
augusti22
Man ·
Ge mig tips!
Jag är en trebarnsmor som är i valet och kvalet på om jag ska operera mig eller inte. Just nu lutar det åt att jag kommer genomgå en operation. Jag känner mest för runda inlägg framför muskeln då jag har lite egen vävnad-men samtidigt tänker jag att det får konsultationen i mars avgöra. Jag ska till Proforma och Örjan Gribbe. Vad är Era bästa tips på vad jag ska tänka på, både inför konsultationen och inför en eventuell operation? Vad ska jag fråga om, tänka på och hur ska jag rent praktiskt tänka och göra? Vad ska jag INTE göra?
Sortera efter

angelina83
Kvinna ·

Nahla
Kvinna ·

Marina
Kvinna ·
Det finns tips på detta under menyn Av Intresse.
Men sen, läs på om risker, se på realistiska bilder (dvs inte klinkens best-ever-bilder) och väg för/nackdelar så mkt du kan, tills du kan avgöra SJÄLV om operation är rätt val eller inte för just dig. :)

Mymlan
Kvinna ·
Som de andra skriver, läs på och kolla på massa bilder! Det hjälpte mig mycket, när man är silvermedlem här!
Du verkar ju ändå ha en god uppfattning om vad du vill ha, när jag gick på konsultationen så visste jag också att jag ville ha runda, ca 375 cc men hade inte alls bestämt placering. Det var 5 minuter innan jag låg under kniven som jag bestämde det :)
Tycker Örjan är fantastisk på att förstå vad man vill ha, både vad det gäller storlek och allt. Man får prova implantat utan att veta hur stora de är, och när jag fick veta att jag valt ett par HP 400 höll jag på att svimma och ville börja prova om! Tyckte det lät så mycket... men det blev perfekt! Skulle inte vilja ha något annorlunda idag.
Lycka till!
Du ska inte köpa allt kir. säger utan läs på själv också. Du ska kunna känna att du varit med och inte bara lämnat allt i händerna på någon annan. Du har kanske inte utbildningen, men du kan läsa dig till för och nackdelar med framför/bakom runda/anatomiska.
Gå till flera kirurger för utlåtande innan du bestämmer dig =)