Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Nallon

Nallon

Kvinna ·

Fotbollsspelare se hit!!

Bröstförstoring

Hejsan tjejer!!

Jag har verkligen längtat efter bröst i många år och jag vill inget hellre än att få dem. Min oro gäller fotbollen, den är ganska viktigt i mitt liv, min allra största motivation för att hålla mig i form. Min rädsla är att jag ska bli så rädd om mina nya bröst att fotbollen kommer bli lidande. Vad säger ni? Finns det några opererade fotbollstokar därute? Hur kändes det att spela fotboll igen? Blir man "ömtåligare" om brösten?

8

Sortera efter

Loppefia

Loppefia

Kvinna ·

puff! vill oxå veta..

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Springa är ju inget farligt, eller hur menar du att du inte skulle kunna spela fotboll. Få massa smällar och så mot inplantatet är inte farligt om det inte är hårda slag.
Gilla
Nallon

Nallon

Kvinna ·

Jag menar att man kanske blir så "rädd" om sina bröst (man får ju endel rätt hårda smällar som alla fotbollsspelare vet) att man helt enkelt inte vågar spela normalt.

Inga fotbollsspelare här?

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Ett hårt slag/våld mott bröstet/brösten kan få inplantatet att spricka.
Gilla
Nallon

Nallon

Kvinna ·

Ok, nu tror jag ju att min kirurg hade sagt nåt om det inte var ok att spela fotboll efter op, eftersom jag specifikt frågat om detta. Jag ville mer höra från andra som faktiskt spelar fotboll och har gjort en operation hur det var för dem. 

Gilla
smiley85girl

smiley85girl

Kvinna ·

Implantaten ska klara hårda smällar, de tål till och med att man kör över dem me bil. så vanliga knuffar ska inte göra nått, men man kan ju säkert få en blödning eller hårdare kapsel om dem inte läkt helt innan. . jag spelar innebandy och det har gått lika bra som innan min op, är hårt de med mycket knuffar å taklingar mot sargen å sånt. Men är ovanligt att de hoppar fast man har bra sport bh. körde me dubbla i bö rjan.
Gilla
Nallon

Nallon

Kvinna ·

Tack för svaret, skönt att höra. Jag är mest rädd för att jag ska bli feg och inte våga spela ut, det kan ju bli rätt farligt. 

Gilla
smiley85girl

smiley85girl

Kvinna ·

jag kände mig mer försiktig första träningen men det släpper snabbt :)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem