Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Cherryblossom profilbild

Cherryblossom

Kvinna ·

05 dec, 2021

Hjälp! Bröstbredd vs implantatbredd?

Bröstförstoring

Hur ska man egentligen tänka vad gäller implantatbredd vs bröstbredd om man vill ha ett naturligt utseende? Hur mycket bredare blir ens egen bröstbredd när implantaten är på plats? Jag har blivit rekommenderad Mentor anatomiska CPG 322 295cc med måtten B: 11.5 cm, H: 10.8 cm, projektion 4.9 cm. Min egen bröstbredd är ca 12.7 cm och jag har knappt 100cc i egen vävnad. Mina valda implantat är ca 1.2 cm mindre än min egen bröstbredd, men när jag läser här verkar de flesta välja implantat som är ca 5 mm mindre i bredd än deras naturliga bröstbredd. Min kirurg Patrik ansåg att det var onödigt för mig att gå upp en storlek till 330cc, där bredden istället skulle bli 12 cm och projektionen 5.1 mm. Men jag är rädd att 295cc ska upplevas för litet och att det ska kännas som två påklistrade bollar! Jag har gjort ristestet hemma med 250 ml ris i vardera kupa och då upplever jag att brösten som betydligt större än när jag testade inlägg med 300cc på kliniken. Så jag blir inte riktigt klok på det här med storlek! Tacksam för synpunkter! Har lagt upp bilder på mitt utgånsläge samt 3D i mitt galleri för referens.

8

Sortera efter

Cherryblossom

Kvinna ·

07 dec, 2021

Ingen som kan hjälpa mig komma till klarhet kring detta? Ska på min tredje och sista konsultation imorgon så hoppas kunna landa i ett beslut då!
Gilla

Jenny8203

Kvinna ·

07 dec, 2021

Svårt att säga då kirurgen lägger kör nu efter bröstbredd vad dem anade kroppen klarar av. Jag hade knappa 90-100cc eget och vi la in första motiva ergonomix Corse med bredd 12,25 och min bredd va 12. Då hade jag förvisso ganska stor bredd mellan brösten innan som man kanske gjorde att det gick att lägga in bredare. Jag fick oxå veta att en del kommer att ”försvinna” och se lite mindre ut än när jag provar då det kommer bakom muskeln. Jag upplevde oxå ristestet större men sen såg jag att jag spänt dem hårt? vilket gjorde att de blev lite smalare och mer put. Sen nära fixade till det så gick det bättre
Gilla

Anna-Lina

Kvinna ·

07 dec, 2021

Jag kan nog tyvärr inte heller hjälpa, men blev själv lite fundersam när jag läser dina mått och vad du blev rekommenderad. Jag har 13 cm i brödbredd och blev rekommenderad mentor runda 620 cc, hög profil. Säger inte så mycket om implantatets bredd, och vi kan ha totalt olika kroppsform i övrigt, men var stor skillnad på vad vi blev rekommenderade för implantat fast vi har nästan samma bröstbredd. Hoppas du får klarhet och blir nöjd med vad du än väljer!
Gilla

Cherryblossom

Kvinna ·

10 dec, 2021

Tusen tack för era svar! Allt beror ju såklart även på vilket resultat man vill uppnå och ens kroppsform i övrigt. Jag har nu haft en tredje konsultation med kirurgen och han höll med om att vi kunde välja en bredd på 12 cm istället för ett lite mjukare resultat. Men nu nojar jag över att det ska bli för stort istället, så vi får se vad det blir.
Gilla

Jenny8203

Kvinna ·

10 dec, 2021

Jag tror man stirrar sig blind på cc när man förbereder sig för op? vart livrädd oxå att det skulle bli för stort. Men passar kanon till resten av kroppen. Är ju så olika på alla. Vissa kan ha 200 och det ser stort ut medans vissa med 900 och mer ser litet ut? Jag tänkte att hellre lite för stora än lite för små… Lycka till. Kommer säkert bli kanon oavsett val?
Gilla

Cherryblossom

Kvinna ·

12 dec, 2021

Ja, visst är det så att man stirrar sig blind på cc! Nu nojar jag mest över att projektionen ska bli för hög. Men du har nog rätt i att det blir bra oavsett :)
Gilla

Jenny8203

Kvinna ·

13 dec, 2021

Jag har den högsta projektionen. Men va nog för att jag hela tiden kollade i profil när jag kollade på konsultationen?? där jag ville att där ska det synas. Men dem är ändå så jag kan klä ner dem så dem inte alls syns. Jag vart orolig i början och sen första tiden efter är ju en liten berg och dalbanan känslomässigt.. men när allt lagt sig så kändes det kanon
Gilla

Freand

Kvinna ·

05 jan, 2022

Hur mäter man bröstbredd
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem