Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Missoj profilbild

Missoj

Kvinna ·

06 sep, 2019

Förkylning och operation... ÅNGEST!

Fettsugning

Jag har planerat operation för fettsugning och fettransplantation till brösten samt övre ögonlocksplastik den 11/9. Har varit förkyld hela veckan. Har informerat läkaren om det men fick inget svar från honom. Är det farligt att opereras när man är förkyld? Har jätte ångest nu.

3

Sortera efter

Veritatis

Kvinna ·

07 sep, 2019

Om inte läkaren svarar å det snaraste, så maila honom igen eller ring kliniken. Faran med att opereras är något du måste diskutera med din läkare.
Gilla

Jen78

Kvinna ·

08 sep, 2019

När jag pratade med min kirurg ang ev förkylning på opdagen så sa han att man kommer in så avgör de där och då hur man ska göra..nu hade jag lyckligtvis inte den oturen att bli sjuk innan operationen så behövde inte ställas inför det dilemmat. Men gör ett försök till att nå din kirurg el någon annan på kliniken? Håller tummarna för att du mår bättre nu och att operationen kan genomföras som det var tänkt!
Gilla

Missoj

Kvinna ·

09 sep, 2019

Jag fick svar att det är ok och att man avgör det på operationsdagen.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem