Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
ireneirp profilbild

ireneirp

Kvinna ·

20 nov, 2016

Hårt och svullet efter bröstförminskninh

Bröstförminskning för kvinnor

Gjorde en bröstförminskning av Jens Larsson med lite fettsugning på sidorna/under armhålorna 161110, läkningen under brösten går jättebra, har knappt haft ont där men under armhålorna där han fettsög har det blivit hårt ungefär som när man hade mjölkstockning. vid bh kanten på sidan alltså vet någon om detta är normalt? och kanske tips på vad jag kan göra försöker massera och ha värme på området men det hjälper inte

4

Sortera efter

felixia

Kvinna ·

21 nov, 2016

Hej! Jag har också förminskat brösten, i oktober. Jag gjorde precis som du, fettsugning på sidorna under armhålorna och har också haft det precis som du. Hade nästan inte ont alls i brösten de två första veckorna men hade väldigt ont och blåmärken där fettsugningen varit. Efter ett par veckor slutade det göra ont men det var VÄLDIGT hårt och svullet. För min del har förhårdnaderna/svullnaderna blivit mindre och mindre. I början var de väldig stora och man kunde nästan ta tag i dem under huden men nu efter ett par veckor är de nästan borta och har typ inte alls ont längre. Tror bara du får låta kroppen ta hand om det i sin takt :)
Gilla

ireneirp

Kvinna ·

22 nov, 2016

tack för ditt svar, då är det alltså normalt och inget jag behöver vara orolig för . Förväntade mig inte att det var där jag skulle ha ont.
Gilla

ireneirp

Kvinna ·

07 dec, 2016

Puffar denna tråd då jag nu har ännu ondare på ena sidan och det har blivit som hårda och ömma knölar så sidan därdom fettsög. Går inte att ha stödbh pga sömmarna. Någon som haft/har liknande ?
Gilla

M66

Kvinna ·

01 jul, 2017

Hej! Jag sitter och läser om ökad svullnad och ökad smärta. Opererades för 3 veckor sedan och har nu fått ökad svullnad och mer smärta. Känns inte bra, kan det vara en blödning inuti, infektion ( har ej feber eller rodnad) Någon som vet varför det kan bli mer svullet och ökad smärta när det gått flera veckor?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem