Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
LM84

LM84

Kvinna ·

Har ni koll på era mått?

Bröstförstoring

Hej Jag önskar mig Motiva Ergonomix. Börjat landa i att det kanske inte är rek för mig. Då är det ju som det är. Någon här som har koll på sina mått av bröst och vilka impl ni blivit rek? Främst nyfiken på Arc Length! Men även bredd osv. Tack!

8

Sortera efter

Petra1979

Petra1979

Kvinna ·

Hej LM84 Jag har valt Mentors anatomiska CPG modell 322 som har medium height och medium projection: 375cc 12,5 i bredd 11,8 i höjd 5,3 10,3 i lower pole arc Blev rekommenderad detta implantat på 3 olika kliniker. Hoppas det hjälper lite iaf :)
Gilla
Mjn

Mjn

Kvinna ·

Hej, varför rekommenderas du inte ergonomix?
Gilla
LM84

LM84

Kvinna ·

Mjn skrev:

Hej, varför rekommenderas du inte ergonomix?

Hej Dels för att de är väldigt släta och ej fastnar, alltså glider omkring i bröstfickan. Sen risken att det lilla häng jag har inte ”puschas ” upp som det gör med ett riktigt anatomiskt implantat.
Gilla
Kiwikaki

Kiwikaki

Kvinna ·

Hur mäter man ut sin bröstbredd? Har inte förstått riktigt hur man gör ännu. Tack på förhand, Mvh
Gilla
Kiwikaki

Kiwikaki

Kvinna ·

Petra1979 skrev:

Hej LM84

Jag har valt Mentors anatomiska CPG modell 322 som har medium height och medium projection:

375cc 12,5 i bredd 11,8 i höjd 5,3 10,3 i lower pole arc

Blev rekommenderad detta implantat på 3 olika kliniker.

Hoppas det hjälper lite iaf :)

Hur mäter man ut sin bröstbredd egentligen? Har inte riktigt förstått hur man gör än. Tack på förhand, Mvh
Gilla
Petra1979

Petra1979

Kvinna ·

Det gör kirurgen på ditt konsultationsmöte :)
Gilla
Kiwikaki

Kiwikaki

Kvinna ·

Aha ok. Trodde man kunde kolla upp det på egen hand genom att mäta på något sätt. Mvh
Gilla
Emma Emma

Emma Emma

Kvinna ·

Håller helt med, gå till flera kirurger och hör vad de säger, be dem förklara varför de rekommenderar ett visst implantat så att du förstår vad de menar. Ta gärna med bild och visa storlek och form du tycker är fint så blir det lättare att förstå din förväntan :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem