Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
undefined profilbild

Anonym användare

06 apr, 2012

hård i buken???????

Bukplastik

är det normalt att det är hårt i magen!? alltså inte för kackeri utan när man känner på magen. trycker jag på magen så är det jätte hårt!!  är ju svullen och dan fortfarande! drygt 1 v sen jag gjorde op! vissa verkar inte ha några problem alls ju =0( eller så är de jag som är nojig??  ska bli skönt att få komma på återbesök om 1 v!!! men är orolig! tänk om det inte ser bra ut???

30

Sortera efter

lindy

Kvinna ·

11 apr, 2012

Sant verkligen :P

Får väl maila han bilden :)

Gilla

anderssonskan

Kvinna ·

11 apr, 2012

Lindy, det ser inte myscket svullet ut!  Jag är nog mer svullen än du över såret som är helt läkt utanpå men jag vet att det kommer att gå bort :)

Gilla

anderssonskan

Kvinna ·

11 apr, 2012

mycket
Gilla

lindy

Kvinna ·

11 apr, 2012

Ok. :)

Ja mailade han bilden, har han dock inte svarat än. 🙂

Gilla

Ophelia

Kvinna ·

26 okt, 2013

Har gått 8 veckor sedan jag gkorde en bukplastim där naveln förflyttades och de tog bort ca 1kg hud-
Fick komplikationer och fick äta antibiotika, hade 39,1 i feber, och de sög ut 1 liter blod efter att jag vaknade en natt med hela sängen full av blod.
Rullade in mig i 3 handdukar på vägen till sjukhuset, och de blödde igenom.. Vart inlagd igen...Mer mediciner.
Detta skedde 2 veckor efter op. Hade bandage i 5 veckor på de två "hål" där blodet kommit ut som byttes dagligen. Nu har det äntligen blivit skorpor.
Har nu gått 8 veckor och jag är fortfarande svullen och jättehård under naveln. Antar att min läkning kommer gå långsammare då jag haft kompilkationer. Men svullnad och hårda partier ska tydligen vara vanligt. Men hade jag vetat vilket helvete det skulle bli hade jag nog tänkt två gånger innan jag gjorde operationen, som iofs jag fick betald av landstinget och är väldigt tacksam för.
Men har börjat träna nu(spinning på lugn nivå) för är så trött på att inte göra något, speciellt när man är van att cykla 16 mil i veckan och tyngdlyftning😉.
Så bara hoppas att de börjar mjukna och blodet eller vad det är löser upp sig snart. För känns så obehagligt!
Någon som varit med om liknande?
(Blir lite irriterad då jag som ickerökare råkar ut för detta då min kompis som gjorde samma ingrepp var på krogen efter 2 veckor och rökte både före och efter op.)
 
Gilla

Onlyme

Kvinna ·

27 okt, 2013

Men oj Ophelia:( vilken hemsk upplevelse det måste varit:( jag har också blod i magen men inte så mycket tydligen för det sipprar sakta ur ett litet hål och har gjort det typ 4 dagar nu. Räcker med ett trosskydd på hålet hehe. Hoppas du får en fortsatt bra läkning!
Gilla

Guess81

Kvinna ·

27 okt, 2013

Men jösses vad va det för komplikation?
Gilla

Ophelia

Kvinna ·

28 okt, 2013

Ja, det undrar jag med ❤️. Det måste varit ett blodkärl som fortsatt att blöda efter operationen. Och vad sedan infektionen berodde på är svårt att veta. Händer vissa tydligen. Var nog att så mycket blod låg i buken och bakterier samlades. Gick ju bra de första två veckorna sen vaknad jag i ett blodbad. Då jag blev inlaggd med dropp( för var tvungen att fasta ifall de var tvugna att öppna såret igen och ta reda på vart blödningen kom ifrån) och blodförtjockade mediciner.
Men blodet blev sedan mörkrött och alltså inte färskt och jag blev hemskickad med en påse på magen några dagar och sedan gick det att lägga om med vanliga kompresser.
Tack för lyckoönskningen och jag hoppas det vänder nu. Har börjat träna igen och tänker ignorera denna hårda buk. För är tydligen en del av läkning.
Alla operationer medför ju risker och bukplastik är ju en omfattande operation, då man kapar av nerver och faktiskt avlägnar mycket hud och blodkärl.
Snart ska jag utföra bystförstoring och lår och armplastik. Jag gick ju upp 70kg av en tumörsjukdom och sen ned igen så ser ut som en urvriden disktrasa😢.
Men tog den mest omfattande operationen först, bukplastiken. Men vet inte nu om jag valde rätt...
Hoppas ni alla slipper komplikationer🙂
Gilla

miamosara

Kvinna ·

28 okt, 2013

Fy ophelia förstår att det varit en riktigt tuff resa. Hoppas att kommande operationer går bättre. Sök på POFmedlem rabarber. Hon drabbades också av en blödning och kämpar fortfarande med sviterna efter det. Att du är hård och svullen är inget konstigt. Svullnaden kan ju ta upp till ett år innan den försvinner helt. Men man vill ju förstås att det ska gå åt rätt håll. Hoppas och antar att du är frisk från sjukdomen i alla fall. Jag håller tummarna för dig. ..tycker du haft nog nu.
Gilla

Ophelia

Kvinna ·

28 okt, 2013

Tack för de fina orden! Ja är så indviduellt det där med svullnad.
Hur går det för dig. Ser att du opererades 3 veckor efter mig. Och gjorde flera ingrepp på en gång. Hade jag också gjort om jag fått välja. Så det är gjort...nu måste man läka några månader och sen börja om från början. Måste tagit många timmar att operera?
Vi kanske får gå med våra hårda magar livet ut, ha ha ha!
Och så är det lite mysko det här med känseln, men nu hamnar jag utanför trådes ämne. Men är bedövat ned på höger lår...men börjar bli bättre.
Inte lätt att vara invalido👍.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem