Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

Mzie

Mzie

Kvinna ·

går upp och ned i vikt... påverkar brösten?

Bröstförstoring
Jag har gått upp och ned i vikt runt 8 kg sedan jag opereade mig för ett halvår sedan..
Jag vet att vikten påverkar brösten.
Finns det någon som har fått olikstora bröst och höjdskilnader eller annat pga viktuppgång?
3

Sortera efter

TDF

TDF

Kvinna ·

Jätteintressant fråga...
 
Har själv gått upp ca 8kg sedan min konsultation (pga för mycket jobb, och för lite tid för träning och hälsosam mat), hade ingen aning om att vikten kunde göra så mycket skada om man sedan vill gå ner..
Ska ju operera mig på Tor.. och vill gärna gå ner dem här 8kg efter brösten är "läkta" och man kan börja träna igen (efter 4 veckor) Betyder det att man kommer få mycket besvär med dem då?
 
Orolig.....
Gilla
Mzie

Mzie

Kvinna ·

Hej!
 
Inte vart inne på ett bra tag... Hur gick operationen? Hoppas allt gick som det ska! :)
Nej, jag vet faktiskt inte ifall mitt problem har med viktuppgången att göra.. Johan Nordqvist säger att mitt vänstra bröst inte åkt ned som det ska, så jag ska korrektera det i maj.
 
Där emot så tror jag att rådnaden kring bröstgårdarna har mad viktuppgången att göra, eftersom jag inte hade det när jag vägde mindre, men jag vet inte, ingen läkare har vetat/sagt vad det kan bero på. Lite orolig för det :(
Gilla
Adstrum

Adstrum

Kvinna ·

Hakar på här, bra fråga :-)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem