
Proteinbruden
Kvinna ·
Framförplacering, hur snabbt "återhämtad"?
Hej! Jag söker erfarenheter från er som gjort en bröstförstoring med framför muskel-placering.
Läste en hel del om folk som gjort bakomplacering och förstått att det för de flesta inneburit ganska så stort smärta och svårigheter i vardagen i början. Tex. svårt att duscha/tvätta håret själv, svårt att lyfta saker, ta sig upp ur sängen, klä på sig osv osv.
Vilket är förståligt då man skär/lyfter på bröstmuskeln.
Behövde ni vara hemma/sjukskrivna länge?
Hur känns smärtan efter operationen? Hur "rörliga" var ni dagarna/veckorna efteråt?
Kunde ni klara av vardagliga saker snabbt eller tog det ett tag?
Jag har ett väldigt tungt jobb som tar mycket på kroppen, och då särskilt på överkroppen.
Funderar på om jag skulle försöka matcha in en operation under semestern (4veckor) så jag har tid att läka.
Tror ni det skulle gå? Hur var det för er?
Berätta gärna vad ni jobbar med (om det är tungt eller lätt) och hur det var för er att komma tillbaka till jobbet och börja jobba efter operationen.
Försöker ta reda på allt jag kan så jag kan både planera och vara förberedd på tiden efter operation.
Vore jättetacksam för alla tips och råd :)
Sortera efter

Nuttavee
Kvinna ·

Jenascia
Kvinna ·

FruT
Kvinna ·

lajka
Kvinna ·
Jag hade ingen smärta alls, kände inte någon gång att det gjorde ont. Men visst var jag stel och orörlig, och allt kändes jobbigt och bökigt. Jag började jobba halvtid efter drygt 2 veckor, men kunde ta det lugnt pga snälla kollegor, jobbade också med städ.
Men jag var ute och gick dagen efter op, och kände mig ändå ganska pigg. Det jobbigaste var nog att sova, det var obekvämt i början.
Så det verkar vara väldigt olika. Men 4 veckr sjukskrivning borde räcka?! Tror inte det finns så många som är hemma längre än så.

Proteinbruden
Kvinna ·
Tack för att ni delar med er om hur det var efter operationen.
Skönt att höra att det var relativt "lätt" efteråt, känns tryggande inför min framtida operation.
Och skönt att läsa att det inte krävs SÅ många veckor att "komma tillbaka" efteråt.
Vill helst undvika att sjukskriva mig pga operation, dels för att det känns lite *fel* att vara hemma pga det (även fast det egentligen är helt okej att göra så för det är ju arbetsförmågan man går efter), och dels för att undvika inkomstbortfall.
Men även för att jag snart blir fastanställd så vill ju göra bra ifrån mig på jobbet lixom.
Har ni något tips eller något annat som kan vara bra att veta ang tiden efter operationen? Något ni önskar ni visste innan, eller så? :)

ida2
Kvinna ·
Fort. Dagen efter hade jag förvånansvärt mycket energi. Nåt ont hade jag inte alls faktist. De var dock lite spända i 4-5 dagar.
Du ska nog va ledig 4 veckor ja, om du har ett tungt jobb. 2 har jag för mig är det minsta.
De misstaget jag gjorde var att jag lyfte lite för tungt i vardagen utan att tänka på det. Och då högg de till lite, så jag kom
på mig själv efteråt lite försent. Nu efter vet jag inte om de "förstört" nåt men jag skulle ändå inte göra om det om de varit idag.

Trocadero
Kvinna ·

Pii
Kvinna ·
Jag är inne på tredje dagen efter op och för mig har det varit väldigt smärtsamt hittils. Har maxat doserna av smärtstillande, men värken har inte gått bort helt och hållet, utan har istället bättre och sämre stunder. Svårast är det att lägga sig, byta ställning och komma upp. Min värk beror väl mestadels på att huden är under så stor påfrestan när jag ville ha de största möjliga implantaten. Ifall jag skulle ha mer uttöjd hud, så skulle jag alldeles säkert må bättre. Från mina bilder kan man se hur tajt det är för tillfället. Hoppas värken lättar snart, utan att det resulterar i bristningar.