Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Jelly Raspberry

Jelly Raspberry

Kvinna ·

Hjälp, ang ristestet, ev släta implantat + op precis bokad.

Bröstförstoring

Blir verkligen förvirrad nu ang. ristestet. I en sprotbh ser det inte så mkt ut men samma mängd i en push up ser gigantiskt ut. Hur ska jag veta hur resultatet kommer bli då? Någon som vet, som har erfarenhet med ristest vs när brösten väl är på plats?

Har för övrigt precis bokat en tid nu hos Gunnar Kratsz redan så snart som den 30 november. Shit! Har inte ens kommit fram till storlek än,

och funderar även på släta framför texturerade då jag tänkt lägga framför muskeln, om det är bättre el inte. Nån som har erfarenheter om släta framför? Hur mkt mjukare är dom? Tänkte då ta Mentors variant. Vill minska min risk för att få rippling.

Snart händer det, och alla praktiska bitar får lösa sig på vägen. Lika bra att få det gjort när man har bestämt sig. Blir mer o mer nojjig för varje dag som går och drömmer konstant om detta på nätterna. Skadad? :P Ja, man kan tro det.

6

Sortera efter

Dina

Dina

Kvinna ·

Jag har mentors släta framför muskeln, och är jättenöjd med mjukheten på dom. Men jag har inte haft några andra, så jag kan ju inte ge en jämförelse hur det skulle vara med textuerade...

Vet inte hur stora du har tänkt, men jag har 535 cc och har hamnat på bh storlek 60I-J, och jag har än så länge inte hittat någon push-bh i min storlek... Med ristestet stämde det rätt så bra för mig när jag provade i en sportbh ;)

Gilla
Jelly Raspberry

Jelly Raspberry

Kvinna ·

Ok, tack så jättemkt för infon :) Uppskattas verkligen. Då ska jag nog gåpå hur det ser ut i sportbhn. Har funderingar mellan 325-375cc. Men bara 325cc var gigantiskt i push up, så då tänkte jag hmm... Men det är ju egentligen inte så mkt även om man ej ska strirra sig in på cc.

Skönt att höra från en som har släta, kan vara mysigt med mjukheten det ger med. Så det inte är två bollar. Även om fastare säkert med kan ha sina fördelar. Svårt val. Jag tycker mest det känns bättre med släta pga de ej växer fast på samma sätt i vävnaden som texturerade, vad jag hört, och känns lite mer skonsamt ur den synvinkeln. Segt att skära bort sin egna fastväta vävnad om man måste operera om sig i framtiden. Det mer naturliga rörligheten i släta lockar mig också en del.

Gilla
twinky

twinky

Kvinna ·

Ang ristest så rekommenderar jag att köpa en billig bh från t ex lindex i en större kupa, t ex DD. Bh:n ska inte ha kuddar eller formpressade kupor utan bara tyg som varken förstorar eller förminskar brösten (med eller utan byglar spelar ingen roll). Annars blir det ju den effekten som du beskriver - för litet med sport-bh och för stort med push up. Jag gjorde så och fick precis samma storlek efter op som med ristestet (finns bilder under min profil).

Gilla
Jelly Raspberry

Jelly Raspberry

Kvinna ·

Hej Twinky. Tack för din info, det hjälper massor. Ska utgår från sportbhn, köpte en på Lindex billigt som du rekommendera för några dagar sen. Dockär den i C-D kupa i medium. Men tror den funkar rätt bra iaf.

Så skönt att få lite råd och kunna bolla med personer som har erfarenheter om det här med operationer. Är glad att jag hittade hit.

Ska se om jag kan hitta bilder hos dig, är bara bronsmedlem men de bilder du menarkanske är bronsbilder.

Gilla
Ccarolinee

Ccarolinee

Kvinna ·

Hej, Jag har 400cc hp, Dessa implantat såg gigantiska ut under en tight top , ristestade i bh och även detta såg giagantiskt ut. Jag var jättenojig över att jag skulle se ut som "Hej här kommer tuttarna och hon " =) MEN NU efter att dom är inopade så ser dominte ens stora ut.. Dock har jag inte använt vanlig bh än men topless och i sportbh ser dom helt normala ut till min kropp. Absolut inte stora alls..

De är min erfarenhet, lycka till=)

Gilla
Jelly Raspberry

Jelly Raspberry

Kvinna ·

Hej Ccarolinee. Tack för infon. Verkar vara rätt olika det där. Vissa skiljer det sig en del för medan andra har ungefär samma som på ristestet. Är svårt att veta vart man ska sluta. Ena stunden ser de stora ut och andra stunden syns de knappt under kläderna, när man testar. Inte lätt det här med bröst :)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem