
ellaan
Kvinna ·
Halsfluss och operation!
Fick veta att jag har halsfluss nyss, och jag ska opereras den sjunde! Ska äta antibiotika 7-10 dagar. Det är nio dagar kvar till op, tror ni att jag kommer behöva flytta fram den? Jag har ringt till kliniken och dom skulle kolla med kirurgen, va tror ni? :(
Sortera efter

Marina
Kvinna ·
Det var i grevens tid isåfall, skulle jag vilja säga. Utan att våga föregripa för mycket, tror jag ändå att det är större chans till ja än nej.
Och fy för halsfluss, haft en enda gång, men herregud så sjuk jag var! Stackars dig!
Gilla

ellaan
Kvinna ·
Ja det är inte härligt iallafall haha.. Dom ringde upp och sa att det var okej, så det känns skönt iallafall :) så det är bara o hålla tummarna nu för att jag blir frisk från halsflussen med medicinen, annars har jag ju maximal otur!
Gilla

Marina
Kvinna ·
Se det positiva - om du nu ändå måste äta anitbiotika, så slår du ju två flugor i en smäll - det lär inte finnas nån elak bakterie kvar i kroppen på dig vid op! ;-)
Men du, jag rekommenderar dig att äta laktobaciller och köpa några såna vagitorier eller vaginalkapslar också, för nu kommer du förmodligen att få två antibiotikakurer i sträck och det är som att bädda för svampinfektion... Stärk hemmalaget, så kanske du slipper!
Det är det sista man vill ha, och ihop med att dessutom vara nyopad så behöver man verklighen inte en påfrestning till.
Gilla

ellaan
Kvinna ·
Haha så tänkte jag med! ;) skulle bara vara så typiskt mig om medicinen inte vill verka.. men ska inte vara nojjig o tänka så!
Tack för tipset, det vill man ju inte dra på sig! jag får gå 50 jobbiga meter till affären och fixa det! 😀
Gilla

Marina
Kvinna ·
Kör på apoteket, tror inte du hittar det på Ica..? Acidophilus-fil räcker nog inte, det är tunga artilleriet som överlever hela vägen ner till tunntarmen du behöver. Och så ta de orala på så långt avstånd ifrån antibiotikatabletterna som möjligt, så du inte slår ut dem direkt.
Gilla

ellaan
Kvinna ·
Dom har apoteket inne på ica hehe :) Tack så jättemycket för tipsen!
Gilla

Marina
Kvinna ·
Aaaahaaa... ok.
Gilla