
Jennaa
Kvinna ·
25 aug, 2012
Hårig på brösten?
Bröstförminskning för kvinnorAlltså, jag har upptäckt något konstigt. Det känns som mina bröst, och huden mellan brösten, har blivit mycket hårigare efter operationen. Har något hört talas om det någongång? Visst kan det vara så att jag inbillar mig, men jag tror faktiskt inte det!
Sortera efter
villha
Kvinna ·
25 aug, 2012
Jennaa
Kvinna ·
25 aug, 2012
Ja, små ljusa fjun, men de är ganska långa, haha
3barnsmamma
Kvinna ·
25 aug, 2012
Jennaa
Kvinna ·
26 aug, 2012
Ja, jag tänkte på det också om det kan vara så att det märks nu, när de var stora satt de ju liksom "ihop", nu när de är mindre är de typ på vars en sida, så man ser mellanrummet, eller hur man ska säga.
ljusvitt
Kvinna ·
26 aug, 2012
Kan ju antingen vara att du inte lagt märke till det innan, eller så kanske det har att göra med att du har andra kläder på dig nu? Att dom sliter mer/mindre på håret och att det påverkar hur det växer.
Att hårväxten ökar efter rakning är en myt, grejen är att innan man rakar sig, tex på benen, är håret kanske lite solblekt och mjukare. När du sedan rakar dig och det växer ut upplevs det grövre och mörkare eftersom att hårstrået nu har en skarpare kant och inte hunnits blekas av solen. Efter några dagar har den skarpa kanten försvunnit igen.
Jennaa
Kvinna ·
26 aug, 2012
Ja, jag har ingen aning. Men konstigt är det. Får väl hålla koll så det inte blir mer eller på andra ställen, så det inte är någon hormonrubbning... Har redan problem med sköldkörteln så det räcker och blir över!
Lejna
Kvinna ·
19 sep, 2012
Jennaa
Kvinna ·
20 sep, 2012
Lejna
Kvinna ·
25 sep, 2012