Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Nyfiken91 profilbild

Nyfiken91

Kvinna ·

20 apr, 2021

Förstoring med fett, innan sommaren?

Bröstförstoring

Detta blir det första jag skriver här på forumet! Tog mod till mig nu, plus att det skulle kännas bra att bolla med några som vet vad det handlar om! : ) Velat ha större bröst i elva år. I år är det dags! <3 Var på konsultation hos Art Clinic Sthlm i onsdags 14/4. Fick en väldigt bra känsla av kirurgen! Fick prova implantat i sport-bh 200 och 300, han hade inget 250. Men runt 200 är det jag tycker känns mest najs! Får jag ett resultat med fett som ligger däromkring så skulle jag vara glad. Är inte så sugen på att göra med implantat pga bii. Tog även bilder för att få 3d-simulering och fick dessa bilder på Crisalix igår. I ett mail från kirurgen fick jag offert och lite info och tankar från honom. I vändande mail skrev jag mina frågor och att jag nog vill ha ett slutresultat på ca 180-200cc. Idag har jag A-kupa. (B funkade bra förut, när jag vägde 78kg... idag 66.) Köper 85a pga ganska bred runt ryggen och tycker inte om när det skär in. Tränar en del och tycker att fettdepåer under skinkorna/utsida lår och runt höfterna plus bullen på magen skulle vara härligt att bli av med. Skickade även iväg ett mail till operationskoordinatorn för att höra vad det fanns för tider. ”Det finns från maj/juni och framåt” svarade hon nyss. Blev nervös direkt! Haha Nu har jag tankar och funderingar snurrandes i skallen och jag sitter och kollar bröst mest hela dagarna, POF, realself, youtube, google... Borde jag boka en tid...? Blir jag läkt tills sommaren/värmen kommer? (Vill gärna kunna göra saker på semestern v24-27) Är det bättre att vänta till hösten pga ”inte paja” sommaren... Gördel, kompression, ömhet, stelhet... osv Har ett ganska aktivt jobb, trots att jag sitter stilla flera timmar i sträck så krävs ändå fysisk hälsa/styrka dvs det är inte ett rent kontorsjobb. Plus att jag vill gärna åka MC i sommar! Med skyddskläder och ställ. (=Sitta stilla, guppigt, tryck) Hmm... Ni får väldigt gärna hjälpa mig tänka nu! Har läst massor av bra saker att veta här verkligen ! Vilket ställe, POF <3

196

Sortera efter

Nabi

Kvinna ·

04 maj, 2021

Nyfiken91 skrev:

Nabi skrev:

Nyfiken91 skrev:

Nabi skrev:

Nyfiken91

Så skönt att ha landat i ett beslut. Det är ju typ då lugnt infinner sig och man kan börja planera. Jag fick precis som du prova olika inplantat under min första konsultation hos Nordiska Kliniken. Det som enligt kirurgen skulle passa min bröstkorg och göra så att de inte inte åkte omkring därinne var över 425cc. Jag höll på att smälla av... hahahahha. Han skrattade oxå åt min reaktion. Det är tack vare honom jag kom in på fettransplantation. Sedan gör jag ingreppet hos en annan som föreslog bättre lösning för bukplastiken.

Önskar dig verkligen varmt lycka till! Ska bli spännande att följa din resa fram till och efter v.38!!

Vilka frågor är mest pressande för dig?

Min kirurg är superrelaxed inför fettransplantationen och sa att om det blåser kallt ska jag ha en vadderad bh och i övrigt leva normalt. Har samma kirurg som Lillajagigen. Så just nu sörplar jag i mig massor med tips härifrån. :)

Ja, nu känns det lugnt. Nu kan jag släppa frågan om ”När?” Fick som en girl power boost av detta?! Att boka in det för att JAG VILL ! <3 åh!

Haha vad roligt att ni båda fick skratta och fint att han kunde få dig på andra tankar ändå. Jag visste inte ens att fettförstoring fanns förrän för några månader sedan!? Visste du?
Verkar va mycket olika vilka råd för efteråt man får..

Tack så mycket för lyckönskningarna! Detsamma till dig! :)
Inte långt alls kvar för dig, hur känns det?

Frågor som gnager lite är
Kommer tagställena bli fina?
Hur stora kan brösten bli? (De är ganska fasta idag med ganska lite hud)
Och fettsugning överarm; kommer det gå bra med nerven som ligger där?

...För dig då?

Men vad kul!! Grattis till den power känslan oxå! Så värd!! Jag håller med! Verkligen ett rus av lycka att ha bestämt sig. Jag tillbringade hela veckan som gått med att smälta och bearbeta att jag verkligen ska göra detta. Det jag såååå länge väntat på och drömt om. Det känns supernervöst men ändå lugnt på något konstigt sätt. Jag är lite spänd inför tiden efter och hoppas ju allt går bra efter open. Nu får de här 3 veckorna gärna gå fort!

Har någon slags drömbild av att jag kommer må ganska bra (även om jag förbereder mig på extrem smärta, men man har ju fött barn ?). Vill kolla film, läsa bok och njuta av lite tid bortkopplad från jobbet. Hihi, semester innan semestern typ ?? Kommer vara sjukt nervös på op-dagen däremot är jag säker på.

Frågor som pressar för mig är formen på mina bröst. De är inte supersnygga idag men vill inte hålla på flytta vårtgårdar eller så. Hur mycket han lägger i är även det en liten fundering.
Inför bukplastiken så oroar jag mig mest för vad jag kan göra för att undvika nekros som verkar väldigt vanligt vid t-snitt. Sedan är det nog inte så mycket mer. Hoppas jag kommer ha känsel i magen efter ett tag.

Försöker vara lugn och lita på kirurgen och all annan personal. Lättare sagt än gjort!

Nej, jag hade ingen aning om detta innan jag var på konsultation på NK och ratade alla implantat typ. Kirurgen sa nästan nej till de minsta, att de skulle bli för små. Hade inte ens tänkt på bukplastik så. Sedan frågade han om magen och så gick det upp ett ljus för mig. Kändes direkt rätt att göra så! Väldigt glad att han lyssnade in mig och föreslog en annan metod och operation än den jag sökte för. Tror fler skulle välja detta om de visste om det! För mig känns det tryggt att inte ha främmande ämnen i kroppen.

Kommer ju bli underbart för dig att njuta i höstmörkret med bandage och levande ljus och allt!!!

Ja det känns jättebra! Smälter här också. Sambon är glad för min skull, känns fint. Det är lite liksom ”if you can’t stop thinking about it - buy it!” pratade vi om. Och han sa det att nej, det är ju inte som att du bara tänkt på detta ett halvår! Haha nej, 22 halvår!!
ÄNTLIGEN!
Hoppas bara att mina A-kupor kan bli nämnvärt större. Är iaf som sagt inställd på två omgångar.
Klart det är nervöst men samtidigt ett lugn i bakgrunden, som du skriver.
Fattar att du vill att det ska gå fort nu så du får det gjort! Man vill liksom vara inne på läkning och spännande fortsättningen..
Hihi, fick lov att räkna. 20 veckor för mig på onsdag. Nöjd med att jag väntar till hösten ändå! Har jag väntat 11 år redan så.. ; )

Najs att du också tänker dig en bra sjukskrivning. Kommer ju iaf inte ha den smärtan dem som väljer implantat får. Sen hoppas man att allt går bra med tagställen. Att de klarar sig bra.
För-Semester är alltid bra ; )

Okej.

Ja, jag känner förtroende för min pk. Och det blir bra med ett till möte en liten tid (1-3v) innan.
När ska du in på försnacket?

Guu så bra! :D Kirurgen jag valt säger att implantat är ett andra alternativ. Kan man välja eget fett så är det det bästa! Och känner man sig minsta osäker på implantat så är det svårt att känna sig bekväm med dem sedan. Svårare att bli kompis med dem och se dem som en del av kroppen. Förstår det!

Mm, tror verkligen det kan bli mysigt #optimist : )

Sorry för sent svar här :) Varit så otroligt mycket på jobbet. Egentligen helt fel tid att göra detta i men jag tänker att det aldrig är rätt tid. Har fantastiska kollegor som täcker upp det som går. Jag har inget mer möte med min kirurg. Blev erbjuden ett möte med narkosläkaren oxå men tackade nej. Jag mejlar vid frågor och är landad i mitt resultat. Det kan ju ha att gör med att min operation var en månad efter konsultationen. Det hinner inte gå så lång tid. Är så himla otålig just nu.. haha. Längtar efter ledighet och efter resultatet. Sedan tar det ju en del energi att processa och läsa information etc. Jag har ju redan bestämt mig. Men just nu har jag en to do-lista med saker som ska göras, köpas och packas till olika ställen. Mannen har fått fullmakt på apoteket för mig så att jag inte behöver gå in på apoteket själv och hämta ut medicinen efter open etc. Det kommer nog ta upp lite tid. Vill även köpa ett mysset som är fint och som jag kan ha på mig under läkningen. Något som motiverar mig och som sitter skönt efteråt. Lite fåfängt kanske men whatever works tänker jag :)
Gilla

Nabi

Kvinna ·

04 maj, 2021

HundFlickan skrev:

Jag ska göra på aps kliniken i Göteborg (även där jag gjorde implantaten från början), är nöjd med Fredrik så känns tryggt. :)
Jag har haft ont i ena bröstet lite till och från och är rädd att det kanske är pga implantat :/ så känner mest att jag har varit super nöjd med implantaten, men nu vill jag ha ut dem och inte behöva oroa mig över att ha annat material i kroppen. :)
Var orolig över att gå tillbaka till vanliga med, men då jag gick in på FT tankar och så blev det :D exakt 2 veckor kvar nu och är pirrig! Kliniken hade bokat hotell och allt åt mig. :)

Så roligt!! Förstår ditt pirr!! 2 veckor och 6 dagar för mig, haha. Varje dag räknas ju ;) Art Clinic verkar ju vara helt fantastiska överallt. Jättekul ju!
Gilla

HundFlickan

Kvinna ·

04 maj, 2021

Nabi skrev:

HundFlickan skrev:

Jag ska göra på aps kliniken i Göteborg (även där jag gjorde implantaten från början), är nöjd med Fredrik så känns tryggt. :)
Jag har haft ont i ena bröstet lite till och från och är rädd att det kanske är pga implantat :/ så känner mest att jag har varit super nöjd med implantaten, men nu vill jag ha ut dem och inte behöva oroa mig över att ha annat material i kroppen. :)
Var orolig över att gå tillbaka till vanliga med, men då jag gick in på FT tankar och så blev det :D exakt 2 veckor kvar nu och är pirrig! Kliniken hade bokat hotell och allt åt mig. :)

Så roligt!! Förstår ditt pirr!! 2 veckor och 6 dagar för mig, haha. Varje dag räknas ju ;) Art Clinic verkar ju vara helt fantastiska överallt. Jättekul ju!

Oj men vad roligt att vi har op så nära varandra! Ska försöka uppdatera efter min op så snart jag kan ;) Vet knappt hur jag ska förbereda mig här, min man blir hemma då vi har en 1åring, så blir min mamma som får följa med och hålla koll på mig direkt efter operation haha. Är lite rädd för narkos i allmänhet... Men tänker att detta blir nog sista oavsett nu. :) Aps (Artistic Plastic Surgery) är en annan klinik än Art Clinic, men hört bra om båda. :)
Gilla

Marfred

Kvinna ·

06 maj, 2021

Hej på er, Jag gör samma ingrepp men först 01.06, jag har fortfarande beslut ångest men tänker göra ändå. Jag har gått med dem tankar typ senaste 2 år. Lite sent inför sommaren men det får vara så. 5 veckor har jag tills jag åker på semester, det borde räcka. Jag gör ingreppet i Polen efter många fram och tillbaka. Heja oss!
Gilla

Osiris75

Kvinna ·

06 maj, 2021

Hoppas det går bra för er alla! Jag gjorde bröstlyft med fettransplantation i slutet av november och har en 6-månaders uppföljning nästa vecka.
Gilla

Marfred

Kvinna ·

06 maj, 2021

Tack Osiris75! Det hoppas jag med Har du mycket av fettet kvar ? hur gick det för dig?
Gilla

HundFlickan

Kvinna ·

07 maj, 2021

Spännande! Jag frågade min kirurg och rimligt resultat var väl runt 1 kupa större som mest med FT. Om man vill ha mer får man väl göra fler gånger kanske, men jag räknar ej med att behöva det ändå. Men vore spännande och veta hur mycket som "stannar", hur har det varit för dig Osiris? :)
Gilla

Osiris75

Kvinna ·

07 maj, 2021

Svårt att säga hur mycket fett som är kvar då jag gjorde bröstlyft samtidigt men har fått ca 1 kupa större bröst. Dock har det minskar lite sedan svullnaden försvann, syns på höger bröst men vet inte om det stör mig allt för mycket... Ska som sagt på återbesök nästa vecka, får se vad kirurgen säger då...
Gilla

Nyfiken91

Kvinna ·

07 maj, 2021

Marfred Har du tänkt på det i två års tid, så är det skönt att äntligen göra det! Fem veckor borde räcka ja.. Tänkte du på implantat först också, eller har du inte velat ha det någonsin? Hundflickan Ja, en kupa låter lite när man jämför med implantat på 300cc..Men allt handlar ju om vad man själv vill göra med just sin kropp och sina förutsättningar. Jag skulle bli så glad för att komma upp i ungefärlig B-kupa. Har några fina bh’ar som liksom inte kommer till sin rätt på mig nu :(
Gilla

Marfred

Kvinna ·

07 maj, 2021

yep, minst 2 eller 3 år. Jag har även gått på olika konsultationer men var typ aldrig redo. Men nu känns det som att jag vet att jag vill. Så jag ska göra det. Nej, aldrig tänkte på implantat... Jag tränar mycket och det känns inte att det är ngt för mig. Jag vill inte ha mycket större bröst, räcker att de är lite med fyllda.. Kanske någon av er är från Stockholm och kan rekommendera bra ställe för massage efter lipo?
Gilla

HundFlickan

Kvinna ·

08 maj, 2021

Nyfiken Precis så är det. Men känner precis som dig att man vill att det blir lite mer fylligt snarare, jag hoppas väl lite med på att dem jämnar ut då jag har mer vävnad i ena bröstet än det andra, sålänge de ser mer jämna ut är jag helt nöjd! :) Marfred Ja men det måste kännas rätt och klicka med rätt kirurg också. :) Bor tyvärr inte i närheten av stkhlm :/
Gilla

Nabi

Kvinna ·

10 maj, 2021

Oj, nu har jag missat en vecka här! Vad roligt att fler ska göra fettransplantation. Det närmar sig nu för flera av oss. Känns det bra för er? Jag kom att tänka på min pollenallergi nu i veckan. Hoppas den hinner lägga sig något innan alla nysningar drar igång! haha.. AJ säger jag bara. Precis som ni andra så är ju fylligheten det som jag oxå är ute efter. Gärna större oxå men att ha ett främmande ämne i kroppen kändes inte ok för mig! Marfred Jag skulle rekommendera Nordiska Kliniken och Art Clinic i Stockholm. :) Kirurger vet jag inte så mycket mer om. Jag har bara läst väldigt gott om dem.
Gilla

HundFlickan

Kvinna ·

10 maj, 2021

Nabi skrev:

Oj, nu har jag missat en vecka här! Vad roligt att fler ska göra fettransplantation. Det närmar sig nu för flera av oss. Känns det bra för er?

Jag kom att tänka på min pollenallergi nu i veckan. Hoppas den hinner lägga sig något innan alla nysningar drar igång! haha.. AJ säger jag bara.

Precis som ni andra så är ju fylligheten det som jag oxå är ute efter. Gärna större oxå men att ha ett främmande ämne i kroppen kändes inte ok för mig!

Marfred
Jag skulle rekommendera Nordiska Kliniken och Art Clinic i Stockholm. :) Kirurger vet jag inte så mycket mer om. Jag har bara läst väldigt gott om dem.

Ja nu är det bara 8 dagar kvar för mig, jag är super redo & taggad! Jag ska vara ledig 6 dagar efter OP, men har kontorsarbete så tänker nog jobba hemifrån första veckan så man slipper oroa sig över massor. Hur känns det för dig? :)
Gilla

Nabi

Kvinna ·

10 maj, 2021

HundFlickan skrev:

Nabi skrev:

Oj, nu har jag missat en vecka här! Vad roligt att fler ska göra fettransplantation. Det närmar sig nu för flera av oss. Känns det bra för er?

Jag kom att tänka på min pollenallergi nu i veckan. Hoppas den hinner lägga sig något innan alla nysningar drar igång! haha.. AJ säger jag bara.

Precis som ni andra så är ju fylligheten det som jag oxå är ute efter. Gärna större oxå men att ha ett främmande ämne i kroppen kändes inte ok för mig!

Marfred
Jag skulle rekommendera Nordiska Kliniken och Art Clinic i Stockholm. :) Kirurger vet jag inte så mycket mer om. Jag har bara läst väldigt gott om dem.

Ja nu är det bara 8 dagar kvar för mig, jag är super redo & taggad!
Jag ska vara ledig 6 dagar efter OP, men har kontorsarbete så tänker nog jobba hemifrån första veckan så man slipper oroa sig över massor.

Hur känns det för dig? :)

Gud så spännande!! Blir lixom lite pirrig å dina vägnar här! Haha! :) Jag ska ju göra en stor bukplastik oxå med t-snitt så jag håller på med massor med förberedelser inför det. Tex köpa en pall som jag kan sitta på i duschen. Själva sjukskrivningen är tydligen 6 veckor men jag får bestämma själv när jag är redo. Har sagt till jobbet att jag är borta 2-3 veckor på 100% och sedan är jag fri att gå upp på 50-100%. Jag har oxå kontorsjobb så jag tänker att jag kan ligga i soffan hemma och jobba på ganska bra, hihi. Så länge jag inte har ont eller så. Men visst känns det pirrigt. Mycket fokus som går dit just nu. Tycker lite synd om min sambo som typ får prata bröst och fett och hud ganska mycket. Men han är så förstående oxå och vet ju att det är ett stort steg för mig och även ett stort ingrepp. I takt med att jag tänkt och bearbetat så känns det idag väldigt bra. Jag inväntar specifik tid att komma till kliniken och sånt. Men det känns bra. Jag är redo. (lite läskigt att säga det nästan men så är det. Jag ÄR redo) Vart är dina tagställen? Jag sitter mest och funderar på BH och sånt. Funderat på en värmefilt så att fettcellerna ska ha det riktigt härligt och mysigt. Har du fått tips kring det?
Gilla

HundFlickan

Kvinna ·

10 maj, 2021

Men vad spännande Nabi! Då förstår jag att det är en del planering kring det ja, men låter som du har full koll på läget ändå, börjar nästan undra om jag fått för lite info och förberett mig för lite hahaha. Vet verkligen vad du menar med bröstpratet, helt otroligt att min man inte är trött på mitt tjöt än hahaha. Jag har faktiskt inte fått info om opdagen än heller, e sa att det kommer ca en vecka innan opdagen (lite tätt inpå kan jag väl ändå tycka, jag som är en planerare). Men de kommer främst ta av mina "kram hantag" om jag förstått det rätt. Jag har förberett med värmeflaska och allt också hahaha. Jag har fått en del info på själva ingreppet, hålla sig varm efter, inte börja träna direkt osv, men har ingen bra bild över hur mycket kommer jag klara, hur ont kommer man ha? Jag tar ju ändå ut gamla implantat och bröstlyft samtidigt så rädd att det blir en himla smärtsam första vecka...
Gilla

Marfred

Kvinna ·

11 maj, 2021

Hej på er, jag har 3 veckor kvar och är supernervös redan. Pfuuu det är inte lätt, trots att jag vet att jag vill göra det. När tänker ni komma tillbaka till jobbet? Jag jobbar hemifrån för det mesta och sitter vida dator men vet inte hur många dagar ska jag vara ledig. Har tagit nu 1 vecka, men tänkte börja jobba kanske några dagar efter.
Gilla

HundFlickan

Kvinna ·

11 maj, 2021

Marfred skrev:

Hej på er,

jag har 3 veckor kvar och är supernervös redan. Pfuuu det är inte lätt, trots att jag vet att jag vill göra det.

När tänker ni komma tillbaka till jobbet? Jag jobbar hemifrån för det mesta och sitter vida dator men vet inte hur många dagar ska jag vara ledig. Har tagit nu 1 vecka, men tänkte börja jobba kanske några dagar efter.

Hej! Vad spännande! Jag har också kontorsarbete med dator och också bara tagit en vecka då jag planerar jobba hemma det första efter. :)
Gilla

Nabi

Kvinna ·

11 maj, 2021

Marfred skrev:

Hej på er,

jag har 3 veckor kvar och är supernervös redan. Pfuuu det är inte lätt, trots att jag vet att jag vill göra det.

När tänker ni komma tillbaka till jobbet? Jag jobbar hemifrån för det mesta och sitter vida dator men vet inte hur många dagar ska jag vara ledig. Har tagit nu 1 vecka, men tänkte börja jobba kanske några dagar efter.

Grattis!! Snart är det dags! Jag har 1 v och 5 dagar kvar tills min operation. Jag gör ju en full bukplastik oxå så jag har nog lite längre sträcka till återhämtning. Men så som jag har tänkt så är det bättre att ta lite längre tid och sedan komma tillbaka i förtid än att beräkna för lite och sedan behöva mer. Det är oftast lite mer än kroppen som ska läka, tagställen och även psyket behöver komma igen efter ingreppet tänker jag. Spontant låter 1 vecka bra speciellt om du jobbat hemifrån. Ge dig själv lugnet att komma tillbaka, detta gör du för din skull och stressa inte något du antagligen längtat efter under såååå lång tid! Typ så har jag tänkt. Har huuuuur mycket jobb som helst och vi sitter i slutet av året etc, men detta gör jag för min skull och för att jag vill och något jag drömt om i över 10 år. Då ska jag inte plågas av stress att behöva komma tillbaka så snabbt att jag inte kan ge mig en dag eller två att njuta av det. Min kirurg sa att han sjukskriver mig i 6 veckor så att jag är fri att avgöra själv när och hur mycket jag vill jobba. Min plan är sjukskriven 100% 2-3 veckor och sedan 50% 1 vecka och så köra på sen. Vad har Mattias rekommenderat?
Gilla

Nabi

Kvinna ·

11 maj, 2021

HundFlickan skrev:

Men vad spännande Nabi!
Då förstår jag att det är en del planering kring det ja, men låter som du har full koll på läget ändå, börjar nästan undra om jag fått för lite info och förberett mig för lite hahaha.
Vet verkligen vad du menar med bröstpratet, helt otroligt att min man inte är trött på mitt tjöt än hahaha.

Jag har faktiskt inte fått info om opdagen än heller, e sa att det kommer ca en vecka innan opdagen (lite tätt inpå kan jag väl ändå tycka, jag som är en planerare). Men de kommer främst ta av mina "kram hantag" om jag förstått det rätt. Jag har förberett med värmeflaska och allt också hahaha. Jag har fått en del info på själva ingreppet, hålla sig varm efter, inte börja träna direkt osv, men har ingen bra bild över hur mycket kommer jag klara, hur ont kommer man ha? Jag tar ju ändå ut gamla implantat och bröstlyft samtidigt så rädd att det blir en himla smärtsam första vecka...

Hahahhaa, jag som jobbar stenhårt på att inte planera för mycket, att släppa kontrollen och lita på kirurgen och kliniken. Men det är ju svårt. Jag sa till min man igår att vi fixar säng etc när vi kommer hem. Då vet jag ju hur ont jag har och vad som är skönast. Vi har en miljon kuddar i olika format redan så det blir nog bra. Är man två så tänker jag att man löser det mesta tillsammans. Jag funderar nu på att köpa en extra gördel så att jag kan alternera i och med att jag ska ha den på i 10 veckor. Precis som du skriver tycker jag oxå att det är svårt att beräkna smärtan. Har ju fött barn och är det mildare än det så är jag nöjd, hahaha. Min kirurg är jätteavslappnad så när informationen kom från kliniken drog jag en lättnadens suck när jag fick tydliga direktiv kring alkohol, rörelse etc för respektive ingrepp. Åh, ja då kan jag ju tänka mig att det kommer kännas en del för dig med med explant, lyft och transplantationen. Ska bli såååå spännande att höra hur det går och kanske få se resultatet i bilder sedan!
Gilla

HundFlickan

Kvinna ·

11 maj, 2021

Nabi skrev:

HundFlickan skrev:

Men vad spännande Nabi!
Då förstår jag att det är en del planering kring det ja, men låter som du har full koll på läget ändå, börjar nästan undra om jag fått för lite info och förberett mig för lite hahaha.
Vet verkligen vad du menar med bröstpratet, helt otroligt att min man inte är trött på mitt tjöt än hahaha.

Jag har faktiskt inte fått info om opdagen än heller, e sa att det kommer ca en vecka innan opdagen (lite tätt inpå kan jag väl ändå tycka, jag som är en planerare). Men de kommer främst ta av mina "kram hantag" om jag förstått det rätt. Jag har förberett med värmeflaska och allt också hahaha. Jag har fått en del info på själva ingreppet, hålla sig varm efter, inte börja träna direkt osv, men har ingen bra bild över hur mycket kommer jag klara, hur ont kommer man ha? Jag tar ju ändå ut gamla implantat och bröstlyft samtidigt så rädd att det blir en himla smärtsam första vecka...

Hahahhaa, jag som jobbar stenhårt på att inte planera för mycket, att släppa kontrollen och lita på kirurgen och kliniken. Men det är ju svårt. Jag sa till min man igår att vi fixar säng etc när vi kommer hem. Då vet jag ju hur ont jag har och vad som är skönast. Vi har en miljon kuddar i olika format redan så det blir nog bra. Är man två så tänker jag att man löser det mesta tillsammans. Jag funderar nu på att köpa en extra gördel så att jag kan alternera i och med att jag ska ha den på i 10 veckor.

Precis som du skriver tycker jag oxå att det är svårt att beräkna smärtan. Har ju fött barn och är det mildare än det så är jag nöjd, hahaha. Min kirurg är jätteavslappnad så när informationen kom från kliniken drog jag en lättnadens suck när jag fick tydliga direktiv kring alkohol, rörelse etc för respektive ingrepp.
Åh, ja då kan jag ju tänka mig att det kommer kännas en del för dig med med explant, lyft och transplantationen. Ska bli såååå spännande att höra hur det går och kanske få se resultatet i bilder sedan!

Pratade med min klinik idag lite, papprena ska komma imorgon, men jag beräknas opereras 13:30 om exakt en vecka! Men ja som du säger, är man två så ordnar saker sig, så skönt att kunna känna det lugnet. :) Ja där sa du något, känns sisådär att gå i samma gördel i 10 veckor kanske hahahaha. Jag har också ett barn, min oro där är att han är strax över 1år och undrar när jag får bära min lilla igen haha. Smärtan att avstå hålla han på någon vecka tror jag blir värre än min egna kroppssmärta nästan hahahaha. Jag lovar att berätta detaljerat, bilder får vi se om jag är modig nog för men ska ta funderare på det såklart :D
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem