
Sias83
Kvinna ·
27 feb, 2018
Hemgång efter stor bukplastik
BukplastikKlarar man att gå till en taxi och åka till en flygplats och ta ett inrikesflyg hem efter en stor bukplastik samt bröstförstoring? Blir ju hemgång dagen efter operationen och jag har förstått att man förutom att gå som en ostbåge är väldigt sliten. Väl hemma blir jag isf mött på flygplatsen och har hjälp. Det tar ca 50min för mig att flyga och sedan bor jag 10min ifrån flygplatsen. Så det lockar ju att ta ett flyg och snabbt vara hemma istället för att sitta i en bil i ca 4h. Hur har ni gjort?
Sortera efter
Elinmathilda
Kvinna ·
28 feb, 2018
KarolinaP
Kvinna ·
28 feb, 2018
Sias83
Kvinna ·
01 mar, 2018
KarolinaP
Kvinna ·
01 mar, 2018
Sias83
Kvinna ·
02 mar, 2018
KarolinaP
Kvinna ·
03 mar, 2018
Jag ska göra det KarolinaP:) Det bästa vore nog om man fick ligga kvar på kliniken nån dag. Är ganska tufft att bli hemskickad dagen efter en sån lång operation. Hört att det är mellan 2-5 dygn på sjukhus efter ett kejsarsnitt.
Sias83
Kvinna ·
03 mar, 2018
KarolinaP
Kvinna ·
03 mar, 2018
Jo kejsarsnitt och bukplastik är nog inte helt jämförbara:) Jag har inte heller gjort snitt så man har ju ingen aning? Det är säkert lika individuellt då hur man mår som efter en vanlig förlossning. Alla kroppar och förutsättningar/omständigheter är ju olika. Men snart vet jag ju hur det känns att göra en bukplastik iaf;) Är liiiiiite nervös men det känns skönt och jäkla peppande att läsa din och andras berättelser här inne om hur nöjda ni är efter era operationer:))
Jolly
Kvinna ·
04 mar, 2018
Sias83
Kvinna ·
06 mar, 2018
KarolinaP
Kvinna ·
06 mar, 2018
Ja det är ganska nära KarolinaP:) 18/4 är det inbokat och det är Patrik som är min kirurg;) Min syster ska göra förstoring och lyft den 20/3 hos Patrik så det ska bli spännande och se hur det går för henne. Man får flyga Jolly, men man ska inte flyga för långt. Jag tror ju längre flygtur desto större är risken för blodpropp. Dock så är det ju många som opererar sig utomlands typ Thailand och tar en 14h flygning hem en vecka senare. Det är dom som ligger i riskzonen. Jag frågade även hon som jag bokade med på Nordiska och det var inga problem om jag ville flyga hem dagen efter. Men nu blir det ju bil för min del:))