
Emppu
Kvinna ·
13 apr, 2015
Finns det hopp för dessa bröst?
BröstförstoringFör ca 3 år sedan gjorde jag ett bröstlyft (efter-bild finns i galleriet). Efteråt var jag inte nöjd med vare sig storlek eller form så jag ville göra en förstoring. En kirurg jag pratade med då sade att han inte rekommenderade att jag skulle göra en förstoring eftersom jag redan hade så pass stora bröst naturligt så de skulle bara bli tunga och hängiga. Nu några år efteråt har jag fått barn (dock inte ammat något avsevärt) och nu är börsten inte alls vad de var förut. De är hängiga, toma och har ingen form alls. Vad tror ni, tror ni det finns mera hopp för dessa bröst att göra en förstoring (alternativt förstoring+ lyft)? Eller har jag faktiskt så hopplösa bröst som det inte går att göra någonting åt och som jag aldrig kommer få bli nöjd med? När man ser den här senaste bilden jag tagit så skulle man ju aldrig i världen kunna tro att jag faktiskt gjort ett lyft på dem en gång i tiden. Jag trivs inte alls med min kropp och dess utseende nu.
Sortera efter
Litalo
Kvinna ·
13 apr, 2015
Asirnas
Kvinna ·
13 apr, 2015
Ser ingen anledning till att du skall göra en förstoring, med implantat kan det komma flera olika komplikationer, om du råkar ut för det kan det hända att du kanske ångrar dig då du redan har naturligt stora bröst. Skulle det vara värt risken men komplikationer?
Emppu
Kvinna ·
14 apr, 2015
Tack för din omtanke men nu var det inte det jag frågade om. Risker finns det med allt i livet, och risker är jag villig att ta om det betyder att jag kanske får bli nöjd. Jag kanske har naturligt stora bröst, men inte på ett positivt sätt. Ska man fortsätta vara missnöjd med sig själv trots att det finns nåt man kunde göra åt problemet? De flesta (tycker jag) brukar ändå vara relativt nöjda efteråt, i alla fall inte ångra att de gjorde operationen.
Anonym användare
14 apr, 2015
Om jag var du så skulle jag gå på konsultation till en kirurg som jag tror kan svara mycket bättre på dina frågor och funderingar än vad vi kan göra. Jag rekommenderar Patrik Höijer som är grym på att göra snygga bröst - både på de som har lite egen vävnad och på de som har lite häng och egen vävnad som du har 🙂
Vinna
Kvinna ·
14 apr, 2015
Majan
Kvinna ·
14 apr, 2015
Självklart finns det hopp :) Jag vet inte så mycket om lyft, förutom en vännina utanför detta forum som gjorde ett lyft + förminskning 2011 på akademikliniken och är nöjd. Lycka till!