Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Licka profilbild

Licka

Kvinna ·

20 dec, 2020

Hjälp!! Ena bröstet sjuker inte ner !!

Bröstförstoring

Hej. Snart är mina bröst 2 veckor gamla. Jag gjorde lyft och inlägg under. Jag väntar på att det vänstra bröstet ska falla ner i sin ficka. Just nu är det mycket större och värker emellanåt. Om det nu inte kommer att hitta sin plats, vad gör man då?

3

Sortera efter

Lilla__c

Kvinna ·

20 dec, 2020

Jag hr precis samma. Fast min är snart 1 vecka. Och det vänstra (som är högre upp) gör så sjukt mycket ondare. Jag har frågat min klinik om bröstband vid flera tillfällen men får inte det, de vill vänta. Men enligt andra fina tjejer i detta forumet är det steg ett - att man får bröstband. Och enligt en sjuksköterska på min klinik är det en liten vattendelare bland kirurger. Vissa sätter dit bröstband direkt, andra väntar in i det sista.
Gilla

yris

Kvinna ·

20 dec, 2020

1 till 2 veckor är väldigt kort tid i sammanhanget. Jag tror ni får ha tålamod och vänta. Man säger ju att varje bröst är ju en operation för sig. Jag har läst här på forumet att det kan ta månader innan man ser slutresultatet. Jag är 6 veckor sen op. mina har sjunkit men tror att det är en bit kvar tills de har "droppat och fluffat" Lycka till :-)
Gilla

Licka

Kvinna ·

20 dec, 2020

Åh vad skönt att höra att det är fler än jag som har det så. Min läkare säger att det kommer gå ner bara jag ger det tid. Hade bröstband dom 3 första dagarna efter operationen. Men Är faktiskt lite orolig att bröstet inte går ner.. ? Någon annan som kommit längre i läkningen där bröstet gått ner?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem