Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Presley

Presley

Kvinna ·

fråga ang min korr!

Bröstförstoring
hej allihop!
Har suttit och tänkt mycket nu inför op och vill höra lite med er som har snitt i bröstvecket och har opererat er på citadell. fick ni tortyren?
Jag har bestämt mig för att inte använda den då många och även jag spekulerat i hur bra den där bh är egentligen med tanke på att många som använt den fått bredare mellanrum än tjejer på andra kliniker.. (har ju med ens egna förutsättningar med såklart) men känns som att den är en utav bovarna..
vart finns det bra läketoppar? vilken använde ni? det kan väl ändå inte vara bra att använda tortyren när man får snitt där?
tacksam för svar =) kram!!
26

Sortera efter

Anonym användare

Anonym användare

Om du ska ha snitten i vecken borde du kunna ha en vanlig sportbh istället för byglar eftersom fickan bör vara hållbarare nertill än vid armhålesnitt. Bygelbh dygnet runt under den mest intensiva perioden av läkning tvingar ju fickorna att växa/läka fast med avståndet mellan byglarna.. Hur tätt kirurgen gör fickorna påverkar så klart mellanrummet i klyftan men eftersom man ofta ser bredare avstånd+mer sideboob på citadellor tänker jag på ett samband. Kliniker som inte använder sig av byglar för att få fickorna att läka till rätt storlek på rätt plats låter ju sina patienter ha tunn läktopp som håller in och inte hindrar brösten från att åka ihop när man ligger ner tex..
Gilla
Presley

Presley

Kvinna ·

Ja jag ska ha 65 men har mest 70.. Såg inte dina inlägg 9april men tror inte att tortyren behövs igen? Har ju redan mina fickor och nu ska ju även dom sys.. Har faktiskt själv tänkt på det du skrev om att bita av en bit av bygeln haha!! Vi får se vad som händer men ska prata led kirurgen om detta. Känns dumt att använda den om den kommer göra mellanrummet bredare igen!! Ska in å kolla bhar snart, operationen är om exakt en månad så förhoppningsvis så hittar jag ngn :D
Gilla
snutt

snutt

Kvinna ·

Hoppas de löser sig till de bästa :-) lycka till :-)
Gilla
9April

9April

Man ·

Ja stort lycka till:-) ska bli spännande o se o höra om resultatet!
Gilla
Presley

Presley

Kvinna ·

Tack! Är verkligen nervös!! Tänker på det varje dag! Hoppas verkligen att det blir bra!!
Gilla
GoldenHeart

GoldenHeart

Kvinna ·

Du är i trygga händer hos Jörg och Citadell :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem