
SurgeryThoughts
Kvinna ·
Framförbröst - Hur mycket faller de isär när ni ligger på rygg?
Jag har kollat youtube-klipp på hur stor skillnaden är på framför- &bakomtuttar när man exempelvis ligger på rygg.
Sortera efter

minis
Kvinna ·

SurgeryThoughts
Kvinna ·
Det är denna video jag kollat på: https://www.youtube.com/watch?v=KDfpN7kgDU8 :)

annalotta
Kvinna ·

SurgeryThoughts
Kvinna ·
Jag har bestämt mig för runda faktiskt, men med mellanprofil (vill inte ha dem bulliga upptill) :)

Pygme
Kvinna ·

SurgeryThoughts
Kvinna ·
Jag jämför inte mina egna med silikontuttar, jag menar på att jag vill ha så nära inpå de naturliga brösten som möjligt.

nyckelpigan
Kvinna ·
jag tror man får ge upp någon av ens darling kanske när man lägger in silikon, just som pygme säger, man kan inte jämföra naturliga bröst med silikonbröst, trots att dom SER naturliga ut... sortera ut vilka för och nackdelar du tycker bäst/sämst om...
Jag har framförbröst, relativt nya (två månader) och dom faller inte ner på sidorna utan står upp... ser kanske inte helt naturligt ut 😉 men är snyggt. Dom har mjuknat, och jag tror inte dom blir sådana som faller på sidorna senare heller.

nyckelpigan
Kvinna ·
vad jag menar är att silikonbröst kan kanske KÄNNAS naturliga, men ha andra estetiska problem, och andra kan SE naturliga ut men kännas mindre naturliga. För att komplicera det hela är ju alla olika, vävnad och förhistorier, och därför är det också viktigt att prata med kirurgen som kan klämma lite på dig för att kunna avgöra vad som funkar bäst för dig. Hoppas du hittar rätt och blir nöjd, lycka till :)
ps... risken för att anatomiska roterar är väldigt liten.

Flisan69
Kvinna ·
Jag har bild i mitt galleri när jag ligger ner. Framförplacering.
Tror att bakom inte lägger sig i armhålan överlag på samma sätt som oss med framför då muskeln hjälper till att hålla dem mer på plats.
Sen har storleken säkert betydelse också. Om man är platt eller mycket lite vävnad innan och stoppar in upp till 300 tror jag att det inte blir så stor skillnad i bredd mellan brösten vid liggande som för oss med större volym. Man får liksom tänka som filmen visar hur mycket volymen kan trycka ut mot sidan.
Äkta stora volym boobisar rasar alltid ut mot sidan och det är det naturligaste även försmå tuttar. Då det redan är platt innan så är det ju lika uppenbart platt när man ligger ner och då är det lite svårare att se mellanrummet.
Jag var jätteledsen att mina åkte ut mot sidan som de gör och ser ut som motorväg men ju mer jag blir ett med de nya brösten desto merrätt känns det. Ex.om någon skullelägga sig på mig över brösten är det en jä...la fördel att de inte står rakt upp mitt på för då skulle det nog kännas mer som om sillikonet vill ploppa ur kroppen än vad det känns idag när de får en tyngd över sig.Tror också att det syns mer för mig än vad någon annan tänker på. Alla ser ju bra ut men på olika sätt. Mest naturligt är ju att de glider isär.
Skulle du vilja länka dessa klipp? Hade varit intressant att se :)
Tror dock inte att det är så för alla, att bakombröst står rätt upp alltså. Jag har bakom nu och de ligger i armhålorna när jag ligger på rygg. Blir så stort mellanrum på mig att jag kan lägga hela handen mellan brösten. Vet måånga härinne som också har det problemet med bakom.
Väldigt intressant tråd! :) Hade själv tänkt att starta en liknande då jag ska byta till framför, men nu behövs ju inte det :)