Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
skugga profilbild

skugga

Kvinna ·

20 apr, 2016

Första återbesöket efter ankarlyft och förstoring

Andra bröstoperationer

På måndag ska jag tillbaka till L&E för tejpbyte och kontroll. Det är då 11 dagar efter operation. Är det bara sköterska man träffar som standard eller är det kirurgen? Undrar också över era erfarenheter angående tejpbytet. Började det blöda? Satt tejpen hårt? Gjorde det ont? Jag undrar lite vad jag kan förvänta mig.

5

Sortera efter

Brunett_24

Kvinna ·

20 apr, 2016

Jag var hos min kirurg. Men läst att på vissa ställen så är det sköterskan. Tejpen satt rätt hårt och kändes väldigt konstigt. Tyckte även det sved. Blödde lite då skorpor följde med
Gilla

susii

Kvinna ·

20 apr, 2016

Följer

Gilla

skugga

Kvinna ·

20 apr, 2016

Tack för svar Brunett. Hoppas jag får träffa kirurg men jag har för mig att jag läst att det är sköterska. Hua, det var det jag misstänkte, att det skulle blöda alltså. Då blir det väl nya skorpor som lossnar till nästa tejpbyte och blöder igen... Känns som man inte borde sätta på ny tejp förrän såren är helt torra och inte blöder.
Gilla

Brunett_24

Kvinna ·

20 apr, 2016

Efter mitt besök skulle jag själv byta varje dag o tvätta rent o ny tejp.. men som sagt har alla så olika. Både eftervård o om man ska tex ha bh eller ej
Gilla

skugga

Kvinna ·

20 apr, 2016

Ja verkligen olika bud. Tror det står att man inte ska byta tejp oftare än en gång per vecka i mina papper...Eller om det tom var var tionde dag.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem