Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

smary

smary

Kvinna ·

Framförbröst och löpträning?

Bröstförstoring

Hej tjejer! Det har nu gått 2 mån sen min om-op då jag gick från bakomplacering till framför, och allting har blivit fantastikt bra och jag är såååå nöjd :) Men jag funderar lite gällande träningen...Jag gillar löpträning..Har köpt en sportbh som jag tror är bra (speciellt för löpträning), men det känns ändå annorlunda när jag springer jämfört med när jag hade bakomplacering. Förrut rörde sig brösten inte överhuvudtaget, stenhårda, nu känns det mer som riktiga bröst, eller som jag inbillar mig att riktiga bröst känns, det rör sig, men inte mkt alls tack vare sportbhn. Kanske bara är ovan. Är orolig att jag ska få hängbröst eller att brösten ska komma till skada på annat sätt om jag springer för mkt. Kan tillägga att det var första gången idag som jag lite smått joggade på löpbandet.

Så för att sammanfatta mina frågor undrar jag

- Finns det några andra tjejer med framförplacering som tränar löpning, isf har ni några tips, eller hur tänker ni kring det här med träning och risker?

- Tips på bra sportbh, tror jag redan har bra nu, men vem vet någon kanske har nått superbra tips :)

- Är det egentligen för tidigt att börja med löpträning nu efter 2 mån, jag vet ju att kapseln är färdigläkt eft 3 månader men tänker att löpning är ju inget som direkt involverar bröstmusklerna...när började ni träna löpning?

Tack i förhand för svar! 

3

Sortera efter

sockerdricka

sockerdricka

Kvinna ·

Jag har framför (ett år gamla) och springer flera gånger i veckan, använder mig av Shock Absorber Run och med rätt storlek så sitter brösten verkligen på plats! Jag tänkter att jag mår bra av löpning, min kropp mår bra av löpning och med rätt stöd så bör inte brösten påverkars speciellt mycket :)

Ang springa redan nu vet jag inte, tror ju att det borde vara lugnt men hör med din kirurg för att vara på den säkra sidan fall du känner dig tveksam!

Gilla
loonette

loonette

Kvinna ·

följer, ska göra framflytt om en månad och springa marathon i vår! 🤭

Gilla
smary

smary

Kvinna ·

någon mer kommentar ? puffar
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem