Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
elha23 profilbild

elha23

Kvinna ·

14 jan, 2013

Folk kommenterar mina bröst! :(

Bröstförminskning för kvinnor
Jag är så otroligt trött på att andra kvinnor tycker sig ha rätt att kommentera mina bröst, ungefär som om att det är okej att de säger det bara för att de också är kvinnor och därför inte menar något sexuellt med det... :( På gymnasiet var det exempelvis en klasskompis som började känna på mina och en annan tjejs bröst och hon tyckte själv att hon var väldigt rolig och härlig och avslappnad när hon gjorde detta. En killkompis dejt kallade mig "Tutt-fia" varje gång vi sågs och jag skrattade och låtsades tycka att det var roligt. Igår var jag på fest och en bekant sa till mig att jag blivit så snygg nu när jag har gått ner i vikt (tappat 13 kilo hittills), men lade till "Men gå inte ner mer, då blir det bara bröst kvar!".
AAAAAAAAH! Kan folk SLUTA prata om mina bröst?!? Har många många fler liknande exempel på när kvinnor ska antingen ta på mina bröst för att de är så nyfikna på hur de känns eller helt enkelt gör en stor grej av dem och kommenterar dem.
Jag undrar om någon annan har varit med om liknande situationer? Hur kan man bemöta detta? Jag tycker själv att jag har mycket skinn på näsan, men i dessa situationer säger jag aldrig ifrån... för jag tycker att det är så pinsamt.
Detta är faktiskt en av många anledningar till att jag vill förminska brösten. Vill inte uppfattas som en "tutt-fia"... :(
17

Sortera efter

ELinneaHK

Kvinna ·

14 jan, 2013

Säg något dumt tillbaka så de fattar att du tar illa upp. Typ om någon säger tutt-fia säg tjocka-molla eller ngt :-P stor-näsan ;-) ellerom det är nära vänner, säg precis hur du känner :-) de förstår säkert. Det är hyve acceptabelt att kommentera andras kroppar vare sig det är självförvållat eller om man är tjock eller smal. Det är något som alla vet innerst inne :-)
Gilla

Lilla C

Kvinna ·

14 jan, 2013

Tråkigt att folk inte har mer respekt än så för dig! Skulle aldrig falla mig in att klämma på någon annan kvinnas bröst om hon inte av någon anledning skulle be mig.
Mycket riktar sig mot problematiken med att inte ha bröst, men många kvinnor har ju faktiskt det motsatta problemet.
 
Mitt råd för bästa resultat är att gå ner till din målvikt, avvakt en tid för att se så du inte går upp i vikt igen och därefter när vikten känns stabil -----> förminska brösten 👍
Gilla

ljusvitt

Kvinna ·

16 jan, 2013

Har också varit med om det, att folk kommenterar att jag har stora bröst osv. Har inte tyckt att det varit så jobbigt och bara tänkt att de är avundsjuka. Men nästa gång tycker jag att du bör säga till om du inte känner dig bekväm med kommentarerna, det är egentligen samma sak som att säga "oj vilken stor näsa du har" eller "vilken tjock mage och dallrig rumpa du har" och det säger man ju verkligen inte till folk? 
Gilla

ljusvitt

Kvinna ·

16 jan, 2013

Eller folk som inte fattar att man kan har stooora bröst naturligt och att det är jobbigt på många sätt. Har fler gånger läst folk som inte tror att man inte kan ha större än d-kupa naturligt... 
Gilla

elha23

Kvinna ·

16 jan, 2013

Det är ju så frustrerande. Jag antar att jag blir så ställd varje gång det händer att jag liksom tappar talförmågan. Ska bli så skönt att få dem förminskade och slippa allt tjat om dem hela tiden :(
Gilla

Fjärilen84

Kvinna ·

17 jan, 2013

Så har jag haft sen jag fick bröst:( alla vill känna för dom inte tror att dom är riktiga heller:( jag ska få göra på Sahlgrenska. Ska amma färdigt först. Visste ej att jg va gravid när dom godkände mig för en förminskning.
Gilla

pb70

/ ·

18 jan, 2013

Jag tycker det är jobbigt när "karlar" inte tittar en i ögonen när de pratar med en utan på själva hyllan.
Hallå, jag är här uppe.
Gilla

Lillaskruttan

Kvinna ·

18 jan, 2013

Urch va irriterad man blir på folk, Det förvårar mig inte om det nästan bara är kvinnor med små bröst som yttrar sig om något sånt där.. avundsjuka kallas det.
Gilla

Marina

Kvinna ·

21 jan, 2013

Vad fräckt när det går till på det sättet. Extra jobbigt när det inte ens är nåt ni valt själva. Att en väninnan skojar med den f d platta tjejen som skaffat sig en F-kupa och kallar henne tuttlisa är på nåt sätt mer förståeligt, men man får ju verkligen ha en nära relation för att inte sånt ska kännas jobbigt.
Det går ju att kommentera på så många sätt. Säkert hade ni som fått mer än ni önskat av naturen inte tagit så illa upp om nån mindre generöst försedd medsyster sagt nåt om att hon önskade att hon haft ert problem istället för sitt eget. Men vissa är ju bara för "otänkta". Förmodligen är det lite som när man gärna kommenterar den som är väldigt smal - just för att det ofta ses som eftersträvansvärt att vara smal och ha stor byst... Man föreställer sig inte att den som är/ha det skulle kunna ta illa upp över att få det påpekat, tror jag.
 
Gilla

budda

Kvinna ·

13 feb, 2013

Bit ifrån å ta ingen skit!
Gilla

Minisken

Kvinna ·

13 feb, 2013

Håller med Budda.. Bit ifrån! Säg typ "Ursäkta mig, men vad vill du jag ska känna när du säger så?" så dom får förklara sig. Det brukar bita bäst kan jag tycka än att säga nått lika spydigt tillbaka.. Om nån går fram och klämmer på dina bröst så som du beskriver hade jag sagt satt igång och klämma på deras rakt tillbaka. Då skulle dom säkert bli chockade och då kan du ju säga "tycker du att detta känns ok eller?" Jag förstår att du kan känna att du blir ställd men om du nu har råkat ut för det flera gånger kanske du kan spela upp scenariot i dig redan i förväg så när det väl händer, har du liksom redan varit där och agerat på ett sätt som gör det lättare att göra om det nästa gång, fast att det då är på riktigt.. Skulle bli vansinnig om nån gjorde så med mig.. Stor kram!
Gilla

Taxörat

Kvinna ·

13 feb, 2013

Jag ruttnade på att folk hela tiden tjatade om att jag var "maaager" när jag gått ner i vikt. Själv var jag jättestolt och glad för det, men tydligen är det fritt fram att kommentera. Jag är smal, men inte mager BMI 21.
 
Till slut bestämde jag mig för att nu får det vara nog med detta tjat om min vikt. Så nästa gång kommentaren kom gav jag igen. Jag körde in fingret i fettvalkarna på min kollega och sa: -Fy faan vad fet du har blivit. Och bred om häcken som en pansarvagn!!
 
Kollegan blev jättearg och frågade vad jag höll på med. Då svarade jag att jag gör samma sak som du gör mot mig!
 
Det var sista gången hon kommenterade min vikt. Så ge igen, tjejen!!
Gilla

Katja

Kvinna ·

13 feb, 2013

Usch vad dåligt! Jag har varit småbystad hela livet, men aldrig fått för mig att klämma på någons bröst eller säga nåt sånt! Dumt folk finns överallt!
Gilla

artgecko

Kvinna ·

13 feb, 2013

Jag tycker inte att man ska ge igen, då sjunker man till deras nivå och det vill man inte.
Men jag hade sagt ifrån och sagt att jag inte tycker det är okej, det är ändå vuxna människor det handlar om. Man kan ju hoppas att det räcker att säga ifrån en gång och funkar inte det kan du väl ge igen.
 
Ord sårar mer än man tror, tycker därför man ska vara försiktig med vad man säger. Folk är ofta väldigt medvetna om sina brister, men jag tror egentligen inte det är något illa menat.
Det är väl som mågon tidigare här sa, att man tänker att stora bröst är något positivt så de tror inte du tar illa upp.
Gilla

geléhallon

Kvinna ·

16 feb, 2013

Aldrig blivit utsatt för något liknade, då möjligtvis när man gick i skolan, men det är ju evigheter sedan. Det blev väl alla på något vis.
Gilla

MatildaLi

Kvinna ·

21 feb, 2013

Kan känna igen mig i det du skriver. Redan när jag var 13år fick jag höra kommentarer om mina bröst. Skämdes för dem och önskade att de kunde sitta på någon annans kropp. Sedan lärde jag mig att acceptera att de var en del av den jag är, vilket i sin tur ledde till att de andra fick säga och tycka vad de ville. Detta dröjde nog dock till att jag började gymnasiet. Egentligen vet jag inte vad man ska kunna säga exakt för att få dem att förstå, för det du upplever kan de ju aldrig riktigt fatta. Och visst kan det bli du uppleva det pinsamt att säga ifrån, samtidigt kan de inte få hålla på hur de vill. De borde ju se på dig att du blir sårad!! Man kan kalla det mkt avundsjuka, missnöje med sina egna bröst...oavsett är det viktiga hur du känner dig!! Hoppas att du kan inse att alla är vi olika och alla har vi något som vi är missnöjda med och att du kan ignorera deras patetiska kommentarer!!  
Gilla

Dessert

Kvinna ·

21 feb, 2013

Det är otroligt hur andra människor kan ha åsikter om sina medmänniskor. Jag bor i utomlands för tillfället, och här bor människor från hela världen. Jag har insett att här godtar man människor för vad de är, alla är olika och unika. Det har gjort mig till en bättre människa. Jag hoppas att du är stark nog att INTE operera dig för att andra människor har åsikter som inte bör ha något värde. Förstår att det är jobbigt och att du påverkas, men tänk även på hur mycket en operation påverkar dig och din kropp, stå på dig och låt det rinna av dig.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem