
hallonsmurf
Kvinna ·
23 maj, 2019
Girlpower inte kirurgpower ;)
BröstförstoringEfter att ha skrivit att min kirurg inte svarade på mina meddelanden så har jag blivit blockerad deras instagram sida. Är inte det helt befängt? Vilken nivå opererar det på? I fler bemärkelser!!! Hur som, gör er läxa och prata med tjejer som har opererat sig och ställ rätt frågor. Skambelägg inte andra tjejer! Ta hand om varandra istället! Det är en tuff process vi går igenom både psykiskt och fysiskt och all stöd är välkommet <3. Många gånger försöker vi bara bekräfta en sak för oss själva, vilket jag gjorde, jag trodde att tjejer som skrev om min kirurg överdrev och en massa annat och jag har sett bemötandet i trådar där nån skriver dåligt om en kirurg och några få tjejer (känns som att dom jobbar för kirurgen ifråga) bara dumförklarar personen. Jag har bara observerat i dessa lägen. Jag har nu sett med egna ögon hur man skambelägger någon som motsätter sig andras (positiva) erfarenhet (såå himla bra för er tjejer att ni har haft en bra upplevelse, om än något överdrivet beskrivet) men alla är inte där och det är viktigt att de andra får komma till tals men som sagt tyvärr lägger man skammen och skulden på den personen som det inte gått bra för och tystar, som i fallet med mig när jag påpekar något och blir blockerad på instagram. Wow jag visste inte om att jag hade sån makt! Ska byta kirurg (det är faktiskt väldigt positivt med den kliniken) då ena bröstet inte riktigt blev som det skulle. Tack och lov! Och hej leverpastej! Puss på alla!
Sortera efter
Bella94
Kvinna ·
25 maj, 2019
hallonsmurf
Kvinna ·
25 maj, 2019
Ok så nu är Patrik Höijer en skit kirurg och nordiska kliniken en skit klinik? ? För att en kvinna som ska opereras efter sommaren (om ett par månader) inte fått svar av kirurgen på 1 vecka? ? Fast hon har fått svar av kliniken, men inte av Patrik personligen. Buhu, han lägger antagligen sin tid på att vara kirurg och operera folk och svarar på frågor från folk som ska opereras inom väldigt snar framtid. Något annat hade varit väldigt märkligt, dygnet har bara x antal timmar och dom har ju uppenbarligen redan haft kontakt då dom bokat in en justering?
När jag bokade min operation så kommer jag ihåg att jag tänkte ”wow vad mycket pengar Patrik måste tjäna!”, det ändrades snabbt på operationsdagen. När jag kom in i operationssalen möttes jag av 3 sköterskor och en narkosläkare utöver Patrik, på uppvaket tappade jag räkningen på alla sköterskor jag träffade, när jag tryckte på knappen fick jag hela tiden hjälp på en gång. Lokalen är otroligt fin och fräsch, det är en arbetsplats för sååå många människor. När jag gick där ifrån tänkte jag snarare ”wow, vilken stor apparat att dra runt, undrar hur många operationer om dagen kirurgerna måste göra för att täcka alla omkostnader?” Helt plötsligt kändes det inte dyrt alls, snarare billigt. Jag som själv har eget företag med personal vet hur mycket pengar som går åt till avgifter, skatt, hyra, inköp, löner osv. Tycker att vi ska ställa lite rimliga krav här...
arli
Kvinna ·
25 maj, 2019
Oj det här verkar ju urarta, han har inte hängt ut någon. Han förklarade vad som hände med en "patient", såklart inga namn.
hallonsmurf även svar på en vecka är ju inte så värst farligt, för du fick väl tag på kliniken? förstår ju om han måste hjälpa nyopererade patienter i första hand, när jag var nyopererad så fick jag svar direkt. Sen när det gick några månader så kunde svaret dröja några dagar, inte alls konstigt tycker jag. behöver ingen skreenshot för det. hade förstått dig om du nu sa att kliniken inte vill hjälpa dig, du säger ju att dom ska korrigera dig och du ska tom få träffa Magnus, vad mer vill man liksom? Lite överdriven smutskastning här för en klinik som gör ett bra jobb och vill hjälpa sin patient. Hade du sagt att dom vägrar svara, hjälpa, korrigera eller något så hade jag kunnat hålla med.
Hoppas att du blir nöjd till slut.
hallonsmurf
Kvinna ·
25 maj, 2019
Oj det här verkar ju urarta, han har inte hängt ut någon. Han förklarade vad som hände med en "patient", såklart inga namn.
hallonsmurf även svar på en vecka är ju inte så värst farligt, för du fick väl tag på kliniken? förstår ju om han måste hjälpa nyopererade patienter i första hand, när jag var nyopererad så fick jag svar direkt. Sen när det gick några månader så kunde svaret dröja några dagar, inte alls konstigt tycker jag. behöver ingen skreenshot för det. hade förstått dig om du nu sa att kliniken inte vill hjälpa dig, du säger ju att dom ska korrigera dig och du ska tom få träffa Magnus, vad mer vill man liksom? Lite överdriven smutskastning här för en klinik som gör ett bra jobb och vill hjälpa sin patient. Hade du sagt att dom vägrar svara, hjälpa, korrigera eller något så hade jag kunnat hålla med.
Hoppas att du blir nöjd till slut.
Bella94
Kvinna ·
25 maj, 2019
Thisisizz
Kvinna ·
25 maj, 2019
Marina
Kvinna ·
25 maj, 2019
TS har fått ett resultat som inte var tillfredsställande men är lovad en kostnadsfri korrigering. Dessutom, vad jag förstår, hos en annan kirurg på klinken, efter eget val och utan kostnad. Hon är därmed knappast ignorerad eller nonchalerad utan den här tråden handlar om ett uteblivet svar.
TS skrev åtta dagar före trådstarten till Patriks mobil 15 maj, d v s sms?
Om NK anser att det gått två dagar sen meddelandet kom och TS anser att det gått en vecka, så måste väl det första meddelandet ha kommit bort på något sätt. Eller kirurgen har faktiskt missat ett sms. Det vore inte helt omänskligt. Han får säkert många. TS - Är det jättesnart du ska korras?
Kliniken ber vidare TS kolla sin skräpmail efter ett svar de säger de har skickat, vilket TS anser onödigt, eftersom hon inlett korrespondensen. Vi vet ju inte heller säkert att Patrik inte skrivit ett eget mail efter sms'et. Varför äger TS ensam sanningen här, om när meddelanden har skickats/kommit?
(F ö har jag själv upplevt flera gånger att mail hamnat i skräpkorgen fast det är en pågående korrespondens, så det är absolut ingen omöjlighet. Jag tror det styrs av vissa ord och sånt också, inte bara av vem som är avsändare).
Att en POF-medlem kollar upp andra sidan av saken är väl inte samma sak som att hon "inte är intresserad av TS upplevelse", snarare tvärtom, varför denna onödiga argumentationsteknik.
Jag tycker inte alls det är konstigt att en klinik försvarar sig genom att ge andra kunder sin version av vad som hänt, när någon t o m skriver sin kritiska version på nätet. De har ju inte talat om vem TS är, så att detta skulle vara att "hänga ut" nån, det håller inte jag med om överhuvudtaget.
Hur resonerar ni när ni tycker att vi ska kunna hänga ut dem personligen här på POF men de ska inte svara på frågor i telefon fast de inte avslöjar nåns identitet? Hur tror ni det skulle uppfattas om de svarade en frågande kund att hen inte har med saken att göra? Det hade gjort mig misstänksam som kund. Jag hade tyckt att jag visst hade med deras agerande att göra, som kund, och att jag inte ska vara tvungen att få allt ryktesvägen. Däremot skulle jag inte förvänta mig identiteten på kritikern och det fick hon inte heller.
TS - Jag ser också att inlägg 12 och 14 är snarlika och ger intryck av att du har kopierat det nånstans och klistrat in, men inte håller reda på vad du skrivit var? Är det så att du just sitter och skriver detta på fler ställen..?
Instagram sitter säkert inte Patrik och håller på med i alla fall, det har de anlitade konsulter som gör åt dem, ganska omgående och utan att fråga närmare. (Varför skulle f ö ett företag vara tvungna att låta sina kritiker skriva vad de vill, när kliniken inte ens i sak håller med om bakgrunden till inläggen? Det är inte jättekonstigt och behöver inte betyda att man är oseriös. I en tid av näthat är det snarare så att man får räkna med att städa en del).
Är det verkligen så att allt du skrev var "Det vore bra om han svarade också"? En sån sak känns det ju som att de snarare borde ha svarat på, "vi ska återkoppla snarast" eller nåt.
Jag hoppas verkligen ändå att det ska komma till stånd en kommunikation, speciellt eftersom du snart ska korras, men jag vill inte heller se POF användas som något slags slagträ i en sån här sak.
arli
Kvinna ·
25 maj, 2019
hallonsmurf
Kvinna ·
25 maj, 2019
hallonsmurf
Kvinna ·
25 maj, 2019
hallonsmurf
Kvinna ·
25 maj, 2019
”Jag tycker inte alls det är konstigt att en klinik försvarar sig genom att ge andra kunder sin version av vad som hänt, när någon t o m skriver sin kritiska version på nätet. De har ju inte talat om vem TS är, så att detta skulle vara att "hänga ut" nån, det håller inte jag med om överhuvudtaget”.
Jag tycker det är konstigt att man pratar om andra patienter med en patient som inte har med saken att göra och som dessutom opererade sig för 2 år sen. Inte alls relevant. Hur resonerar man när man väljer att svara på ett meddelande från en sån patient men inte tar ett aktuellt fall som dessutom har en operation inbokad. Som sagt jag har jobbat inom medicinteknikbranschen med bla fillers och med kliniska prövningar (inom läkemedel) och jag ser hur kontakten är mellan läkare och patient. Har flera läkarkompisar och dejtat två läkare (inte samtidigt ;)). Att bryta den sekretessen (även om man inte nämner någon vid namn) är inte rätt. Inte ens killen jag var tillsammans med talade om sitt arbete eller patienter. Som LOHOSE skrev finns det ett bättre svar.
Att sen säga att jag var kritisk mot NK är också bara din uppfattning och något du inte vet om och jag skrev nu ut hela korrespondensen för din vetskap.
Hittills har jag tyckt du är väldigt saklig och objektiv men undrar nu om inte kliniken hört av sig till dig också. Tråkigt i såna fall.
Jennka87
Kvinna ·
25 maj, 2019
Gullisen
Kvinna ·
27 maj, 2019
hallonsmurf
Kvinna ·
28 maj, 2019
Sorry att jag hoppar in här från ingenstans, det här är första gången jag kommenterar på detta forum. Nu kunde jag inte låta bli då jag verkligen känner igen mig i det här. Trodde jag var den enda som inte har fått svar av honom då alla verkar så himla nöjda. Blev opererad av Patrik i slutet av mars, är överlag nöjd med brösten förutom ett visst missnöje med storleksskillnaden, skickade då iväg ett mail till Patrik angående detta en månad efter op, fick inget svar, antar att han råkat missa detta, han är ju också bara människa. Varpå jag skickar ett nytt mail till honom över hur man kan gå tillväga med detta och ifall man skulle kunna korrigera detta men att jag överlag är nöjd med allt annat. Detta var för 2 veckor sedan och jag har fortfrande inte fått svar. Innan operationen fick man svar efter någon timme..
Gullisen
Kvinna ·
28 maj, 2019
hallonsmurf
Kvinna ·
28 maj, 2019
Håller med dig! Man vill inte känna att man inte är ”viktig” bara för att man är färdig opererad. Framför allt inte när man lagt ut så mycket pengar... måste även tillägga att det är lite sjukt att han svarade på mailet om dig (som tjejen skickade till honom som opererade sig där för 2 år sedan haha) men kan inte svara på Mail som faktiskt handlar om problem som har med hans patienter att göra. Man blir lite besviken faktiskt. Tack, hoppas det löser sig för dig med Har du varit på ett tidigt återbesök 3 månader efter din operation? Eller gick du enbart på slutkontrollen efter 6 mån? Det är nämligen det sjuksköterskorna rekommenderar på mail iallafall, när jag tagit upp detta har dem enbart sagt att kirurgerna är väldigt upptagna och tiden att kolla mailen är begränsad. Och att man bör gå på ett tidigt återbesök för att få kirurgens åsikt.
Gullisen
Kvinna ·
28 maj, 2019
hallonsmurf
Kvinna ·
11 jan, 2020
2040
Kvinna ·
12 jan, 2020
Hur har det gått för dig Gullisen?
Min situation är oförändrad och jag inser vilka inkompetenta människor jag har att göra med. Suck. Ångrar hela den här resan. Med dagens kunskap hade jag valt en annan klinik och kirurg. Men jag hoppas du har fått hjälp!