
Jossefine
Kvinna ·
HJÄLP! 750/800cc?
Hej!
Jag har frågat ang. detta tidigare, men idag MÅSTE jag bestämma mig och velar fortfarande.
Det står mellan dessa implantat (Allergan)
750cc (bredd 15, projektion 6,7)
800cc (bredd 15,5, projektion 6,8).
Vilken storlek skulle ni välja, och varför?
Skillnaden på storlekarna är inte alls stor, så jag tänker att jag kanske borde välja 800 så jag inte ångrar dem där sista 50cc?
Men, såklart börjar ju tyngre bröst hänga snabbare (vilket är trist), men 50cc borde väl inte påverka så mycket?
Tror ni att risken för någon komplikation ökar om jag väljer 800cc istället för 750cc?
Sortera efter

via_dolorosa
Kvinna ·
Jag säger som så, välj 750cc eftersom de är något smalare för att du ska minska riskerna med för breda implantat. Putet är det ändå ingen skillnad på 🙂
Gilla

Jossefine
Kvinna ·
Okej.
Men via_dolorosa, vad är egentligen riskerna med för breda implantat? Vad kan hända?
Och kan riskerna verkligen öka så mycket med 0,5cm bredare implantat?
Jag tänker bara att det kanske är klite snyggare med lite bredare bas, för att brösten inte blir lika "spetsiga" eller vad man ska säga. Att dem liksom blir lite mjukare i formen, eller vad tror du/ni?
Gilla

via_dolorosa
Kvinna ·
Om jag minns riktigt så är du ganska så nätt, tror absolut att bredden på 750cc räcker till. Ja det är "bara" 0,5cm bredare men det innebär att klyftan blir en halv 1cm tajtare och detta ökar riskerna för exempelvis symastia.
Gilla

Jossefine
Kvinna ·
Jag är 169cm lång oc väger just nu ca 58kg, min egna bröstbredd är 12cm.
Min kirurg menar att den där halva centimetern kommer lägga sig ut på sidorna, och då tänker jag att det kanske blir snyggare eftersom mina bröstvårtor sitter ut en del på sidorna (kolla gärna på mina bilder så ser du). Så då kanske dem ser lite mer centrerade ut om det kommer lite extra bredd på sidorna?
Min kirurg kommer även få ihop brösten lite (nu har jag nog ett mellanrum på ca 4-5cm, så det är ganska stor). Men som sagt, den sista halva cm kommer då hamna på sidorna, det pressar han inte in mot klyftan.
Vad tror du, vilken skulle ge snyggast resultat för att få bröstvårtorna mer centrerade?
Gilla

via_dolorosa
Kvinna ·
Ja alltså, kan har projektera mer bredd ut mot sidorna så kanske det går att få vårtorna mer centrerade. Ju större implantat ju mer bör de även sticka ut mot sidorna men har du så mycket plats ut mot sidorna då? ser inte så ut på dina bilder. Man kan ju inte sätte ut dem hur långt ut som helst och de blir även ivägen för dina armar?
Gilla

Jossefine
Kvinna ·
via_dolorosa Jo precis. Jag vet ju inte hur mycket som kan få plats ut mot sidorna, och brösten kan säkert hamna lite ivägen, men jag tror inte jag skulle störa mig så mycket på det. Eftersom min kirurg förhoppningsvis kommer få in brösten en del mot varandra, så kanske det inte blir jättestor skillnad från nu med hur mycket som går ut på sidorna, tänker jag. Någon cm längre ut kommer dem ju gå, men frågan är om den där halva cm skulle irritera mig så mycket egentligen? Jag menar, 750cc är ju också stora implantat, så dem kommer ju oavsett gå ut lite mer på sidorna..
Men tror du ändå att 750cc skulle vara bättre på mig, eller skulle 800cc kanske få till det snyggare med bröstvårtorna, via_dolorosa? Du verkar kunna det mesta här så antar att du har bättre koll än mig :)
Dessere, jag har ångrat storleken sedan jag gjorde min OP, och har nu äntligen bestämt mig för att göra dem större :)
Gilla

Mrs V
Kvinna ·
Jag säger alltid tilll de som velar... om du tänker att du skulle komma ångra dig... vad skulle du ångra helst, att du tog för stora eller för små?
Jag ångrar hellre för stora och hade därför tagit 800.
Nu kommer 50cc inte gör större skillnad men jag vet hur det är när man står inför valet lixom och jag tycker det är lättast att luta sig mot vad man helst skulle ångra av de två valen... annars kan man jiddra fram och tillbaka hur länge som helst :P
Gilla

Jossefine
Kvinna ·
Mrs V det du säger är ju väldigt smart :) Jag tror jag också hellre skulle ångra för stora faktiskt, men sen kan det ju bli fysiskt jobbigt med för stora också, om dem nu känns "ivägen" eller något..
Men jag mailade min kirurg nu och skrev att jag kan tänka mig både 750cc och 800cc, men att jag vill att han ska bestämma beroende på hur han tror slutresultatet blir. Känns på något sätt skönare om han skule välja storlek åt mig, eftersom jag vet att han vill att resultatet ska bli så bra som möjligt :)
Oavsett så har jag förstått att brösten nog blir stora, vilket jag HOPPAS :)
Hur mycket har du lagt i Mrs V? Ångrar du din storlek och skulle velat haft större, eller är du nöjd? :) Du har jättesnygga bröst iaf!
Gilla

Mrs V
Kvinna ·
Fysiskt sätt tror jag inte 50cc mer eller mindre avgör men klart blir det tungt så kanske tanken att man tog 50cc mindre känns mer avslappnat :P
Ja, om de blir stora (garanterat) så blir dem det ju oavsett om du väljer 750 eller 800 :)
Min kirurg pratade om 800cc...vilket först gav mig en chock för jag tänkte 600 mer typ men så som jag hade förklarat jag gillar och vill ha så sa han att jag skulle inte bli nöjd med 600.
Hade han helt rätt i, för idag har jag 750cc, för han hade tagit hem 700-750-800 för att väl se på operationsbordet vad som passade bäst.
Men garanterat hade jag inte varit nöjd med 600,som han tydligen visste... tycker mer synd han ansåg på operationsbordet att 800 skulle bli för stort, eller snarare för taji i klyftan (han ansåg att framförbröst lättare kan få symmenastia, tror det heter så) hade jag valt ha bakom musklen hade han lagt in 800.
Men jag tror inte lixom 800 gör skillnad så jag bryr mig inte om det är 750, det gör inte synbar effekt ändå så jag är nöjd och vill varken ha större eller mindre :)
Men jag hoppas du blir nöjd... för skulle du inte bli nöjd i framtiden kommer det inte ha spelat roll om du la in 750 eller 800 :P
Sorry för babblet :P
Gilla

Jossefine
Kvinna ·
Jag tror inte heller det blir så stor skillnad fysiskt med tyngden kanske :P
och jag tror inte det blir så stor skillnad fysiskt mellan 750 och 800cc heller.
Hur länge har du haft dina 750-bröst nu Mrs V? :)
Hade du haft någon slags komplikation eller så med nya brösten? Eller funkar allt bra?
Gilla

Mrs V
Kvinna ·
Nej ingenting, känns jättebra med dem...ändå är väl att jag vant mig ha bh alltid, som tvångstanke, så jag blir lätt obekväm utan...inte tunga (jo lite grann haha), men mer så vill jag inte få häng för alla är ofta negativa till stora bröst på det sättet att man får häng snabb så mer så har jag tvångstankar påatt jag måste ha bh... är väl det ändå "negativa"...släpper aldrig ut dem..lol
Gilla

Jossefine
Kvinna ·
Okej, jo men jag förstår det. Det är också en sak jag tänkt på, att 800 kanske snabbare hänger än 750. Vad tror du/ni? Det är ju bara 50cc som skiljer, och en halv dl borde kanske inte påverka så mycket, eller?
Jag har faktiskt fortfarande inte bestämt mig, trodde jag hade det, men nej... Så nu är både 750 och 800 beställt, så bestämmer jag mig precis innan OP. så jävla svårt!!!!
Men jag ska ju lägga bakom muskeln igen, och då "försvinner" ju 50cc, så då kanske det ändå är bättre med 800, så att det ser ut som 750.. eller så tänker jag helt skevt.
Mrs V, vad skulle du ta om du var mig? :P
Jag tycker du har jättesnygga bröst Mrs V, men du är ju både lite kortare än mig och väger mindre, plus att du hade en del egna bröst innan. Jag var ju i princip helt platt... Så då behöver jag kanske 800 för att komma i närheten av ditt resultat liksom. 750 kommer jag antagligen inte lika långt med, eller vad tror du?
Gilla

Mrs V
Kvinna ·
Hade jag varit du hade jag tagit 800... om du ändå vill ha stora bröst så bättre ta större alternativet... är ju inte så du väljer mellan 800 och 500.
Om du skulle få häng så är det inte de 50cc som kommer avgöra det ändå... :P
Gilla

Jossefine
Kvinna ·
Okej, jo du har nog lite rätt i det :) men vad tror du om risken för tenting? Kan risken öka mycket med 0,5cm bredare implantat? Dem sista 0,5cm kommer hamna utåt, och inte in mot klyftan. Och visuellt tror jag det blir lite snyggare eftersom det kanske ser ut som att mina bröstvårtor ser lite mer centrerade ut (nu är dem tyvärr ganska långt ut på sidorna, vilket jag inte gillar).
Gilla

Annesbojan
Man ·
Vad beslutade du dig för? Fortfarande nöjd med beslutet?
Gilla