
Sensus
Kvinna ·
30 aug, 2012
Framför först - bakom om det inte blir bra?
Jag har troligtvis slängt ut en liknande tråd för en tid sedan, men försöker igen.
Jag velar som många andra vad gäller placering. Mina argument ser ut som de flesta. Om jag skulle få problem att lyfta skulle det vara en katastrof som jag ser det. Dessutom är det ingen i min familj eller någon annan (frånsett sambon) som vet om min planerade op och komplikationer hade då varit ännu svårare att hantera. Jag vet att operationer ALLTID innebär en risk (opererad 6 ggr, dock ingen plastik). Men om jag kan göra allt för att välja "rätt" för min kropp är det en klar fördel.
Mina tankar går åt att "en kapad muskel är en kapad muskel". Då funderar jag på om det är ett lämpligt alternativ att köra framför, och om det av någon anledning inte känns bra så flyttar man bak? Iställer för att ta bakom först och blir det problem så flyttar man fram. Det känns som att man "inte förlorar något på att ta framför först"?
Eller är det något jag inte tänker på när jag tycker att detta är en bra lösning?
Sortera efter

Rosenknopp
Kvinna ·
30 aug, 2012

Mymlan
Kvinna ·
30 aug, 2012
Håller med dig fullständigt! Så tänkte jag med, att blir det en katastrof får man ta det beslutet sen. Är supernöjd med min framförplacering.

Sockertoppen
Kvinna ·
30 aug, 2012
Jag funderar också på det!
Jag är säker på att jag vill ha framför, men jag är rädd för att dom ska bli lite hängigare fortare(?)
Jag tycker om utseendet på bakombröst med klyftan som kommer till bakomplacering, att döma av bilderna jag sett :)
Men då är frågan är det värt det? Nej det tycker jag nog inte.
Så jag satsar på framför och blir man missnöjd så kan man ju då flytta bak dom :)

3barnsmamma
Kvinna ·
30 aug, 2012

LadySS
Kvinna ·
30 aug, 2012

Kitty62
Kvinna ·
02 sep, 2012
Önskar att jag hade varit lika klok som ni är, då hade jag fortfarande kunna leva ett normalt liv, tro mig: det är inte värt riskerna att chansa med en bakomplacering så ni gör helt rätt.

LadySS
Kvinna ·
03 sep, 2012

Lingon
Kvinna ·
03 sep, 2012

LadySS
Kvinna ·
03 sep, 2012

Lingon
Kvinna ·
03 sep, 2012

LadySS
Kvinna ·
03 sep, 2012

via_dolorosa
Kvinna ·
03 sep, 2012
Jag tycker också att du resonerar klokt, komplikationerna man får med bakom anser jag personligen vara värre än de man vanligast får med framför, sedan råkar ju långt ifrån alla ut för dem men varför chansa när det finns andra sätt? I min värld är bakom problemen fysiska och framförproblemen kosmetiska. ´Önskar jag hade haft den faktan jag har nu då jag gjorde min första opp! Idag får jag dras med mina okloka val, om man ändå hade kännt till ex. muskelpåverkan så hade det i alla fall inte blivit en överaskning... "Är huvudet dumt, får kroppen lida"

Lingon
Kvinna ·
04 sep, 2012

Sockertoppen
Kvinna ·
04 sep, 2012
Blir brösten i regel naturligare om man väljer släta och mer fejk om man väljer texturerade?

LadySS
Kvinna ·
04 sep, 2012

Lingon
Kvinna ·
04 sep, 2012

Sweedie
Kvinna ·
04 sep, 2012
Va? Vet Du varför Mentor gör det? Undrar för att jag har just släta coh1.

sia78
Kvinna ·
04 sep, 2012
Det bästa är väl att försöka få det bästa med en gång... en operation är en operation och ett ingrepp som skadar inte bara muskler utan också vävnad.. cirkulation och ärrvävnad blir sämre.
Försök att läsa dig till, träffa inte bara en utan flera kirurger både såna som lägger bakom och framför...

Lingon
Kvinna ·
04 sep, 2012

via_dolorosa
Kvinna ·
05 sep, 2012
Va? Det här måste jag försöka ta reda på, förstår inte varför de skulle sluta göra de släta då även dessa har sina fördelar...
Jag tycker att det du resonerar låter mycket klokt! Hade jag haft förståndet själv vid min första op hade jag uuuutan tvekan tagit framför först-bakom efteråt om det inte skulle fungera.