
Linnea65GG
Kvinna ·
24 mar, 2013
Första mötet med kirurgen
Bröstförminskning för kvinnorHej!
Nu är det såhär att jag har blivit beviljad en op av landstinget. Jag var på konsultationsmöte på Akademikliniken där jag fick veta att mitt BMI var för högt. Två veckor senare fick jag en tid med kirurgen... Fast jag insåg inte DÅ att det är hon som ska operera mig. (Jag vet att det låter korkat...)
Hur var ert första möte med er kirurg? Mitt gick väldigt fort och hon sa i princip samma sak som den här sjuksystern sa på konsultationsmötet. Hon vägde inte ens mig... utan frågade bara om jag gått ner alla dem kilona som krävdes. Vilket jag såklart hade.
Men nu i efterhand så känner jag att jag skulle gärna vilja se bilder på bröstförminskningar som Carolina Borén har utfört. Eller är jag tramsig? Jag hittar ingen info om henne någonstans. Hon berättade att hon i normala fall jobbar i Gbg... så när hon sa det så tänkte jag direkt att det är inte hon som ska operera mig. För det fick jag heller inte veta. (Fast det är kanske uppenbart?) Det förstod jag ju när pappera kom hem i brevlådan.
Hur ska ett första möte gå till med kirurgen? Ska man inte få se bilder på tidigare bröstförminskningar tex? Eller det händer kanske aldrig? Jag vet att dem har det på hemsidan.. Men det är ju inte som hon har utfört.
Har någon här blivit opererad av Carolina Borén? Vad är er erfarenhet?
Sortera efter
jullan80
Kvinna ·
26 mar, 2013
Pepparkakan skrev:
Vad kostar 34.000 + 500kr på Citadell?!Bröstförminskning :-)
Gilla
Linnea65GG
Kvinna ·
27 mar, 2013
ljusvitt skrev:
Vet inte om det var mig du frågade men jag är nöjd :)
Haha förlåt! Jag trodde att den här knappen "besvara" var smartare än så! Tack för svaret. :)
Gilla
Linnea65GG
Kvinna ·
27 mar, 2013
Harley skrev:
Linnea65GG: Tips, skriv alias på personen du svarar så är det lättare att hitta i tråden :)Tack! Jag fick för mig att den där knappen "besvara" skulle göra ngt smartare. :P Använder mig av "citera" nu, så blir det tydligare. :)
Gilla
Linnea65GG
Kvinna ·
27 mar, 2013
hvala skrev:
Jag ska säga att jag förstår precis din reaktion efter mötet med kirurgen. Jag fick så oerhört dåliga vibbar av inskrivningssamtalet (när jag träffade kirurgen och såg vårdavdelningen) att jag blev tvungen att gråta en skvätt. Allt gick så fort och det kändes som att de inte såg mig eller tog mig på allvar. Jag var mer nervös och orolig efter inskrivningssamtalet än före. Men sen fick jag träffa en superbra sköterska. Och jag insåg att de här som utför ingreppet och tar hand om mig i samband med att jag opereras är proffs på det de gör. De har långa utbildningar och de gör såna här saker varje vecka, om inte varje dag. Och jag blev SÅ mycket bättre mottagen på operationsdagen, både av kirurg och övrig personal. Jag förstår din nervositet och din oro men försök att inte oroa dig!
Vad det gäller val av kirurg: hur tänker du att du ska kunna avgöra utifrån bilder om en kirurg är bra eller inte? Jag tror det krävs att man har ganska djupgående medicinsk kompetens själv för att kunna bedöma sånt utifrån bara ett par bilder. En stor del i hur det ser ut efteråt ligger i hur det läker, och det beror på ett antal olika faktorer (bl.a. hur man själv sköter om såren/ärren).
Angående att få ingreppet via landstinget vs. att gå privat: det skiljer minst 30 000 kr i kostnad. Det är klart att det är skillnad i vad man kan kräva för service då. Men det betyder inte att servicen inom landstinget är (eller ska förväntas vara) dålig, och känner du att du får ett riktigt dåligt bemötande så kan det vara värt att be om t.ex. en annan kirurg. Det tar du i så fall med operationskoordinatorn på opererande sjukhus. Jag personligen tycker dock inte att du beskrivt att du blev så dåligt behandlad att det ska vara motiverat.
Eftersom det bara gått en vecka sedan mitt ingrepp så går det inte att säga så mycket om resultatet men jag är än så länge väldigt nöjd med storleken, även om jag inte vet än exakt vad den kommer att bli. Jag längtar tills det har läkt så pass att jag kan återgå till mitt "normala" liv.
Jag bara tänkte att utifrån bilderna kanske man kan se... bevis på att man får en kunnig och proffsig kirurg. Jag förstår att alla är kunniga... Men man läser så mycket skit i media och jag vet inte hur man ska sålla. Jag har sagt det förut, men säger det igen. Jag är nojig. På något vis så hade det känts skönt om kirurgen visade upp hur bra resultatet blir med dennes kunskap och erfarenhet. Vore det oartigt att fråga kirurgen hur många gånger hon har gjort en bröstförminskning? Bara en tanke...
Nej, jag blev inte dåligt behandlad på mötet med kirurgen. Absolut inte. Det kändes bara lite... tanigt. Men det finns väl inte mer att veta än alla risker och hur ingreppet går till... antar jag. Sen är det väl bara att tuta och köra. :P
Det var det jag misstänkte! Lycka till med dina nya bröst iafl! :)
Gilla