplastik, bortagning av hud i armhåla och ev rygg, inläggen han vill lägga in ska vara på max 300 cc för att brösten inte ska bli hängiga, men dom ska läggas bakom muskel.  Det sista han vill göra är en innanlårsplastik. Konsultationen var snabb, lite burdus, inga mått togs men bilder. Han la mycket fokus på pengar inte bara vad operationerna skulle kosta utan även min privatekonomi och sina egna tankar om hur man finansierar plastikkirurgi.
Jag vet ju vilken av de här två kirurgerna jag vill använda mig av, men jag kan inte annat än att bli osäker när deras åsikter gick isär så pass mycket. Är främst det här med brösten jag tänker på, för det andra vet jag att jag kanske måste göra vid ett senare tillfälle om resultatet av bukplastiken inte blir tillräckligt.
Får man hängbröst om det sätts för stora implantat bakom muskeln?
2

Sortera efter

Skruuf

Kvinna ·

07 mar, 2013

Gå på din magkänsla. I mina öron låter alt 1 bättre med tanke på att det verkar himla snävt med tid emellan OPen på alt 2. 6 veckor efter en stor bukplastik hinner inte kroppen repa sig ordentligt och plana ut. Ska själv göra en Stor bukplastik samt inlägg 24/4 tillbaka till hösten för ett ev lyft efter ha tappat 63 kilo.
Gilla

ammend

Kvinna ·

07 mar, 2013

Usch vad jobbigt att de kommer med så pass olika förslag. Jag vill själv göra en operation snart och tänker besöka flera kliniker för konsultation, hoppas att de ger mig mer lika förslag.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem