Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Emms

Emms

Kvinna ·

Första gången på konsulation, vad ska jag ställa för frågor?

Andra bröstoperationer

I skrivande stund är jag påväg att boka tid hos Tuve på citadellkliniken. Vill göra ett lyft och förstoring. Men vad för frågor ska jag ställa till kirurgen? Och kan man gå på konsulation redan nu och boka tid efter sommaren eller ska man isåfall vänta med konsulationen?

8

Sortera efter

Cheetah

Cheetah

Kvinna ·

Å vad spännande! Jag var på konsultation i lördags och bokade in operation i oktober så visst kan du gå på konsultation nu. På min konsultation gick hon igenom alla risker osv jag visste inte riktigt heller vad jag skulle fråga innan jag var där. Kolla gärna upp vad dom har för garantier och åtgärder vid komplikationer, alltid bra att veta:)
Gilla
Lindavallmo

Lindavallmo

Kvinna ·

Ett tips på vad du kan fråga på konsultationen hittar du längst upp på fliken "Av intresse" och sen klickar du på "vid konsultation inför plastikoperation".

Den var kanon bra tycker jag! :)

Gilla
Emms

Emms

Kvinna ·

Skönt att höra! Vet att jag kommer gå ner några kilo tills i september då jag vill operera mig och är rädd att det blir fel om jag går på konsulation redan nu, men jag kan verkligen inte vänta!! ska definitivt kolla vad dom har för garantier och sånt, men vet inte riktigt vad man borde "acceptera". Har bara råd att göra en operation nu, så om det blir en komplikation så kommer jag inte ha råd att fixa till det.

Sen undrar jag om kirurgerna på citadellkliniken? ska göra ett lyft och vill ha så lite ärr som möjligt. Kikat lite i bilderna för bronsmedlemmar och gillade Jörg Bohns bröst eftersom dom såg mer "fejk" ut än Tuves tex, vill liksom inte ha det naturliga resultatet. Men kan ju inte se hur ärren ser ut när man är bronsmedlem. Men Tuve verkar ju vara populärast. Åh vad kluven jag är!

Gilla
Cheetah

Cheetah

Kvinna ·

På min konsultation provade vi ut vad vi tyckte kändes bra men slutvalet görs i oktober på operationsdagen så gå du på konsultationen, känner du dig osäker när det närmar sig så får du väl ta en extra konsultation :)
Gilla
Emms

Emms

Kvinna ·

Tack för alla svar! :)

Har kollat på den intresse saker och kommer fråga allt där! Undrade mest om det var något mer man kanske borde ta upp haha. Är sååå nervös! Ska nog gå på konsulationer på andra ställen också i skåne om jag hittar något som verkar bra. Dom mesta operationer här i skåne verkar ju göras på citadellkliniken men jag är så rädd att dom kanske inte kommer kunna ge mig det resultatet jag vill ha.

Gilla
Cheetah

Cheetah

Kvinna ·

Det skadar ju aldrig att vidga vyerna innan man bestämmer sig för en klinik :) håller tummarna för dig nu :) kram
Gilla
Emms

Emms

Kvinna ·

Tack så mycket! :D

Min mamma vill att jag ska gå genom landstinget och få brösten betalda där, men känns som att det inte kommer bli samma fina resultat då. Hört att ärren blir fula. Och sen vill jag ju göra en förstoring också men hos landstinget blir det ju bara lyft. Någon som har erfarenheter om hur det är när man går via landstinget?

Gilla
Glittertjejen

Glittertjejen

Kvinna ·

Jag var på konsultation förra veckan och hade googlat massor jag tänkte fråga, men när jag var där så togs allt upp efter hand ändå och jag fick svar på frågor utan att ställa dom, eller frågor jag inte ens tänkt på :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem