
Mslovis
Kvinna ·
09 maj, 2019
Första konsultationen
Andra bröstoperationerHej Idag ska jag på min allra första konsultation någonsin. Efter två barn och nästan 40kg snabb viktnedgång behövs lyft, förstoring och en full bukplastik. Vad ska jag tänka på att fråga? Vad ska jag inte glömma? Jag har inte mycket kunskap om detta, så jag är rädd att jag inte kan tänka klart och kommer på alla bra frågor efteråt! Vad frågade ni? Hur tänkte ni? Och vilka frågor kom ni på efteråt? :-)
Sortera efter
Veee
Kvinna ·
09 maj, 2019
Jag har inte heller alls mycket erfarenhet och gick på min allra första konsultation i tisdags för bröstförstoring. Och jag kan nu i efterhand komma på sååå mycket fler frågor och vad jag velat göra rent konkret på den tiden. Dessutom så var kirurgen ganska stressad för han låg en timme efter med bokningarna pga strul med 3d maskinen. Men jag hade i alla fall förberett frågor innan. Så det är ju en bra grej. Dem fick jag förstås svar på, men när jag fick veta vad han rekommenderade utifrån mina förutsättningar blev jag lite ställd. Så då började jag tappa tråden lite. Jag glömde be om att få känna på implantaten till exempel och jag hade ju gärna fått se rent konkret i handen vad han faktiskt rekommenderade haha. Sen var det oxå lite stressigt som sagt, alltså trevlig och professionell men kändes som jag velat ha lite mer tid att faktiskt ta in det han sa. Så jag ska boka en till konsultation med nya frågor och faktiskt få känna på implantaten. Känns konstigt att inte ens ha gjort de innan man sätter in dem i kroppen. Men kort o gott är väl bra att läsa på lite, skriv ned frågor, spara bilder med resultat du gillar, skriv ned vad du oroar dig för och vad du hoppas på osv. Sen anteckna när du får din rekommendation och svar. Sen är ju alla olika. Som jag, jag behöver smälta information i bland för att kanske ställa frågor på nytt :)
Gilla
Mslovis
Kvinna ·
09 maj, 2019
Gick bättre än väntat, han var tydlig och jag kände att jag förstod honom :-) men jag ska göra en konsultation till på ett annat stället så att jag får se om dom säger/tycker olika! Ny ska man bara bestämma sig när, var, hur ;-) lycka till!
Gilla