Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Näsplastik profilbild

Näsplastik

Kvinna ·

28 dec, 2015

Gipsborttagning och oönskad profil

Näsoperation - Näsplastik

Hej, Idag var det gipsborttagning för mig. Knäckt och filat näsbenet både ovanpå och på sidorna samt sänkt näsryggen och flyttat in näsvingarna. Har läst en del om andras gipsborttagningar och fått uppfattningen att majoriteten haft en väldigt svullen tipp och blivit rädda för skidbacke. Här känns det som tvärt om..... Önskade en rak näsrygg och tippen någon millimeter högre än ryggen, men nu ser det ut som jag har höknäsa!! Hoppas verkligen ryggen bara är svullen.... Någon som varit med om liknande? Tippen känns som sagt inte direkt jättesvullen. Framifrån ser det fint ut.

17

Sortera efter

Näsplastik

Kvinna ·

28 dec, 2015

Någon som har några lugnande ord?! Haha Har för övrigt inte ändrat något i tippen, vilket kanske kan vara en förklaring till att den är längre ner än ryggen som ser bullig ut?
Gilla

Julia2

Kvinna ·

28 dec, 2015

Asså hur menar du med höknäsa? Har du fått en knöl eller? Kan du inte visa ngn google-bild hur du menar, Är ryggen ojämn eller?

Hur såg profilen ut innan?

Har du tejp på näsan nu efteråt?

Gilla

stilettogirl

Kvinna ·

28 dec, 2015

Undrar samma som julia, kan du inte skicka bild? :)

Gilla

stilettogirl

Kvinna ·

28 dec, 2015

tror hon menar som den vänstra näsan:

http://s.improveme.se/data/filearchive/70496.500x0.jpg

Gilla

stilettogirl

Kvinna ·

28 dec, 2015

Näsplastik skrev:
Någon som har några lugnande ord?! Haha Har för övrigt inte ändrat något i tippen, vilket kanske kan vara en förklaring till att den är längre ner än ryggen som ser bullig ut?

oftast brukar hela näsan bli svullen.. men är ju möjligt att du är mer svullen på näsbenet där han knäckt näsan, än vad du är längre ner i tippen..

dock har han ju flyttat in näsvingarna så borde ha svullen tipp också.. dock brukar ju svullen tipp resultera i att näsan dra uppåt, som en gris.

men tror du måste lugna ner dig lite och vänta och se :) ingen idé att fråga kirurgen nu heller, han blir nog bara galen på patienter som frågar såna här saker EN vecka efter op. tar liksom ett år för näsor att svullna av och läka ;)

Gilla

Plastikk

Kvinna ·

28 dec, 2015

Det är visst möjligt att näsan blir mer svullen på de områden där man tagit bort mer. Jag hade t.ex. som en lite knöl på sidan och därför såg min näsa lite sned oc ojämn ut i några månader. Enligt Jonas var det för att man kunde bli extra svullen där man filat mer.

Så jag tror absolut att det är svullnad. Självklart är du mindre svullen i tippen, om du inte ändrat något i tippen.

Dessutom ser svullnaden olika ut för alla. Tycker inte att du ska vara orolig alls, kommer blir bra:)

Gilla

Näsplastik

Kvinna ·

28 dec, 2015

Har lagt in en bild i galleriet nu på näsan
Gilla

Näsplastik

Kvinna ·

28 dec, 2015

Tack för era svar! Så din näsa Plastikk såg alltså ut att vara sne i början men försvann sen? Blev bara så orolig när nästan alla säger att det är tippen som är det som blir svullet och att profilen efter gipsborttagning är så son slutresultatet kommer se ut. Fick en sån skräcktanke när ryggen var det som stod upp mest. Nojar säkert bara :)
Gilla

Plastikk

Kvinna ·

28 dec, 2015

Nej, resultatet är verkligen inte som vid gipsborttagningen! Hade världens panik när mitt gips togs bort och tyckte att min näsa var jätteful. Tycker du ska vänta i minst tre månader innan du kan börja bli orolig och bedöma ngt. Dessutom älskar Jonas näsor med rak profil, så har du önskat rak näsa i profil har han omöjligen gjort ngt annat hahah!

Gilla

Näsplastik

Kvinna ·

28 dec, 2015

Tack så himla mycket för ditt lugn!! Ja jag vet att jag redan på gipset tyckte näsan i profil så bulligt ut och då konfronterade jag Jonas på uppvaket. Då sa ha bestämt och tvärsäkert att " nej nej jag har gjort den precis som vi kom överens om, rak rygg som är någon millimeter lägre än tippen". Han menade på att gipsers form inte var det som var under. Fråga är om de tryckte till gipset så att det blev lite "bulligt" i profil så kanske även svullnaden "gjutits" i denna form. Hoppas profilen får form nu när gipset är borta och svullnaden lättar efter ett tag.
Gilla

Julia2

Kvinna ·

28 dec, 2015

Tkr din näsa ser fin ut??? Och den är precis nygjord, när din svullnad lägger sig helt kommer du få en superfin näsa. 

Gilla

Julia2

Kvinna ·

28 dec, 2015

Och har du tejp på din näsa nu 24/7 eller vad? :)

Gilla

Näsplastik

Kvinna ·

28 dec, 2015

Tack Julia! Hoppas dock att den lägger sig så att näsryggen blir lägre och att profilen blir rak. Japp jag tar tejp dygnet runt nu!
Gilla

Marika.

Kvinna ·

28 dec, 2015

Kan lugna dig genom att säga att min profil också såg konstig ut och "hög" ut första veckorna, men nu har det gått ner och ser mycket bättre ut så det är bara svullnad :) allas svullnader är olika. Ge det minst 1 månad nu, så kommer du se att den kommer ändras. Din näsa ser bara svullen ut i profil nu men inte höknäsa inte :) den kommer bli bra snart!!

Gilla

stilettogirl

Kvinna ·

28 dec, 2015

Tycker din näsa ser rak ut... Man ser att den är svullen över näsryggen men det kommer ju sjunka betydligt i svullnad
Gilla

Näsplastik

Kvinna ·

29 dec, 2015

Tack så mycket tjejer!! Det är bara att vänta :) känns redan bättre idag. Vet att man inte ska ha förväntningar på gipsborttagningen vilket jag trodde att jag inte hade, men innerst inne önskade jag nog att näsan såg perfekt ut på en gång hahaha
Gilla

Julia2

Kvinna ·

29 dec, 2015

Du vill inte lägga upp före bild så man ser skillnaden ? =)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem