Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
liberg

liberg

Kvinna ·

Har ni fått barn efter OP

Bröstförstoring

Den biologiska klockan tickar. Och barn ska jag och min sambo ha. Men det blir nog om runt 3-4 år först. Det var någon som nämnde att man kanske skall vänta till efter barn och hela den biten med OP. Jag känner dock att jag inte vill vänta så länge. Har någon här blivit gravid efter OP och hur har det påverkat brösten för er?

25

Sortera efter

Micks

Micks

Kvinna ·

Jag har också hört att brösten förändras av graviditeten i sig och att amningen bara varken gör till eller ifrån för att det handlar om hormonerna... men det var längesen jag läste om det där så någon som är bättre insatt får gärna dela med sig.
Gilla
Längtansfull

Längtansfull

Kvinna ·

Jag tror att amning påverkar en del. Men även om du inte ammar så växer brösten ganska mkt under graviditeten, när de sen krymper igen har huden töjt sig. Jag har kompisar som inte ammat, men ändå fått hängbröst efter graviditet!
Gilla
liberg

liberg

Kvinna ·

Ja så det känns som graviditet påverkar hur man än gör. Antar att tiden får utvisa hur brösten beter sig. Det är väl förmodligen väldigt individuellt också som med allt annat. Som sagt så är det ju inget som påverkar mitt val i dagsläget. Jag kan ju återkomma om typ 4 år med ett besked hur det hela artade sig
Gilla
Micks

Micks

Kvinna ·

Jo är nog så och som redan nämnt så börjar ju brösten hänga oavsett med tiden...
Gilla
linnsygirl91

linnsygirl91

Kvinna ·

Jag ska lägga mina implantat bakom och frågade Peter om detta med amning och eventuell påverkan. Han menade att det inte bör finnas någon påverkan eftersom hela ens egna bröst då är framför implantatet. Man rör alltså inga körtlar utan allt ligger framför implantet. Lägger man däremot framför så finns det risk för påverkan. Även om man inte har implantat så är det ju inte alls säkert att amningen fungerar och om den mot förmodan inte skulle göra det.. tja, då är det som det är och det går precis lika bra :)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem