Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
pixiedot profilbild

pixiedot

Kvinna ·

16 aug, 2013

Förväntningar inför näsplastik - till er som opererat näsan

Näsoperation - Näsplastik
Hej alla!
Jag är en 29-årig tjej som funderat över näsplastik till och från i minst 15 år. Har väntat för att se om de här funderingarna skulle "gå över" med tiden men det har de bevisligen inte gjort. Har slutligen bokat konsultationstid om ca en månad och känner mig nervös och skäms lite också. Känns pinsamt att vara så pass självfixerad att man frivilligt lägger sig under kniven och mina tankar går hela tiden fram och tillbaka mellan för- och nackdelar och i slutändan känns det som allt handlar om resultatet.
Ni som har opererat er - vad gick ni in med för inställning? Allt är bättre än det här? Perfekt näsa? På en skala från 0-10 hur höga förväntningar hade ni (noll innebär inga förväntningar)? Känns som inställningen är avgörande för upplevelsen av resultatet och jag har så svårt att avgöra om jag har realistiska förväntningar eller ej. Hur nöjda blev ni på en skala från 0-10 (tio innebär exakt överensstämmelse med förväntningar och resultat).
Berätta gärna var/hos vem ni opererade er också och om ni har tips eller råd får ni gärna dela med er!
Tack så jättemycket på förhand!
12

Sortera efter

LittleStar

Kvinna ·

16 aug, 2013

Hakar på här
Gilla

Milena

Kvinna ·

16 aug, 2013

Jag minns att jag tänkte bara den blir mindre så är jag nöjd! Jag kommer även ihåg att jag tänkte att det spelar ingen roll om den fortfarande är sned framifrån, bara den blir mindre i storlek så blir jag överlycklig! Men så var det verkligen inte! Jag hade puckel i profil, sned näsa framifrån, sned nässkiljevägg och hängade tipp. Nu är näsan mycket mindre, puckeln är borta och den är fortfarande sned framifrån men på ett bättre sätt. Jag har gjort två operationer och vill göra en tredje! Jag visste verkligen inte vad jag gav mig in på, även fast jag fått ett bra resultat (med tanke på mitt utgångsläge) så ångrar jag ibland att jag opererat för man speglar sig ofta, tänker på näsan mycket mer nu (vilket man egentligen kan tycka är konstigt för den är som sagt 100 ggr bättre än min gamla näsa). Jag ångrar mig alltså för att det är så otroligt jobbigt att tänka på näsan så mycket, det gjorde jag inte ens före operationen. Men om man bara utgår från näsan och inte hur jag känner så ångrar jag absolut inte det. 
 
Med andra ord, jag gick in med väldigt låga förväntningar, bara den blev lite mindre så skulle jag bli nöjd. Nu har jag blivit väldigt petig, jag vill ha den helt rak framifrån, har blivit fixerad vid ex tippen, tycker att den är stor i profil osv. Vill så gärna göra en tredje operation, just nu väntar jag på svar från kirurgen som ska kolla in min journal på måndag för att se om det går att göra en tredje. 
 
Opererade mig på Lidingökliniken hos Richard Rylander. Jag borde vara nöjd men är tyvärr inte det. 
Gilla

pixiedot

Kvinna ·

16 aug, 2013

Hej Milena! Vad synd att du inte känner dig nöjd.
 
Har nyss blivit medlem så jag vet inte hur man tittar på bilder på forumet (du kanske inte har lagt upp några?). Låter som du har fått en fin näsa (utifrån andras kommentarer) men hittar små fel om jag förstått rätt? Kanske är det så att ju finare något är desto lättare blir det att försöka hitta fel med det? Tex om man ska rita någonting, säg en cirkel, som blir helt rund men på ett par ställen råkar man rita lite utanför. Istället för att fokusera på helheten (en rund cirkel) så tittar man på de små detaljerna istället och till slut är det bara dem man ser. Kanske är det så för dig? Har svårt att veta eftersom jag inte vet hur din näsa ser ut nu.
 
Vad säger din läkare? Vad sa han innan operationen och gjorde han någon datorsimulering så du kunde se ungefär hur resultatet skulle bli? Hur tycker du att det stämmer överens med resultatet?
Gilla

Anonym användare

16 aug, 2013

Som Milena säger det är lätt att man blir fixerad och det händer ganska ofta att man inte nöjer sig med bara en op. Jag op min näsa för andra gången för 1 vecka sen och just nu är jag jättenöjd men den är fortfarande väldigt svullen. Dock tycker jag det är värt det för näsan sitter i ansiktet och man kan liksom inte täcka den haha
Gilla

Milena

Kvinna ·

16 aug, 2013

pixiedot, det är precis så det är. I början (de två första veckorna efter min första operation) var jag verkligen glad över den nya näsan. Jag såg ex att den inte var helt rak framifrån men jag brydde mig inte för den var ju så liten! Sen när jag vant mig vid näsan, då kom de tankarna och då såg man inte längre helheten. 
 
Du kommer kunna se bilderna när du blir bronsmedlem (det blir man om man är aktiv). 
 
Jo då, kirurgen visade på bild ungefär hur näsan skulle bli men jag tycker att den ser större ut än på bilden. Men sen måste man ju tänka på sitt utgångsläge, kirurgen sa att min näsa var svår. 
 
Swan: Precis, näsan ser man ju direkt så det är inte så kul att gå runt med en näsa man inte trivs med. 
Gilla

pixiedot

Kvinna ·

16 aug, 2013

Swan: hur kommer det sig att du ville göra en korrektion? Var det också detaljfixering som kom efter första operationen eller tror du det var för höga förväntningar från början?
 
Milena: okej, då väntar jag med spänning på bronsmedlemskapet! Jag upplever att formen, och hur näsan passar till ansiktet, är mycket viktigare än storleken. Tänker på tex Ingrid Bergman och Audrey Hepburn som hade ganska stora näsor i profil (syns mycket tydligare på film än bild) men jag tycker deras näsor var jättevackra! Drar mig lite att operera mig då jag egentligen gillar att ha lite större näsa, men vill slipa bort lite knölar uppe på näsbenet och fixa den bulliga tippen. :P Så svårt att bara bestämma mig för att göra det, tänk om något går helt på tok fel? Samtidigt... tänk om det blir bättre...
Gilla

Anonym användare

16 aug, 2013

Jag fick inte den formen jag ville ha vid min första op men näsan var mkt finare än vad den var innan. Fick dock en ojämnhet som liknade en knöl kan man säga. 
Jag ångrar inte att jag op mig. Dock kan jag ångra min första kirurg (utomlands) eftersom han lyssnade inte riktigt på vad jag ville ha för resultat. 
Så jag tycker att man ska op sig om det är nåt man verkligen irriterar sig på.
Gilla

pixiedot

Kvinna ·

16 aug, 2013

Brukar den andra operationen vara "lättare" om det behöver göras en korrigering?
Gilla

Anonym användare

16 aug, 2013

oj det kan jag inte svara på för båda min operationer har varit stor näsplastik.
Gilla

Milena

Kvinna ·

16 aug, 2013

Beror på vad som korrigeras under andra operationen. Men en redan opererad näsa ska vara svårare att operera. Men det beror som sagt på hur stort ingreppet är. 
Gilla

pixiedot

Kvinna ·

18 aug, 2013

Alltså, ni har ju superfina näsor båda två!! Milena, vågar du verkligen riskera din fina näsa med en till operation?
Gilla

Milena

Kvinna ·

18 aug, 2013

pixiedot skrev:
Alltså, ni har ju superfina näsor båda två!! Milena, vågar du verkligen riskera din fina näsa med en till operation?
 
Tack men jag vill ha en rak näsa framifrån. Från sidan känns den även stor i vissa vinklar. Kirurgen slipade ju ner två knölar efter min andra operation och det verkar som att de börjar titta fram igen. På mina bilder är näsan rak och där hade jag inte knölarna, men nu är det en liten upphöjning i profil. Syns inte alls om inte man kommer nära men min näsa är fortfarande svullen och så vet jag att knölarna kommer bara bli mer synliga med tiden, eftersom att svullnaden lägger sig och knölarna syns mer då. 
 
Jag kanske borde låta bli att operera men min kirurg ska höra av sig imorgon och se om det finns något att göra åt det. En tredje operation känns stort och jag känner verkligen att det är en stor risk (finns risker med alla operationer men en tredje operation på samma ställe, börjar kännas läskigt), men samtidigt vill jag gärna göra det så jag hoppas att han går med på det. 
 
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem