
Taranee
Kvinna ·
21 jan, 2014
Ha sex INNAN operation??!
BröstförstoringSka göra min bröstoperation tidigt imorgon. Ikväll ska jag tvätta mig med den där speciella tvålen som tar bort alla bakterier och man skulle vara extra noggrann i underlivet, då är min fråga - påverkar det något med bakterier osv att jag har sex innan operationen med tanke på bakterier osv? Frågar av ren nyfikenhet :D
Sortera efter
puffen13
Kvinna ·
21 jan, 2014
Gilla
Hihi :)) Ja det gör det, låt bli att ha sex efter du har tvättat dig med descutan, du "smutsar" ner dig igen. Passa på att ha sexet innan duschen.
Sen står det att man ska vara noggran, visst, men jag tyckte att det kände hemskt att tvätta sig så kliniksk ren. Jag lät bli att tvätta alltför intensivt mellan blygdläpparna (det dödar ju fullständigt din fina baktieriflora) utan gnuggaste extra nogrann just i ljumskarna och strök lite försiktigt utanpå snippan med tvålen. Var inte inne och grävde runt med den där starka tvålen och det gick fint för mig ändå. Inga komolikationer än.
Lycka till imorgon :)