Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Jenka76

Jenka76

Kvinna ·

GPC i Göteborg?

Bröstförstoring

Är det någon som har opererat sig på GPC i Göteborg? J

Jag ska opas där 8/6 och är nyfiken på andras erfarenheter..

12

Sortera efter

Miss V

Miss V

Kvinna ·

Hur gick din operation på GPC?

Gilla
Jenka76

Jenka76

Kvinna ·

Den gick jättebra! Är supernöjd. Kan verkligen rekommendera dom!

Gilla
Miss V

Miss V

Kvinna ·

Va roligt grattis! Vem utförde din operation och hur gjorde du?
Gilla
Jenka76

Jenka76

Kvinna ·

Dan fagrell. 285 geléhallon bakom gm armhålan
Gilla
Miss V

Miss V

Kvinna ·

Okej. Jag har funderat på dan fagrell. Har hört gott om honom. Hur kom det dig att du valde just dan på GPC? Hur var din upplevelse?
Gilla
Jenka76

Jenka76

Kvinna ·

Jag googlade o det var många som rekommenderade honom. Sen är han med i estetiska föreningen, gör bara naturliga bröst vilket jag var ute efter.
Gilla
Miss V

Miss V

Kvinna ·

precis så jag känner med. Vad fick du betala för din operation och vet du vad de har för typ av försäkringar och om de korrigerar vid kapsell osv? Hur lång tid tog det innan d kände dig pigg och hyfsat smärtfri efter operation genom armhålan?
Gilla
Jenka76

Jenka76

Kvinna ·

Jag betalade 48000 kr. Dom korrar allt utom storleksbyte inom två år. Jag opades kl 8 på morgonen och åkte hem kl 16. Det gjorde svinont dom två första dygnen men sen lättade det. Jag opades på onsdagen och var på jobbet på tisdag (kontorsjobb) Dan sätter in två jättetunna slangar i brösten som man själv trycker i morfin gm det första dygnet. Jag är sjukt nöjd och skulle göra om det även nu när jag vet att det gör svinont..
Gilla
Miss V

Miss V

Kvinna ·

Okej kollade på deras prislista. Förstod inte riktigt vad profilformade proteser (PolyTech) innebar? Vet du vad de jobbar med för leverantör?

Va härligt att du kunde vara tillbaka på jobbet så snart. Själv jobbar jag som frisör. Bokade konsultation hos dem idag och de trodde jag skulle behöva vara hemma 2-4 veckor med tanke på mitt jobb..pust! Hur var det att få åka hem så snart efter operationen? Känndes det oroligt?

Nu är det ju ca 2 månader efter din operation. Hur känner du dig idag?

Med gele´hallon menar du anatomiska då eller materialet? Har förstått att man kan mena både delarna.

Ursäkta alla mina frågor :) Försöker samla på mig så mycket info som möjligt inför konsultation.

Du behöver inte svara om du inte vill!

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Såg att du va frisör miss V, jag började jobba efter 2 veckor utan problem.. Man tror att det kommer ta längre tid innan än vad de gör :)
Gilla
Miss V

Miss V

Kvinna ·

Ja va kul med en till frisör!

Jasså du gjorde det! Det var skönt att höra att det finns hopp :) Att vara hemma i 3-4 veckor utan att kunna träna eller liknande känns som en evighet..:)

Hur upplevde du din tid efter operationen och vad var det som var tuffast med att börja jobba igen?

Tänkte på en till sak, vad sa du till kunder osv. Vill inte berätta om min operation men det är svårt att gå runt det med då man oftast har en ganska nära relation till sina kunder.. :)

Gilla
Jenka76

Jenka76

Kvinna ·

Jag minns faktiskt inte vilket märke det är på mina inlägg. Det finns både anatomiska och runda gelehallonimplantat. Jag har runda. Gelehallon är själva materialet. Kopierade detta från GPC:s hemsida - Om man bryter sönder ett implantat av denna typ så ser man att gelen inte rinner ut. Konsistensen liknar gelen som finns inuti ett gelehallon (godisbit). Med denna typ av silikongel kan man tillverka droppformade implantat, även kallade anatomiska implantat. Anatomiska implantat kan ibland ge en bättre form på bröstet.Med gelehallonimplantat har man nästan helt eliminerat risken för att få rynkor upptill på bröstet när man står upp- Jag tyckte att det var rätt skönt att åka hem. Jag fick med mig tabletter och recept.Sen fick jag även med två sprutor med morfin som man kopplade till slangarna i brösten. Sen fick jag Dans mobilnr och han poängerade att jag kunde ringa när som helst. Det gjorde jag oxå för jag hade lite problem att hitta tabletterna (alla apotek hade inte dom) så då satte han sig och ringde runt till apoteken och ringde sen tillbaka till mig..Grymt! Jag mår superbra idag och är jättenöjd med mitt val att operera mig och även storleken. Känner inte att jag skulle vilja ha större. Jag har börjat springa så smått igen och det känns jättebra! Jag tror att du kommer att bli supernöjd med ditt val av klinik!! Och fråga på, det är bara roligt! Lycka till på konsultationen!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem