
Magicadehex
Kvinna ·
01 okt, 2012
Fråga om BH efter operation
Ska opas på torsdag och läser en del trådar om BH. En del kallas tortyr BH. Vad menas med det? Är det bara att köpa en vanlig och ta ut bygeln? Finns det överhuvudtaget BH:ar utan bygel nuförtiden? Måste man köpa amningsbehåar då?
De första mnaderna får man väl gå med en tränings BH och topless på dagen läste jag i mina papper. Jag som nu använder BH:ar med mycket vadd tycker det ska bli så skönt och gå topless. Dom där vaddgrejerna är rena tortyren tycker jag då de trycker på det lilla jag har alldeles för mycket.
Sortera efter

Blåzippa
Kvinna ·
01 okt, 2012
Hej! Tortyrbh är en kombination av ett hårdsittande bröstband och en bh (Abecita Iris) som Citadellkliniken använder sig av/ger till sina patienter. Den ska tydligen sitta väldigt hårt för att ge önskat resultat och många upplever det väldigt obekvämt, därav det hemska namnet :p
Ja, det finns absolut bh:ar utan bygel! Beroende på var du lägger stygnen kan du ha en sportbh/vanlig bh tror jag. Vanlig bh med byglar kan tex skava om du har snitt i bröstväcket och därför ska man väl undvika det, men det är nog olika från klinik till klinik det där :)
Gilla

gevalia
Kvinna ·
01 okt, 2012
Citadell är väl ensam om tortyren?! Eller är det en klinik till som använder den
Jag gillar min tortyr dock. ;);)
4 veckor idag med Bröstband. Få se om jag slipper det idag.
Gilla