Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
soontobe20

soontobe20

Kvinna ·

Hellre välja för mycket än för lite?

Bröstförstoring

Lycka! Op bokad till 28/5 men är i valet och kvalet gällande storlek, är liten b idag och vill helst ha något naturligt ( trodde jag) tills jag var på första konsultationen och fick prova mentor 250cc mellanprofil.

Tyckte det kändes oerhört lite men enligt Per-Erik på reformedica är 250 det största han skulle rekommendera mig. Är ju ganska smal och lång så förstår att några bomber på mig skulle se oproportionerligt och tillgjort ut men samtidigt känner jag att ska jag väl lägga mig under kniven kan jag göra det ordentligt.. och de blir ju faktiskt fejktittisar efter op oavsett storlek!

Har läst om så många som vill operera sig igen för de valde för små från början..

Risprovet med sportbh som jag fick som tips från PE hjälper inte, 250cc ser så oerhört lite ut!

Så jag skulle vilja ha lite tankar och tips från er hur jag ska tänka och vad jag ska tänka på, nästa konsultation är 16/5 så har några dagar att fundera 

13

Sortera efter

Unknown

Unknown

Kvinna ·

Hmm, det är så olika det där!

Förstår precis hur du tänker, man vill ju inte lägga ner 40 lax och sedan känner man att de är för små!!

När jag var på konsultation så sa jag att jag ville att det skulle se naturligt ut men endå stora så hon föreslog 450-500cc :/

250 kanske ser jättebra ut på dig, kanske inte alls är för lite!

Försök att inte hänga upp dig för mycket på siffrorna utan det som du tycker passar till din kropp!!

Det är ju DU som ska vara nöjd efter op!

Om han inte vill lägga in mer än 250 och du vill ha mer så tycker jag att du ska byta!!

Kramar <3

Gilla
Salt26

Salt26

Kvinna ·

Hej!

Jag har anatomiska 255MF och jag har skapat några trådar som handlar om just storleken och hur jag nästan önskat att jag valt lite mindre (lägre profil).

Gilla
arigato

arigato

Kvinna ·

Fick du prova större inlägg i bh:n? Jag tycker inte att man ska välja större bara för att.... Tyckte du att 250 såg för lite ut? Du hade kanske tänkt dig något annat? Om du tar större kan du lika gärna ångra det beslutet. Du kan ju göra ristestet med både 250 och tex 350...blir du övertygad om att du vill ha större och kirurgen fortfarande inte vill så gå på konsultation nån annanstans.
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Gå på konsultation på en annan klinik. 

Gilla
Kekka

Kekka

Kvinna ·

jag tycker också det är så sjukt svårt! man kan ju inte bara prova och ångra sig som man kan med ett par jeans :P och jag tänker precis som dig att ska man göra nått ska man bannemig göra det ordentligt! men sen kommer den lilla tanken smygandes och säger men tänk om det blir för stort istället..... suck

Gilla
Zinya

Zinya

Kvinna ·

För det första anser jag att du måste bestämma dig för hur du vill att resultatet ska bli. Naturligt eller "oproportionerligt och tillgjort" för att använda dina egna ord. Utifrån din formulering om att "göra det ordentligt" låter det som om du vill lägga in så stora implantat som är möjligt utifrån ditt utgångsläge, eller har jag fel? När du sedan bestämt dig för hur du vill att dina bröst ska se ut, tycker jag det klokaste är att höra med kirurgen för att få veta vad som är möjligt. Det är ju trots allt han/hon som som sitter inne med kunskapen och erfarenheten, och därmed den som vet bäst. Om du inte är nöjd med din nuvarande kirurgs utlåtande kan du ju förstås konsultera någon annan kirurg. Jag tror att vi är många fler som är nöjda med vår genomförda (första) bröstförstoring än de som valt att operera in större implantat i andra hand. Lycka till och hoppas du blir nöjd med ditt val!
Gilla
soontobe20

soontobe20

Kvinna ·

Tusen tack för era kommentarer!

Jag fick faktiskt bara prova 250 och självklart kändes det stort nog för tillfället eftersom jag inte tänkt någon storlek innan och var hög på tanken att det äntligen var dags, men när jag gått hemma här och provat blir jag lite sur att jag inte frågade på en gång om att få prova större iaf för att få jämföra och få en kommentar från PE vad han tyckte skulle se fel ut med något större!

Han rekommenderade inte mer än 250 till min kropp och det var också det som han utgick från hela konsultationen men som han nämde självklart att valet var mitt.

Jag skulle givetvis inte lägga in större "bara för att" men 250 känns för mig som att jag lika gärna kan fortsätta använda push up bharna som förstorar typ 2 strl från hm osv.. :/

Ni som har snyggat till era redan, ger ristest en rättvis jämföring? Har som sagt en rätt tight sportbh och det känns kanske som den plattar till mer än nödvändigt :)

Gilla
sommartjejen

sommartjejen

Kvinna ·

Jag ska operera mig om två veckor, tänker samma som du. Jag har kommit överens med läkarn att lägga in 305 cc. Jag tycker det va så svårt att se när man provade där. Vill inte vakna upp och tucka att de är för små, mem jag vill inte ha några jättebröst heller. Har mycket "skin" som ska bort vilket gör att det kommer bli mindre än vad man såg på besöket. Ska man välja en storlek större?
Gilla
9April

9April

Man ·

Varför fastna så mycket vid antalet cc? Be nån annan göra rispåsar till dig med olika storlekar (olika antal dl ris) där du inte vet hur mkt där e i o prova med sportbh! Det ska SE bra ut o kännas bra, oavsett om det är 300 eller 600. Strunta i antalet cc för det säger inte mkt om hur resultatet blir eftersom det finns så många olika storlekar -bredder o put.
Gilla
Vitchoklad

Vitchoklad

Kvinna ·

På min konsultation bestämde jag mig för 350/375 cc bara för att de andra implantaten såg och kändes så sjukt stora ut i jämförelse.

Sedan gick jag hem, gjorde ristestet där jag bara knöt ihop påen och sedan fyllde på, knöt ihop och testade mig fram och kom då fram till att 500 ml ris var vad jag ville ha.

Då jag la bakom så valde jag 550 cc - ganska långt ifrån 350 som var första tanken ;)

Tror man går in med så mycket tankar, förhoppningar och fantasier vid första konsultationen och man blir fullproppad med info osv.

Jag kan bara tala för mig själv men jag tänkte alldeles för mycket på vad jag trodde att andra skulle tycka när jag stod där och prövade olika implantatstorlekar i den där sport-BH framför spegeln med min kirurg bakom axeln.

Hemma i lugn och ro så bestämde jag mig för att jag gör detta för MIN skull, det är MINA bröst och folk får väl tycka vad fan de vill, det är ju min kropp. Så då tog jag större än det största jag testade på kliniken haha och idag hade jag nästan velat ha typ 700 då jag trodde att de skulle bli sååååå mycket större än de blev!!

Blev nästan besviken när jag vaknade haha! Förväntade mig på att tänka "Åh shit, vad ska mamma säga" när jag såg dem första gången på uppvaket, istället blev det "Is that it!?" hihi.

Men man växer ikapp mentalt med dem efter en tid även om det är en kamp för några (mig själv inräknad).

Gilla
9April

9April

Man ·

Ett bra tips är att bli filmad när man provar implantat eller ris. Då får man en bättre uppfattning om hur de ser ut när man rör sig.
Gilla
turisten

turisten

Kvinna ·

Jag har nästan samma mått som du och jag är supernöjd med mina 300cc. Det är helt perfekt för min smak, men vi har ju alla olika preferenser. Jag tror att jag hade kunnat ha ca 50cc till utan att det såg uppenbart fake ut. Det är du som ska känna dig nöjd med storleken och inte din kirurg, så jag hade gått till en annan kirurg också.

Gilla
oklart

oklart

Kvinna ·

Jag har lagt in 275. Höll på och velade mycket med storleken innan (var osäker på om jag kanske skulle tagit mindre), men nu är jag ganska nöjd. Skulle absolut inte ha velat ha större, möjligtvis lite mindre. Till saken, när man har kläder på sig, eller sport-bh som man ju brukar ha när man provar, så kan man gömma det mesta så att det inte ser så "fake" ut, men om det är viktigt att de ska se naturliga ut även utan kläder och i tex en trekantsbikini så uppfattar iaf jag det som att det är mindre storlekar som gäller. Det ser mindre ut i kläder, och det ser även mindre bolligt ut enligt mig. Och vill du ha ett naturligt resultat utan kläder kan du ju även tänka på att brösten det större ut med en bh (iaf om det är någorlunda styrsel i den) på än när du bara har sport-bh. Pösiga/vida/icke tajta kläder gömmer en del extra, medan tajta kläder kan höra att de ser gigantiska ut. Lycka till i ditt val!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem