
Pixel
Kvinna ·
03 jan, 2015
Funderingar om ärrslipning
Hej!
Nu över 3 år efter min bröstförstoring så vet jag rätt säkert att mina ärr inte lär bli så mycket bättre med tiden och då jag i allmänhet är ganska anti-ärr och tyvärr samtidigt har ganska taskigt läkekött så är inte mina ärr under brösten så fina som jag hade velat. När jag står vanligt är de liksom lite bulliga och utstående så att de ibland beroende på hur jag står kan puta ut lite ur bröstvecket och man kan ana dem. Sträcker jag på armarna och de liksom spänner sig så ser de dock helt ok ut så det handlar väl helt enkelt om att min kropp bildat mer ärrvärnad än nödvändigt igen.
Nu är frågan om detta är något som går att fixas med lite ärrslipning. Har fått för mig att laser ska vara rätt effektivt på ärr. Någon som har erfarenheter av detta och tips på vart man kanske bäst bör vända sig för det? Vad kan det tänkas kosta?
Det är egetligen inget stort problem och jag är jättenöjd med brösten men varför inte göra helheten ännu lite bättre tänker jag och försöka få bort ärren så mycket det bara går om det nu är möjligt.
Har även en dermaroller hemma men har varit tveksam till att använda den då jag tidigare vid min första operation då jag fick jättefula superutstående ärr använde dermaroller och vart orolig för att det är med den jag själv har orsakat att ärren blev så fula. Vet inte om det är möjligt men inget jag kände för att experimentera med igen nu efter korrigeringen. Någon som har någon erfarenhet av det och kan ge mig råd om huruvida det är klokt att försöka sig på det igen eller om det är säkrast att låta bli?
Sortera efter

Annie87
Kvinna ·
03 jan, 2015