
Omgtim
Man ·
24 maj, 2016
Följ min op pånart Clinc
Hej!! Idag är en dag som jag väntat länge på. Fick tillbaka mail av Per efter min konsultation, och har nu bokad in op tid 6 juli,ganska tråkig tid precis när semestern ska börja men jag väntat så länge på detta, vill kunna andas igen, mår så dåligt när jag är så täppt hela tiden och snyter o har mig stup i kvarten. Så lets do it!! Ska göra öppen näspl och f0ixera nässkiljeväggen som ni kanske listat ut och göra den mer symmetrisk. Förresten 4 dagar efter gipset är borta ska jag egentligen på festival, men kanske är förtidigt då redan? Någon som vet hur snabbt man kmr tillbaka efter 2veckor och 4 dagar?
Sortera efter

white noise
Kvinna ·
25 maj, 2016

Omgtim
Man ·
25 maj, 2016

Linselotte
Kvinna ·
25 jun, 2016
Hej ska operera min näsa på art clinic av Per den 15 juli och börjar bli nervös. Tänk om jag inte blir nöjd och att den fortfarande kommer vara ful och stor, han pratade om att ta bort 4mm och det verkar lite tycker jag (har stor näsa).

Linselotte
Kvinna ·
26 jun, 2016
Vet inte hur aktiva folk är här och jag är tydligen inte behörig att starta ny tråd? Har frågor kring efter op? Kan man förvänta sig att se någorlunda ut efter två veckor med gips? Har bokat resa i slutet av augusti påverkas näsan av flygning? Kan man bada i havet efter borttagning av gips?

Marina
Kvinna ·
26 jun, 2016
Hej!
Tyvärr är POF ganska haltande just nu efter en påbörjad men inte färdig mjukvaruuppgradering. Bl a haltar funktionen med att starta nya trådar, så du gör inget fel och vore absolut behörig om POF var som det brukat.
Uppgraderingen kan liknas vid att sätta en ny motor i den gamla bilen, och det behövdes verkligen, men i samma veva så funkar inte längre reglagen i hytten som förut utan alla måste justeras för att passa med den nya motorn. Och det jobbet tar en otrolig tid och är bitvis mycket komplicerat eftersom vi ade specialbyggt så många funktioner på POF för att passa ämnesområdet.
Just nu är det ju lite semestertider och vi två som driver forumet kan inte gärna säga till våra familjer att vi skippar vår semester (vi måste nog dessutom få ha den, för att orka med att driva POF vid sidan av våra heltidsjobb), men vi ska ses om ett par veckor och ta en jobbhelg, som förhoppingsvis ska råda bot på de mest akuta bristerna, och därefter kommer vi att jobba på för att ta POF tillbaka till vad det har varit igen, med bl a avancerad och sökvänlig bildvisning, bilder i trådar (och även i kommentarerna, ett återkommande ösnkemål från våra medlemmar!), en snyggare layout och självklart alla basfunktionerna på plats.
VI får be om förståelse och tålamod under en haltande övergångsperiod!
Mvh
Marina
Moderator, medlemsansvarig och delägare

Marina
Kvinna ·
26 jun, 2016
Och våra medlemmar har brukat vara väldigt aktiva, men jag förstår om det är lite lägre nu under sommaren som alltid har varit en svacka, och dessutom med tanke på den just nu begränsade funktionaliteten. Men till hösten ska du se att det tar fart igen, vi brukar ha en halv miljon sidvisningar per månad ungefär.

Omgtim
Man ·
03 jul, 2016
OKej nice, du får väl prata med han hur du vill ha den^^

Omgtim
Man ·
04 jul, 2016
Puffar tråden lite nu när de snart är dax för op!
TIPS inför och saker att ha hemma efteråt som underlättar? <3

Linselotte
Kvinna ·
16 jul, 2016
Hur har det gått för dig?

Omgtim
Man ·
17 jul, 2016
Det har gått bra förutom att min högra näsborre är jättetäppt och sedan släpper fet ibland. Men 80% täppt. Så orolig över det. Hur går det själv?

Linselotte
Kvinna ·
17 jul, 2016
Jag är jättetäppt som den värsta förkylningen, jag är röd blå gul och svullen, ser ut som en hamster=). Jag tror inte du behöver oroa dig för din svullnad min vänstra näsborre är mer svullen än den högra. Jag hoppas nu bara att allt går bra och att det inte blir värre än så här. Hur länge ska du vara gipsad? Mitt ska sitta i två veckor, inte kul..

Omgtim
Man ·
17 jul, 2016
försöker hålla mig lugn, vet ku att man är bra svullen. Men känner ändå att de inte borde kännas så men får se vad dom säger på onsdag, då jag ska ta bort gipset. Per har ju gått på semester nu. Okejokej, men då har du fortfarande dom dära "sugrören" i näsan?

Linselotte
Kvinna ·
17 jul, 2016
Japp och de ska bli så skönt att ta bort dem imorgon. Gick det bra för dig att ta bort dem?

Omgtim
Man ·
17 jul, 2016
ja de var inga problem tog en tång och drog rakt ut sakta men bestämt.
Efter 2 veckor är du helt som vanligt fysiskt, pigg och normal typ. Däremot är näsbenen inte helt fixerade då och man ska undvika att va i situationer där man kan få slag på näsan så kanske är festival inte jättebra? Men du kan ju gå ändå om du inte ska stå längst fram och knöka o sånt :) Men rekommenderar att inte dricka alkohol så tidigt för du kommer bli extra svullen.