Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

Joanna

Joanna

Kvinna ·

Hjälp att välja klinik i Göteborg?

Bröstförstoring

Hej! Jag har funderingar att göra en bröstförstoring och har kollat runt på nätet efter kliniker i Göteborgs området, tycker de är svårt att veta vilka som är bra bara utefter deras hemsida och skulle därför vilja ha tips och hjälp på kliniker i Göteborgs området? Jag har fastnat lite för Art Clinic och kirurgen Per Windh, är de någon som har erfarenhet av denna klinik och vill dela med sig?:)

3

Sortera efter

Hallontossing

Hallontossing

Kvinna ·

Hej
 
Jag har opererat mig på Art Clinc av just Per Windh, och skulle jag operera mig igen så skulle jag gå tillbaka. Jag är mycet nöjd och har inget annat än gott att säga om kliniken och personalen.
 
Bra att gå till flera kliniken innan man bestämmer sig. Vilka har du funderat på?
Gilla
Joanna

Joanna

Kvinna ·

Hej! Tack så jätte mycket för ditt svar :) vad roligt att höra att du är nöjd! Ja, de har du rätt i! Jag har även kollat på specialistkliniken i Göteborg, blev väldigt intresserad av möjligheten att få en konsultation i 3D-simulering. Det kanske är smart att gå på två konsultationer? Hur gjorde du innan du valde klinik? Vad ska man tänka på?
Gilla
Hallontossing

Hallontossing

Kvinna ·

Hej igen!
 
Jo det är ingen dum ide att gå till flera kliniker/kirurger - då de tycker/jobbar olika samt att priset varierar. 
Allra viktigast tycker jag, är att vara påläst = Det är A och O faktiskt. Annars är det lätt att kirurgen kör sin vanliga favoritgrej även på dig, de får en förkärlek till vissa märken och placeringar.
 
Först är det ju bra att kolla upp vilka komplikationer som finns, kolla gärna under fliken "av intresse", sen kan man fundera på framför eller bakomplacering, du bör absolut fundera på placeirngen innan du går till din första konsultation, bakomplaceringen har varit väldigt poplulär och kirurgerna vill gärna lägga detta (oavsett kund/utgångsläge)
 
ang komplikationerna så kan det vara bra att rangordna dem, och verkligen känna in vad du absolut inte kan tänka dig ( jag kunde inte tex tänka mig mfd som är komplikation som kan dyka upp med bakomplacering så jag gick på framförplacering ist) Man bör oxå ränka med någon grad av komplikation (rippling ex), alltid. detta beror såklart mycket på ditt utgångsläge!
 
prova med ristestet hemma, man vänjer sig fort men det kan vara bra att tänka en extra gång. Man kommer behöva göra fler än en operation, brösten håller inte för evigt så man behöver inte dra på med den största strl först (min subjektiva uppfattning) Det tar lite tid för hjärnan att acceptera och vänja sig oxå.
 
till konsultation tar du med dig bilder/dator så du kan visa vad du vill ha/inte ha.... Och viktigast är ju att ni förstår varandra, inte pris m.m.
 
Se till att få papper på allt ni kommer överens om, och att du får skriva på ett kontrakt. Jag har upplevt det hela som att man är ganska rättslös faktiskt så det kan vara skönt med papper ifall något händer.
 
har du någon att prata med, om en eventuell operation?
 
 
 
 
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem