Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
PeggySue profilbild

PeggySue

Kvinna ·

16 dec, 2012

Fullt lyft och större implantat - någon med erfarenhet?

Bröstförstoring
Dom flesta jag ser som gjort ett ankarlyft, fixat vårtgårdarna etc och samtidigt lagt in verkar mest ligga kring 250-450 cc på ett ungefär.
Jag skulle gärna vilja ha info och erfarenheter från er som lagt in mer än så! Om det finns några här vill säga :)
Håller stygnen för att lägga in 500 cc+ vid samma operation?
Större risker för infektion, fula ärr eller annat kanske?
Jag vill gärna ha stora, eller ja större. Måste genomgå ett lyft på alla håll och kanter, och har någonstans kring 300-350 i egen vävnad nu ungefär. Vill dock gärna ta bort mycket av den egna vävnaden, då den känns så extremt slapp och mjuk på något vis.
11

Sortera efter

daria

Kvinna ·

16 dec, 2012

Det går säkert att göra större men jag blev rekomanderat av min kirurg bara 375cc frame för att slippa häng efter några månader eller ett par år.. ju större implantat det blir fortare häng igen, detta är bara framför placering vad jag vet har ingen aning bakom.. lycka till
Gilla

MissFiona

Kvinna ·

16 dec, 2012

Jag ska göra mini lyft+ implantat 550cc hp. Har själv 300 egen vävnad. Ska göra en bakomplacering. Så tror det går eftersom min kirurg inte avrått mig. :-).
Gilla

Nallebuu

Kvinna ·

16 dec, 2012

Samma här, har lagt in 550 + 500 och minilyft. Funkar jättebra! Har oxå 300-350 egen vävnad. Först skulle jag lägga 475 och fullt ankaret, men jag ville inte har så stora ärr, så då kom vi fram till lite större storlek o bara vårtgården lyft. Jag är jätte nöjd!
Gilla

PeggySue

Kvinna ·

22 dec, 2012

Skönt att höra!
 
Jag tror, baserat på ögonmått, önskemål och ristest - att jag vill ha någonstans kring 600 cc i alla fall.
Har alltid haft hyfsat stora, och alltid velat ha större 😀 Så då kan man lika gärna ta i på en gång!
 
Har dessutom, tyvärr, väldigt breda axlar, bred över revbenen samt breda höfter.. Så mycket storlek verkar försvinna bara av det, då mina stora (Innan barnen var dom både större och fylligare) aldrig verkat sticka ut öht enligt andra.
Vill kunna ha en rejäl klyfta, att dom ska se stora ut i kläder samt ha en snygg form. Framför allt i BH. Min man har ju redan sett mig naken i några år nu, så jag vet att han inte stannar hos mig för brösten ändå liksom 😉
Gilla

geléhallon

Kvinna ·

24 dec, 2012

Har du några före bilder?
Gilla

gagge

Kvinna ·

24 dec, 2012

Min första op gjorde jag fullt ankarlyft med 550cc bakom, andra op, nytt lyft på ena bröstet och la in 800g bakom. 
 
Finns bilder här på pof och på min blogg.
Gilla

PeggySue

Kvinna ·

25 dec, 2012

Nej, jag har inga ordentliga än. Ska fixa dom när jag gått ner klart i vikt tänkte jag, så att rätt före-läge kommer på bild så att säga.
Har några kg kvar tills jag känner mig okej, och ytterligare några till om det ska vara "perfekt" - men det är bara ett mål som jag strävar mot om jag känner att det går, tiden finns etc. Är hyfsat stressigt med flera barn, många djur och sånt.
Gilla

PeggySue

Kvinna ·

25 dec, 2012

Dig har jag kikat på många gånger! 😀 Lite utav en inspiration, kan man säga. Väldigt lika utgångslägen, om jag tolkat det rätt, också. Har funderat på att gå på konsultation hos Tuve först, av den anledningen faktiskt. Även om det tyvärr inte är aktuellt än, då sparpengarna jag äntligen fått ihop i våras till operation, fick gå till ny bil då förra kraschade totalt 🙁
 
Har sett på bloggen att du gått (går) ner i vikt nu också, så förmodligen är du smalare än mig nu dock. Jag har en hel del överflödigt på sidorna, samt låren. Riktigt segt att få bort! Sen löst skinn på magen, men det kan man ju tyvärr varken banta eller träna bort..
Gilla

julymum

Kvinna ·

26 dec, 2012

Hur kan vi stå ut med operationen?
Gilla

PeggySue

Kvinna ·

02 jan, 2013

Nu finns några - förvisso rätt så dåliga - bilder. Som synes så finns där en del vävnad, men alldeles för mycket skinn.. Får lägga upp nya sen när dom sista kilona är borta också.
Gilla

PeggySue

Kvinna ·

06 jan, 2013

Puffar upp! Kul att se om någon kan komma med nya tips/råd nu när det finns hemska förebilder..
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem