
GoldenHeart
Kvinna ·
03 jan, 2012
Har bestämt mig för korr
BröstförstoringTräffade Jörg (Citadell) i mitten på december och diskuterade olika alternativ för att korrigera min DB, och nu har jag äntligen bestämt mig för att genomgå en ny operation för att korrigera.
Jag kommer att byta up mina nuvarande implantat till Mentor 590cc Ultra High Profile. De nya implantaten är 1mm smalare än de jag har idag men framförallt så har de mer put. Det som fick mig att tveka på implantatbytet är att jag kommer att få ärr i bröstvecken.. inte helt optimalt, men jag har övervägt för- och nackdelar, och tycker ändå att det är okej.
Jag har ingen extrem DB, men vill ändå kunna känna mig helt nöjd med mina bröst. Och Jörg var helt överens med mig om det, så nu väntar jag bara på att Citadellpersonalen ska komma tillbaka efter julledigheten, så att jag kan boka en operationstid.
Det känns väldigt skönt att Jörg är så förstående och att det inte kostar mig något att korrigera. Men samtidigt känns det också ganska konstigt. Har nog inte rikgit fattat att jag ska genomgå en operation till.. Det är ju ändå en del risker med det.. och sen kommer jag inte att kunna träna som jag vill på ett tag och sådär.. Nu vill jag mest bara få det gjort :)
Sortera efter
Sjörövare
Kvinna ·
03 jan, 2012
Anonym användare
03 jan, 2012
Jag måste bara fråga varför du byter från perthese till mentor? hjälper det mot db:n? eller gillade du inte perthese? Eller någon annan anledning? 🙂
GoldenHeart
Kvinna ·
03 jan, 2012
Sjörövare; Ja! Vill bara att det ska bli måndag, så att jaga kan boka op-tid! Nu har jag 65H.. En annan anledning till att jag tvekade lite att byta till större implantat var att jag var rädd att brösten skulle bli FÖR stora. Men fick prova ett extrainlägg hos Jörg, och det var inte speciellt stor skillnad alls faktiskt. Och jag gillar ju stora bröst :P
chupachup; Att jag byter till Mentor har att göra med att de har den storlekskombinationen som passar min bröstbredd bäst. Om jag hade valt samma storlek (590cc) men Perthese hade implantaten blivit för breda för mig, så det är därför :) Jag är väldigt nöjd med Perthese annars och har valt Mentors coh 1, som är ungefär som Perthese i mjukheten, för jag vill ha samma mjuka känsla som jag har nu :)
Anonym användare
03 jan, 2012
Anonym användare
03 jan, 2012
Sjörövare
Kvinna ·
03 jan, 2012
Förstår dig! Man vill bara det ska bli opdax nu! :)
Jag funderar själv på att lägga in 450, men rädd att jag ska se tjock ut :/ har väldigt kort överkropp.. därför är jag rädd att det ska se för stort ut.
Men stora bröst är fint ju :D
GoldenHeart
Kvinna ·
03 jan, 2012
GoldenHeart
Kvinna ·
03 jan, 2012
Opticruise
Kvinna ·
03 jan, 2012
På vilket vis skulle den typen av korr hjälpa mot db?? Nyfiken va Jörg sa.. :)
GoldenHeart
Kvinna ·
03 jan, 2012
Sjörövare
Kvinna ·
03 jan, 2012
Opticruise
Kvinna ·
03 jan, 2012
Oki håller tummarna att det blir bra! :-)
GoldenHeart
Kvinna ·
03 jan, 2012
GoldenHeart
Kvinna ·
03 jan, 2012
Måste kännas härligt! 🙂 Vad har du bh-storlek nu om man får fråga?