Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
everdream

everdream

Kvinna ·

För tidigt att sova på sidan?

Bröstförstoring
Hej! Jag opade mig för 13 dagar sen och har lidit mig igenom att sova på rygg hittills men nu har jag kommit på mig själv med att ligga väldigt mycket på sidan senaste dagarna. Fast än jag får lite ont av det. Är det för tidigt att göra så? Kan det vara skadligt och påverka läkningen negativt?
5

Sortera efter

Stjärnans

Stjärnans

Kvinna ·

Gör det inte ont så är det ingen fara. Lyssna på kroppen, den säger åt dig när du är redo att sova på sidan och på mage :)
Gilla
kaffemissbrukare

kaffemissbrukare

Kvinna ·

Jag frågade min kirurg på tvåveckors-besöket, och han sa att jag skulle fortsätta att ligga på rygg ett tag till 🙁
Gilla
Blondie79

Blondie79

Kvinna ·

Jag är inne på dag 3 och har såååå svårt med att sova på rygg. Har kommit på mig själv att vrida kroppen i midjan så underkroppen ligger på sidan. Men vad gör man inte.
Gilla
petsod

petsod

Kvinna ·

Sömn är ju också viktigt för läkning så jag har resonerat som så att bara jag sover gott och det inte gör ont så är det ok.
Kan tipsa om att lägga ngn mjuk men samtidigt stöttande i klyftan (typ skummgummi) så får det övre bröstet lite stöd, tyckte jag fick lite ont vid bröstbenet och detta hjälpte kanon mot det problemet.
Gilla
everdream

everdream

Kvinna ·

Tack för tipset! Det ska jag testa. Får lite ont precis vid bröstbenet som du. 
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem