Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
undefined profilbild

Anonym användare

12 maj, 2010

Gör fortfarande ont! Någon som känner likadant???

Bröstförstoring

Hej tjejer!

Måste bara skriva lite och fråga er andra hur ni känt/känner ca 1v efter op..

Jag har fortfarande ganska ont i tuttarna, men betydligt mer i den vänstra, den känns mer spänd än den högra.. Det är som en brännande känlsa. Emellanåt är det en smärta i klyftan, alltså på brösten( insidan av dom i klyftan) känns som nån bränner sönder mig där.

Kan fortfarande inte ligga helt utan får halvsitta när jag ska sova, lägger jag mig helt så kommer den brännande känslan efter några min.. Varför är det så? Är det normalt?

Kan det vara så att det är pga att jag var i princip Platt innan och la i max vad som gick att lägga i bysten???

Vet att det bara är 6dagar sen op men undrar om någon känner likadant?

Tacksam för svar för jag börjar bli orolig att det inte står rätt till... Nojjig som vanligt! wink

Kram/Jenny

Sortera efter

 profilbild

Anonym användare

12 maj, 2010

Jag hade väldigt ont de första dagarna, men nu är det mycket bättre. Dock har jag också den där brännande känslan du pratar om emellanåt. Men jag har min på högra bröstet, och på utsidan.

Oroar mig inte så mycket utan antar att det är fickorna som läker. Kom ihåg att vi har ju två stora öppna sår inuti oss som ska läka.

Däremot så har jag kunnat sova platt på rygg sedan första dagen, men längtar nu nåt enormt till att kunna sova på sidan...

0 Gilla

seavalley profilbild

seavalley

Kvinna ·

12 maj, 2010

Vi opades ju samma dag men jag har onte haft ont alls typ. Bara när jag ligger ner så kan det börja bränna sådär som du säger. Fast på mig är det utsidan av vänster bröst & ner mot ärret. Sen kliar det som fan över hela brösten. Men det är vell något som läker antar jag..

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

12 maj, 2010

En vecka sen jag opa mig, kan fortfarande bara sova halvsittandes i soffan. Har väldigt ont på sidan av högra bröstet typ ut mot revbenen.. Känns som att någon nyper mig med en pincett hela tiden! Annars så kan jag vara ute och gå osv utan problem. Jag hade egen vävnad och ganska mkt lös hud men eftersom jag la bakom muskeln så spelar nog inte det någon roll tror jag ;-/

0 Gilla

Sessan1 profilbild

Sessan1

Kvinna ·

12 maj, 2010

Ömmar fortfarande i brösten, spec i hö bröst (den har hela tiden varit mer svullen o ömmande) 7 v efter op. Att det bränner i klyftan förklarade min kirurg är för att de lossar muskelfästena där o citerat " det brukar kännas om man säger så". Kan ju vara så att när du ligger helt platt så "stramar" det väl där vid fästena. Varvade halvsittande o ligga på rygg o sova i ca 3 v. Det är först nu jag kan sova smärtfritt på sidan. Jag tror du kan vara helt lugn, låter inte konstigt i mina öron för att vara så nyopad

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

12 maj, 2010

Tack för era svar tjejer! Känner mig genast mkt lugnare, man vet ju inte hur det ska vara och inte vara... 😉

Tack! 👍🙂

0 Gilla

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem