Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Sommarbarn

Sommarbarn

Kvinna ·

Framför eller bakom brösmuskeln?

Bröstförstoring

Jag ska göra en bröstoperation i November. Jag är 172 cm lång, väger 57 kilo och tänkte sätta in 325cc. Jag var inne på att sätta inläggen bakom bröstmuskeln, men min läkare tyckte att jag skulle sätta dem framför. Jag tränar ca 3 gånger i veckan, jag spelar innebandy och går på gruppträningar, alltså ingen tung träning. Vad tror ni är bäst, framför eller bakom om man tänker på mina förutsättningar? Och vart har ni valt att lägga era inlägg? Jag har även hört att det är vanligare med kapselkontraktion om man sätter framför?

4

Sortera efter

Sommarbarn

Sommarbarn

Kvinna ·

Min nuvarande bh-storlek är 75A, så jag är lite rädd att jag har för lite egen bröstvävnad.
Gilla
Pixel

Pixel

Kvinna ·

Om din läkare till och med rekommenderar att du ska ha framför muskeln (vilket är väldigt ovanligt i sverige) så bör du nog definitivt ha det.

Jag la in framför igår och är supernöjd över mitt val! Jag ser ju inte mycket av dem men jag har knappt ont och löper iochmed framförplaceringen risk för mycket färre komplikationer som kan uppstå än om jag lagt dem bakom muskeln. Ett tips är att kika på filken av intresse-komplikationer uppe i menyn och googla på framför vs bakom som är en av de mest diskuterade ämnena på detta forum.

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Definitivt framför muskeln! Mycket klok kirurg som föreslog det, eftersom att en bakomplacering förmodligen hade rubbat dina träningsvanor i framtiden med ev. muskelpåverkan!

Kommer nog bli jätte bra för dig!

Följ tråden Framför VS Bakom, där kan du läsa en del intressanta inlägg!=)

Kram kram å lycka till!=D

Gilla
Sommarbarn

Sommarbarn

Kvinna ·

Tack för tipsen, var mest orolig att jag har för lite egen bröstvävnad, men jag tror nog att framför muskeln kommer att bli bra :)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem