Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Sandra mm
Kvinna ·
06 nov, 2025
Hängiga bröst efter uttag
Explantation/Uttag av implantatHej! Tog ut mina 275cc implantat igår efter 12 år. Allt gick bra men jag ser hemsk ut! Hade små a kupor innan men inte hängiga utan bara små.nu hänger Huden så mycket och det finns inget kvar. Kommer huden återhämta sig ?
Sortera efter
Bullarna
Kvinna ·
07 nov, 2025
Vad säger kirurgen? Tog du bort hela kapseln? Jag vet att man kan spruta in fett istället för att fylla upp. Men sen tror jag att huden kommer dra ihop sig lite 🌟 skönt att få vara utan implantat 🤗
Gilla
Bullarna
Kvinna ·
07 nov, 2025
Jag ska operera ut mina implantat snart. Mina är på 1050cc och jag hade A kupa innan min första op. Jag kommer även göra ett bröstlyft i samband med uttag av implantatet.
Gilla
kakan10
Kvinna ·
07 nov, 2025
Jag tog ut mina implantat för 2 veckor sen. Första dagen/dagarna såg det väldigt tomt och skrynkligt ut men sen blev det bättre för varje dag när huden drog ihop sig och nu ser jag ut ungefär som innan jag la in mina implantat. Det är så befriande att vara utan implantat!
Gilla
Mollie_
Kvinna ·
07 nov, 2025
Jag tog ut mina för 6 månader sedan, hade också a-kupa innan och tog ut 360cc. Såg hemskt ut i början men nu har dom dragit ihop sig bra och är nästan som innan (hade implantat i över 20 år). Se till att ha rejäl stöd-bh dygnet runt i början så hjälper du till lite på traven.
Gilla
Sladdertutten
Kvinna ·
08 nov, 2025
Tror inte du behöver oroa dej. :) Jag hade AA-kupa innan jag satte in mina ca 400cc-implantat. Hade dem i 17 år innan jag tog ut både dem och kapselvävnaden. De såg ut som skrynkliga russin den första veckan. Sedan svällde de upp till nästan samma storlek som medan jag fortfarande hade implantat. Efter det började de sakta krympa ihop igen. Det ena bröstet lite snabbare än det andra. Mitt användarnamn till trots, har jag fasta och skrynkelfria bröst i dagsläget 😉
Gilla
Sandra mm
Kvinna
·
09 nov, 2025
Oj vad härligt att det finns hopp. !
Gilla
Marina
Kvinna ·
08 nov, 2025
Så snart efter op kan du fortsätta vara positiv. Speciellt om du hade fasta bröst som inte tenderade att hänga före förstoringen, för det låter som om du överlag har bra hudkvalitet. Lite beror det förstås på vilken ålder du har och hur mycket dina bröst påverkades av dina barn (läser i din signatur att du har fyra ❤️), men som sagt det brukar bli stor skillnad på några veckor. Vet du om man sänkte bröstvecket när du förstorade brösten?
Ha en BH som sitter bra och ger stöd utan att sitta stenhårt, och någon form av topp eller BH även när du sover, så huden får alla förutsättningar att dra ihop sig utan att "bära tyngd".
Se till att du får i dig nog med protein, det är bra för läkningen, och håll huden återfuktad (men akta så du inte får in kräm med bakterier i ärren, håll lite avstånd).
Gilla
Sandra mm
Kvinna
·
09 nov, 2025
Okej, tror jag har ok hudkvalitet. Efter några graviditeter har jag inte en bristning eller lös hud så den har återhämtat sig bra, men brösten hade jag i över 12 år. Så vi får väl se🙈
Gilla