
Nyatissar
Kvinna ·
Hängbröst, förstoring utan lyft
Hejsan! Nu har jag bestämt mig för att fixa till mina gurkor,problemet är att jag trots häng inte (eller ja helst inte) vill göra lyft. Finns det någon som gjort förstoring utan lyft? Funkar de? Blev de bra? Skriv gärna allt från vilken storlek ni hade innan, fall ni hade mycket/lite häng, hur mycket ni la in, bakom/ framför muskeln? Runda? Droppformade? Allt allt..
Sortera efter

Alex14
Kvinna ·

Lillishg
Kvinna ·

Mamm
Kvinna ·

Mamm
Kvinna ·

Emmaemma
Kvinna ·

Lillis85
Kvinna ·

Emmaemma
Kvinna ·
Följer!
Jag fick två alternativ när jag va på konsultation. Eftersom jag är på gränsen att jag behöver lyft, måste jag ha ett droppformat implantat i lite större storlek än jag tänkt från början, för att kunna fylla ut brösten ordentligt. Vill jag ha rund och/ eller mindre implantat så måste jag göra lyft.

Lillis85
Kvinna ·

misssleea
Kvinna ·

Emmaemma
Kvinna ·
Jag va på Akademikliniken, utan lyft skulle jag bara ha ett alternativ och det är Allergan MF 335 droppformat.
Har ammat två barn och lite häng men inte jättemycket. Men det är väl andra faktorer som spelar in säkert.
Vad skulle du få för pris på Proforma?
ALCL och att implantatet ska rotera snurrar mycket i mitt huvud.
Hur känner och tänker du kring det?

Lillis85
Kvinna ·

Mamm
Kvinna ·

Mamm
Kvinna ·

Emmaemma
Kvinna ·
53.000 skulle min operation kosta, då har jag lagt till en försäkring på fem år som kostar 6.000.
Googla ALCL så kan du läsa, svårt att förklara. Men det är väl mer eller mindre en typ av cancer som kan uppstå efter, som jag förstått det är det pytteliten risk, större risk med vanlig bröstcancer eller att man blir påkörd av en bil, men ändå. Men det är bara vissa implantat, främst droppformade eller om det är att dom är ruggade, osäker.
Man ska vilket som bli informerad om detta från kirurgen.
Vad är det för kampanj på proforma?

Tjenix
Kvinna ·

Mamm
Kvinna ·
Jag har urammade bröst och visst hänger de men inte SÅ mycket enl mig själv men så fort jag tog av bh sa läkaren" lyft!" Ska gå på konsultation hos en till och se vad han säger. Slipper gärna lyft

Marina
Kvinna ·

Fröken_M
Kvinna ·