
Indira
Kvinna ·
19 feb, 2013
Har frågor ang.ärr bild
Andra bröstoperationerHar gjort bröstlyft och implantatbyte för ca 6 mån sen, mina ärr under brösten ligger inte precis i bröstvecket utan lite högre upp på bröstet undrar om det kan bli bättre och hur lång tid det kan ta. Och hur gör läkaren för att korrigera det. Tacksam för svar
Sortera efter
Celine
Kvinna ·
19 feb, 2013
Vet inte hur "värt" det är att korra ärr som inte ligger precis i bröstvecket?
Men dom kanske ligger en bra bit ifrån nu?
Gilla
Indira
Kvinna ·
19 feb, 2013
Nej inte så mycket men och med att ärren är så långa vill man ju ha dom precis i vecket :)
Gilla
Indira
Kvinna ·
19 feb, 2013
Har lagt upp en bild nu också
Gilla
Indira
Kvinna ·
20 feb, 2013
Är det någon som vet Mvh
Gilla
Masa
Kvinna ·
20 feb, 2013
Mina ärr är också övanpå vecket, och jag minns att min kirurg sa att det gjorde han för att det inte ska synas när man har bikini, men ändå har mina bröst, eller "hela implantaten" sjunkit ner och det ser ännu mer att ärren är övanpå vecket.
Om du misstänker att de har sjunkit kan det vara BO (Bottomning Out). Du kan läsa om detta under "Av intresse"/Komplikationer vid bröstförsörning.
Men om de inte har sjunkit ner, då har din kirurg gjort det av detta skälet - att de inte ska synas när du har bikini.
Svårt att säga eftersom bilden är underifrån..
Gilla
Indira
Kvinna ·
20 feb, 2013
Jo det kan ju vara en anledning men inte så snyggt om man är naken och ligger i sängen ;) ska på återbesök så jag får fråga honom,tack för svaret :)
Gilla
Masa
Kvinna ·
20 feb, 2013
Det stämmer, jag stör mig på detta också .-(
Gilla